Dlaczego nowych zakażeń ciągle przybywa i jak dalej potoczy się pandemia?

Fot: MoMo Productions / gettyimages.com

Od kilku dni liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 gwałtownie rośnie. W którym kierunku zmierza pandemia w naszym kraju?

Jeszcze kilka miesięcy temu 500 potwierdzonych nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 uznawane było za duży wzrost. Teraz, od kilku dni, liczba nowych przypadków nie spada poniżej tysiąca. Dlaczego?

Koronawirus w Polsce: co wywołało wzrost zachorowań?

Prof. Włodzimierz Gut, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego,  jest zdania, że Polska mierzy się teraz nie tylko z drugą, ale też z trzecia falą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Określenie druga fala zakażeń to bardzo ładny chwyt reklamowy, ale nie jest to oddanie rzeczywistości. Jeśli mamy mówić o kolejnej fali, to powinniśmy powiedzieć, że mamy już trzecią falę, bo druga była w wakacje, między lipcem a połową sierpnia

- mówił w rozmowie z PAP wirusolog. A obecna sytuacja epidemiologiczna i duży wzrost zachorowań nie są dla niego zaskoczeniem.

To normalne zjawisko w momencie, kiedy wracamy z wyjazdów i następuje kolejne mieszanie się w populacji, przyjeżdżamy z różnych stron i spotykamy się w nowych miejscach

- przekonywał.

Ale to niejedyna przyczyna tak dużego wzrostu. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że część osób za wszelką cenę próbuje kwestionować istnienie COVID-19 i zachowuje się tak, jakby pandemii w ogóle nie było. Nie stosuje się do zaleceń i nie nosi maseczek ani przyłbic.

Mamy liczne dowody na to, że osoby, które noszą maski w szpitalach, nie zarażają się od swoich pacjentów. Jeżeli to nie przekonuje ludzi do noszenia maseczek, to co może przekonać?

- mówił dr Paweł Grzesiowski, immunolog w programie "Fakty po Faktach". 

Specjalista podkreślił, że jesteśmy dopiero na początku sezonu jesienno-zimowego, a te pierwsze tygodnie już są bardzo niepokojące. Zdaniem dr. Grzesiowskiego konieczna jest zmiana w sposobie oceny "czerwonych" i "żółtych" powiatów, szczególnie tych wielkomiejskich.

Duże miasta, mając dużą liczbę szkół na małej powierzchni, będą przez długi czas powiatami zielonymi według standardów Ministerstwa Zdrowia, kiedy już dawno powinny być powiatami co najmniej żółtymi, a nawet czerwonymi

- podkreślił.

Jak się chronić przed zakażeniem?

W tej kwestii specjaliści nie mają żadnych wątpliwości. Najlepszymi sposobami na uniknięcie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 są:

  • dokładne i częste mycie rąk;
  • trzymanie dystansu społecznego;
  • zasłanianie nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych oraz tam, gdzie zachowanie bezpieczniej odległości od innych osób nie jest możliwe.

Na początku pandemii niemal 90 proc. społeczeństwa przestrzegało tych zasad. Niestety z czasem, kiedy przyzwyczailiśmy się do pandemii, przestaliśmy stosować się do wprowadzonych obostrzeń. A to w połączeniu z powrotem dzieci do szkół, z wakacji oraz częstymi spotkaniami towarzyskimi spowodowało, że osób zakażonych zaczęło przybywać.

Byliśmy na 44. miejscu w Europie w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, co jest bardzo dobrym wynikiem. Mieliśmy bardzo dobrą pozycję, ale to się popsuło. W zasadzie już fala wakacyjna wskazywała na to, że zaczynamy się zachowywać mniej racjonalnie, a teraz zaczęliśmy się zachowywać całkiem nieracjonalnie

- mówił profesor Gut.

Czy jeśli nasze podejście się nie zmieni, to wraz z nadejściem grypy grozi nam tzw. model włoski?

Zobacz film i dowiedz się więcej o testach w kierunku COVID-19:

Zobacz film: Jak wykrywa się koronawirusa SARS-CoV-2? Które testy są najbardziej wiarygodne? Źródło: x-news

Źródło: PAP/ TVN24

Data aktualizacji: 28.09.2020,
Opublikowano: 28.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej