Dlaczego warto dobrze czyścić zęby?

Fot: Villa Nova Dental Clinic

O tym, że zęby trzeba myć przynajmniej dwa razy dziennie, wiemy od najmłodszych lat. Czy jednak robimy to dobrze?

Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna dla zdrowia jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Oprócz dokładnego mycia zębów w domu warto pamiętać o regularnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym. Taka profilaktyka skutecznie zapobiega rozwojowi próchnicy i stanom zapalnym dziąseł, a także różnym dolegliwościom i chorobom, na przykład infekcji dróg oddechowych, miażdżycy czy niestrawności.

Naukowcy zbadali, że w jamie ustnej żyje ponad 300 gatunków bakterii. Jeśli nie czyścimy zębów, pozostają na nich resztki jedzenia. Stają się one pożywką dla mikrobów, które wytwarzają kwasy atakujące szkliwo i tym samym przyczyniają się do próchnicy zębów – wyjaśnia Karolina Kopciewicz-Kozicka, higienistka z kliniki stomatologicznej Villa Nova Dental Clinic, członkini Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej, sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Groźna próchnica

Nieleczona próchnica może powodować szereg powikłań, również tych ogólnoustrojowych m.in. infekcje dróg oddechowych, zapalenia zatok lub ucha. Ubytki w jamie ustnej stwarzają też zagrożenie dla układu pokarmowego. Gdy nie jest się w stanie dobrze pogryźć jedzenia, zbyt duże jego kawałki trafiają do żołądka. Wtedy jest on zmuszony do produkcji większej ilości kwasów, skutkiem czego może być refluks, nadkwasota, wzdęcia i niestrawność. Z kolei u osób ze stanami zapalnymi przyzębia rośnie ryzyko m.in. miażdżycy, a co za tym idzie zawału serca i udaru mózgu. Stan zapalny przyzębia niekorzystnie wpływa także na przebieg cukrzycy oraz może prowadzić do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Od płytki nazębnej do paradontozy

Najnowsze statystyki podają, że nawet 70 proc. Polaków może cierpieć na paradontozę – najpoważniejszą chorobę przyzębia. Kluczowa w jej przebiegu jest płytka nazębna, czyli bakteryjny nalot, który zalega na zębach – mówi higienistka Karolina Kopciewicz-Kozicka.

Jeśli się jej nie usuwa, codziennie szczotkując zęby, nitkując przestrzenie między nimi, przekształca się w kamień nazębny. Z nim nie można już sobie samodzielnie poradzić, konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym i profesjonalne usunięcie tego utwardzonego osadu. Jeżeli się tego nie zrobi, rozwinie się stan zapalny, który może doprowadzić do zniszczenia tkanek wokół zęba. Pacjent może zauważyć cofnięcie się dziąseł oraz odsłonięcie szyjek zębowych.

Uwaga na dziąsła

Zdrowe dziąsła mają różowy kolor, nie krwawią i ściśle przylegają do zęba. Dziąsła zmienione chorobowo stają się zaczerwienione, opuchnięte, wrażliwe i mogą krwawić podczas szczotkowania i nitkowania – wyjaśnia Karolina Kopciewicz-Kozicka.

Tym zmianom dodatkowo może towarzyszyć specyficzny, nieprzyjemny zapach z ust. Gdy taki stan ciągnie się latami, zęby tracą umocowanie, ulegają rozchwianiu i wypadają.

Fot: Villa Nova Dental Clinic

Jak usunąć kamień nazębny?

Wystarczy kilka dni niezbyt starannego mycia zębów, by rozpoczął się proces mineralizacji płytki nazębnej. W jej następstwie może powstać kamień – przestrzega Karolina Kopciewicz-Kozicka.

Dlatego domową higienę jamy ustnej należy dwa razy w roku uzupełnić zabiegiem usunięcia kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym, tzw. skalingiem. Wykonują go dentyści lub higieniści, najczęściej za pomocą ultradźwięków. Ta metoda jest dokładna, nie narusza dziąseł i ogólnie nie boli. Polega na przyłożeniu do powierzchni zębów końcówki urządzenia emitującego wysokie częstotliwości dźwięków, które powodują rozkruszenie i odpryskiwanie kamienia bez uszkodzenia szkliwa.

