Dlaczego pandemia sprawia, że gorzej śpimy?

Fot: Jonathan Knowles / gettyimages.com

Zdrowy sen, który trwa co najmniej osiem godzin pozwala się zregenerować, a także ma korzystny wpływ na nasz układ odpornościowy. Niestety pandemia sprawiła, że jakość naszego snu jest coraz gorsza. Ponadto część z nas miewa coraz dziwniejsze sny. Dlaczego tak się stało i co zrobić, żeby dobrze spać?

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 postawiła nasze dotychczasowe życie na głowie. Wiele osób obawia się o to, co będzie po jej zakończeniu i jak sobie poradzą w nowej, popandemicznej rzeczywistości. Ten lęk o przyszłość i stres sprawiły, że część z nas ma coraz większe problemy ze snem.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Co się dzieje kiedy śpimy?

Stres i niepokój związany z pandemią powodują zaburzenia cyklu snu – obniża się jego jakość, częściej się wybudzamy, co z kolei prowadzi do lepszego zapamiętywania snów.

Co ciekawe, to właśnie w marzeniach sennych znajdują odbicie nasze lęki, stres czy obawy, z którym nie do końca umiemy sobie poradzić. Dlatego - zwłaszcza teraz, kiedy dobrze znany nam świat upadł - część z nas może mieć dziwne, wręcz koszmarne sny. O czym śnimy w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2?

Jak pandemia zmienia sny?

Wpływ pandemii na jakość snu postanowiła sprawdzić dr Deirdre Barret, psycholog kliniczny i ewolucyjny z Harvard Medical School. Naukowiec stworzyła specjalną ankietę. Ochotnicy, którzy zgłosili się do badania opisywali w niej swoje sny.

Niektóre ze snów były bardzo oczywiste. Ochotnicy śnili m.in. o problemach z oddychaniem lub gorączce. Część badanych śniła bardziej abstrakcyjnie. W tych marzeniach sennych pojawiały się katastrofy naturalne, zombie, potwory. Jednak zdecydowana większość uczestników badania śniła o owadach – atakujących śniącego, karaluchach, czy wijących się robakach itp.

U niektórych osób te sny były bardzo realistyczne. Dlaczego? Zdaniem badacza może to wynikać z faktu, że izolacja ograniczyła ilość bodźców, które do nas docierają w ciągu dnia. Tym samym podczas snu mózg czerpie z tego, co ma, czyli wykorzystuje zgromadzone już doświadczenia i wspomnienia.

Okazuje się, że ci którzy są bardziej narażeni na zagrożenie epidemią (np. lekarze i pracownicy medyczni), są bardziej podatni na takie sny.

Do czego może doprowadzić niedobór snu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Eksperyment: Jak brak snu wpływa na ciało człowieka? Źródło: 36,6

Co zrobić, aby dobrze spać?

Aby poprawić jakość snu i dobrze się wysypiać trzeba zadbać o odpowiednie wyciszenie. Ciepła kąpiel, np. z dodatkiem olejków eterycznych sprawia, że napięcie opuści ciało. Jeśli mamy problem z natrętnymi myślami, warto zastosować ćwiczenia oddechowe. Już kilka minut skupienia na wdechu i wydechu (najlepiej z zamkniętymi oczami) sprawi, że umysł się wyciszy.

Sam relaks przed snem to jednak za mało, aby wypocząć i dobrze spać. Na godzinę przed położeniem się do łóżka warto zrezygnować z korzystania z telefonu komórkowego czy laptopa. Oglądanie telewizji też nie jest dobrym pomysłem.

Telewizor, komputer i telefon wytwarzają niebieskie światło, które zakłóca nasz cykl okołodobowy. Zaburza ona wydzielanie melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za dobry sen. Dodatkowo mózg przestawia się na"tryb dzienny"  i zaśnięcie staje się bardzo trudne.  

Przed położeniem się do łóżka warto także wywietrzyć sypialnię lub w ogóle spać przy otwartym oknie.

Mimo że nasze dni wyglądają obecnie trochę inaczej, to warto zatrzymać w nich trochę dawnej rutyny. Zdaniem specjalistów warto wstawać i kłaść się do łóżka codziennie o tej samej porze. Dzięki temu jakość snu powinna się poprawić.

Data aktualizacji: 05.05.2020,
Opublikowano: 05.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej