Paznokcie dużo mówią o stanie zdrowia. Zadbane świadczą o dobrze funkcjonującym, odżywionym organizmie; jeśli ich wygląd zaczyna niepokoić, to znak, że ze zdrowiem może dziać się coś niepokojącego. Takim sygnałem alarmowym jest rozdwajanie się paznokci.
Rozdwajające się paznokcie – przyczyny
Rozdwajanie paznokci widać gołym okiem – zaczynając od części przy opuszkach, na płytce tworzą się nieestetyczne rozwarstwienia. Rozdwajające się paznokcie świadczą m.in. o niedoborach pokarmowych, nieodpowiedniej pielęgnacji, narażeniu paznokci na działanie substancji chemicznych. Może też być to sygnał ze strony organizmu. Rozdwajaniu paznokci sprzyjają:
- Niedobór cynku w diecie – paznokcie stają się kruche, łamliwe, rozdwajają się. Niedostateczna podaż cynku objawia się również wypadaniem i matowieniem włosów, suchością skóry, zapaleniami w obrębie jamy ustnej, występowaniem częstych infekcji.
- Niedobór witamin w diecie – brak witamin (szczególnie witaminy A, E, C oraz witamin z grupy B) sprzyja rozdwajaniu się paznokci. Za mocne paznokcie odpowiada zwłaszcza biotyna (witamina B7 lub H).
- Niewłaściwa pielęgnacja – rozdwajanie paznokci to często skutek stosowania metalowego pilnika oraz zbyt energicznego piłowania płytki, a także nieumiejętnego przycinania płytki paznokciowej.
- Nadmierne stosowanie zabiegów upiększających paznokcie – np. przedłużanie paznokci, nakładanie trwałych i mocnych lakierów.
- Częsty kontakt z detergentami – w domu, podczas zmywania i sprzątania, w pracy.
- Urazy mechaniczne.
-
Obgryzanie paznokci.
Rozdwajające się paznokcie bywają objawem chorobowym. Mogą świadczą o:
- Zaburzonej pracy tarczycy.
- Zaburzonej pracy układu krążenia.
- Zaburzeniach hormonalnych.
- Dnie moczanowej.
- Zakażeniu grzybiczym.
- Łuszczycy.
-
Liszaju płaskim.
-
Kontaktowym zapaleniu skóry.
Dieta uboga w składniki odżywcze, niewłaściwa pielęgnacja oraz urazy mechaniczne są najczęstszą przyczyną rozdwajania się paznokci u dziecka.
Co zrobić, żeby paznokcie przestały się łamać? Dowiesz się tego z naszego filmu
Rozdwajanie paznokci – leczenie
Nie istnieje jeden sposób na rozdwajające się paznokcie – należy pozbyć się przyczyny.
Trzeba przyjrzeć się swojej diecie. W przypadku niedoborów pokarmowych należy wzbogacić jadłospis o produkty zawierające cenne minerały.
- Cynk znajduje się w mięsie, pestkach dyni, produktach zbożowych, nasionach roślin strączkowych (ciecierzycy, soczewicy, fasoli), mleku i przetworach mlecznych, sezamie, orzechach, groszku, ziemniakach, pomarańczy, płatkach owsianych, ryżu.
- Biotyna (witamina B7 lub H) znajduje się w wątróbce, produktach sojowych, podrobach, żółtku jaja, chmielu, orzechach, sardynkach, brązowym ryżu, szpinaku, pomidorach, marchwi, grzybach.
- Witamina A znajduje się w marchwi, natce pietruszki, żółtku jaja, szpinaku, mandarynkach, brokułach, jabłku, papryce, morelach, słodkich ziemniakach.
- Witamina E znajduje się w olejach roślinnych, kukurydzy, jajkach, orzechach, mięsie, pestkach dyni, przetworach mlecznych, soi, kaszach, maśle, jarmużu, zielonym groszku, brukselce, szparagach.
- Witamina C znajduje się w natce pietruszki, dzikiej róży, papryce, cytrusach, czarnej porzeczce, rokitniku, nasionach chia, papai, kiszonej kapuście.
- Metalowy pilnik należy wymienić na papierowy albo szklany; paznokcie trzeba zawsze piłować w jedną stronę, najlepiej jak najkrócej. Jeśli paznokcie są bardzo mocne, godny polecenia jest pilnik diamentowy.
- Codziennie warto wcierać w paznokcie olejek migdałowy bądź arganowy albo oliwę z oliwek. Na rozdwojone, łamliwe paznokcie pomaga lekko podgrzana oliwa z dodatkiem soku z cytryny. Po takim zabiegu należy na noc założyć bawełniane rękawiczki.
- Inną odżywką na rozdwajające się paznokcie jest podgrzana oliwa z kilkoma kroplami witamin E i A. W tak przygotowanej mieszance paznokcie trzeba wymoczyć, a następnie je opłukać.
- Domowa mieszanka octu jabłkowego i soku z cytryny systematycznie wcierana w płytkę pomaga na rozdwajające się paznokcie i zapobiega rozdwajaniu w przyszłości.
- W drogeriach i aptekach można dostać gotowe odżywki wzmacniające paznokcie. Pomagają preparaty zawierające keratynę (jest budulcem paznokcia), metioninę (odbudowuje uszkodzoną płytkę) i panthenol (regeneruje i nawilża paznokcie).
- Paznokcie, włosy i skórę wzmacnia skrzyp polny (np. w formie tabletek).
Zobacz nasz film i poznaj domowe sposoby na wzmocnienie paznokci
Dobre nawyki zapobiegające rozdwajaniu się paznokci:
- Regularne używanie kremu do rąk i paznokci.
- Wykonywanie domowych prac w rękawiczkach (zwłaszcza podczas zmywania czy sprzątania z zastosowaniem detergentów).
- Praca w ogrodzie w rękawicach ochronnych.
- Kąpiel paznokci w olejkach (raz w tygodniu).
- Kupowanie lakierów zawierających jak najmniej chemicznych składników.
- Nanoszenie na płytkę ochronnego podkładu przed lakierowaniem paznokci.
- Używanie zmywaczy bez acetonu.
- Picie herbaty ze skrzypu polnego i/lub profilaktyczne stosowanie tabletek ze skrzypem.
- Unikanie samodzielnego usuwania sztucznych paznokci czy trwałych lakierów (np. hybrydowych) – powinna zrobić to wykwalifikowana kosmetyczka.
- Zaniechanie obgryzania paznokci.
Jaa 09.09.2018r.
No i trzeba zbadać sobie krew. U mnie fatalny stan paznokci prawdopodobnie wywołała ogromna anemia.