Rodzaje skalingu

U osób, które systematycznie i porządnie czyszczą zęby, z reguły wystarczy skaling naddziąsłowy. Gdy kamień osadza się na korzeniach zębów i prowadzi do powstawania kieszonek przyzębnych, konieczny jest skaling poddziąsłowy, czyli oczyszczenie przestrzeni między dziąsłem a korzeniem zęba – wyjaśnia Karolina Kopciewicz-Kozicka.

Uzupełnieniem zabiegu jest piaskowanie za pomocą piasku stomatologicznego i wody, co wygładza powierzchnie zębów, oraz fluoryzacja mająca na celu wzmocnienie szkliwa.

Lakierowanie zębów

Po skalingu można odczuwać chwilową nadwrażliwość zębów – by ją zlikwidować, a jednocześnie zabezpieczyć powierzchnie zębów przed próchnicą, wskazane jest lakierowanie preparatami z fluorem lub hydroksyapatytem. Zęby oczyszczone z kamienia, wygładzone i zabezpieczone są mniej podatne na tworzenie się zmineralizowanej płytki, a w dodatku wydają się jaśniejsze, bo lepiej odbijają światło.

Higiena jamy ustnej w domu

Zęby należy czyścić najlepiej po każdym posiłku. Przy wyborze pasty i szczoteczki można poradzić się higienistki stomatologicznej lub dentysty. Warto zainwestować w akcesoria dobrej jakości wiodących producentów – podpowiada Karolina Kopciewicz-Kozicka.

Niezwykle efektywne w oczyszczaniu zębów z płytki bakteryjnej są szczoteczki elektryczne z małą, okrągłą główką, ich kształt został zainspirowany profesjonalnym narzędziem stomatologicznym. Dzięki okrągłej główce szczoteczka obejmuje każdy ząb z osobna i dociera we wszystkie zakamarki, doczyszczając gruntownie każdą powierzchnię, nawet tych najdalej położonych zębów – usuwa dwa razy więcej płytki bakteryjnej niż szczoteczka ręczna i przy tym jest delikatna dla dziąseł.

Elektryczna, czyli skuteczna i bezpieczna

Stosowanie szczoteczek elektrycznych do higieny jamy ustnej jest całkowicie bezpieczne dzięki wbudowanemu czujnikowi nacisku i trybowi pracy do zębów wrażliwych. Przykładem zastosowania nowoczesnych rozwiązań, które pomagają w codziennej higienie jamy ustnej jest szczoteczka Oral B Genius X – dodaje Karolina Kopciewicz-Kozicka. Szczoteczkę po użyciu trzeba dokładnie opłukać i osuszyć. Przynajmniej raz na kwartał należy końcówkę szczoteczki wymienić na nową.

Technika szczotkowania

Sposób, w jaki czyścimy zęby, jest bardzo istotny. To jak przykładamy szczoteczkę do zębów i jakie ruchy nią wykonujemy ma bezpośredni związek z uzyskiwanym rezultatem. Szczoteczkę manualną trzeba prowadzić ruchami wymiatającymi.

Od dziąseł ku krawędzi koron zębów, na końcu szczotkować powierzchnie żujące ruchem szorującym. W przypadku szczoteczek elektrycznych z okrągłą główką przykładamy ją do każdej powierzchni zęba i przez około 2 sekundy pozwalamy jej na nich pracować – najważniejsze, by skutecznie usunąć płytkę nazębną. Zalecany ogólny czas szczotkowania dla szczoteczek manualnych to 3, a dla szczoteczek elektrycznych to 2 minuty – uczula Karolina Kopciewicz-Kozicka.

Karolina Kopciewicz- Kozicka – higienistka stomatologiczna w klinice stomatologicznej Villa Nova Dental Clinic, członkini Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej, sekcji Profilaktyki i Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, jak również komisji Ogólnopolskiej Olimpiady Higienistek. Współzałożycielka projektu szkoleniowego dla higienistek i asystentek stomatologicznych Dental Trainer. 

Data aktualizacji: 04.12.2019,
Opublikowano: 18.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej