Każda osoba, która trafiła na kwarantannę, na jej zakończenie, ma wykonywane dwa testy w kierunku COVID-19. Jeśli uzyska dwa ujemne wyniki może wrócić do normalnego życia. Niestety, jak się okazuje, nie wszystkie testy dają wiarygodne wynik. Dlaczego?
Ile trwa kwarantanna?
Zgodnie z danymi resortu zdrowia na kwarantannie przebywa ponad 80 tysięcy osób. Jedną z nich jest pan Artur. Mężczyzna w zamknięciu przebywa od ponad 30 dni. W podobnej sytuacji jest pani Angelika.
Na kwarantannie jesteśmy od ósmego maja. Szwagier miał kontakt z kimś, kto jest zarażony. Źle się poczuł, chciał być uczciwy, nie narażać innych osób i zgłosił się na badania. Ich wynik był pozytywny. Mieszkamy z siostrą z rodzicami, jej mężem i naszymi dziećmi – opowiada pani Angelika.
Dwa badania
Aby osoba z podejrzeń COVID-19 mogła wrócić do normalnego życia musi mieć wykonane dwa testy i oba wyniki muszą być negatywne. Pani Izabela i pan Artur, pomimo pozytywnego wyniku, nie mieli żadnych objawów choroby. Problemy pojawiły się jednak przy kolejnych badaniach.
Pani z sanepidu poinformowała mnie, że mam wynik pozytywny. Potem byłem nieoczywisty, negatywny i znów pozytywny – wylicza pan Artur.
Podobnie doświadczenia ma pani Angeliki.
Osiemnastego maja wszyscy, oprócz starszej siostry mieliśmy wynik dodatni. Dwudziestego ósmego maja wszystkie wyniki były ujemne, dwa wątpliwe, jeden wynik był nie do odczytu. Te badania musiały zostać powtórzone. Mieliśmy nadzieję, że to nasze ostatnie testy, niestety okazało się, że córka ponownie jest dodatnia.
Jak pobrać wymaz?
Zdaniem lekarzy przyczyną problemu jest pochodzenie wymazu. Oprócz wymazu z tylnej ściany gardła, należy pobrać także materiał z nosa. Czułość wymazu pobranego wyłącznie z gardła to zaledwie 32 proc. Oznacza to tyle, że zaledwie 1/3 testów daje wiarygodny wynik. Niestety problemem jest nie tylko pochodzenie materiału. Mężczyzna, który brał próbkę od pani Angeliki nie tylko nie zmienił rękawiczek, ale nawet nie zabezpieczył próbki.
Niedopuszczalne jest pobieranie materiału do badań w tych samych rękawiczkach u kolejnych osób. Te wymazy powinny być pobierane z zachowaniem szczególnej staranności – komentuje dr n. med. Paweł Grzesiowski.