Dlaczego nie można bagatelizować zakażenia dróg moczowych?

Fot: 7activestudio / gettyimages.com

Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość która znacznie częściej dotyka kobiety. Szacuje się aż 20 proc. pań w ciągu roku zgłasza się do lekarza z takim problemem. A im szybciej pacjentka trafi do specjalisty, tym krótszy będzie czas leczenia. Ale nie tylko. Odpowiednia terapia chroni przede wszystkim przed rozwojem groźnych dla zdrowia powikłań. Dlaczego lepiej nie lekceważyć problemów z układem moczowym?

Zapalenie pęcherza moczowego to nic innego jak infekcja bakteryjna. Za ogromną większość zakażeń odpowiada bakteria kałowa, czyli Escherichia coli. Skąd się tam bierze? Obecność bakterii w organizmie jest zupełnie naturalna. Bytuje ona w okolicy odbytu i dopóki tam pozostaje nie stwarza żadnego zagrożenia. Problem zaczyna się w sytuacji, gdy bakteria zostanie przeniesiona do układu moczowego. Do jej przeniesienia może dojść w wielu sytuacjach, najczęściej jednak winny jest seks bez odpowiedniego zabezpieczenia, niewłaściwa higiena części intymnych, stosowanie żelów plemnikobójczych czy noszenie bielizny ze sztucznego materiału, który nie pozwala na swobodny przepływ powietrza.

Niestety zapalenie pęcherza to dość częsta przypadłość. Skąd się bierze? Kiedy trzeba odwiedzić lekarza? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN

Choć schorzenie może się pojawić niezależnie od płci, to aż cztery razy częściej chorują kobiety. Dlaczego? Wszystko przez specyficzną budowę układu moczowego. Cewka moczowa u pań jest bardzo krótka (ma od 4 -5 cm, zaś u mężczyzn może mierzyć od 15-20 centymetrów), do tego znajduje się blisko ujścia pochwy oraz odbytu. Dlatego też bakterie znacznie częściej i łatwiej się przenoszą.

Zapalenie pęcherza moczowego – czy to już?

Pierwsze objawy zapalenie pęcherza moczowego są stosunkowo charakterystyczne. W pierwszej kolejności pojawia się pieczenie i dyskomfort przy oddawaniu moczu. Następnie chorzy zaczynają odczuwać umiarkowane, średnie lub duże parcie na mocz, jednak wizyta w toalecie kończy się oddaniem zaledwie kilku kropli moczu. Zdarza się, że infekcji pęcherza moczowego towarzyszy także ból podbrzusza, który nasila się podczas oddawania moczu. U niektórych chorych może pojawić się także lekka gorączka (temperatura nie przekracza zazwyczaj 38°C).

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Nie czekaj, zacznij działać!

Niestety zapalenie pęcherza moczowego to przypadłość, która lubi nawracać. Każdy to już raz przechodził przez taką infekcję potrafi bez trudów rozpoznać pierwsze objawy choroby. Osoby, które wcześniej nie chorowały – każde pieczenie czy dyskomfort przy oddawaniu moczu powinny skonsultować z lekarzem. A to bardzo ważne, bo im wcześniej zapalenie zostanie rozpoznane i rozpocznie się jego leczenie, tym krócej będzie ono trwało i znacząco zmniejszy się prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych powikłań.

Czasem zdarza się, że źle lub niedoleczone zapalenie pęcherza moczowego może sprawić, że bakteria, która doprowadziła do rozwoju infekcji pęcherza moczowego przedostanie się aż do nerek. Do najczęściej występujących powikłań należą:

  • nawracające zakażenie układu moczowego – jest nie tylko konsekwencją niedoleczonej poprzedniej infekcji, takie problemy znacznie częściej mają osoby otyłe oraz chorujące na cukrzycę
  • ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek (zakażenie miąższu nerki) – schorzenie może być niebezpieczne, nieleczone może doprowadzić nawet do sepsy
  • roponercze – to stan, gdy znajdujący się w nadmiarze mocz w miedniczce nerkowej zostaje zakażony przez bakterie
  • ropień nerki i ropień okołonerkowy – to ropny wyciek między torebką nerki a powięzią nerkową
  • zakażenie uogólnione, tzw. urosepsa – to bakteryjne zapalenie ogólnoustrojowe, posocznica moczowa, jak czasem nazywa się schorzenie może pojawić się także u osób, które mają kamicę, refluks lub przerost prostaty.
  • przewlekła niewydolność nerek – to uszkodzenie narządu, które trwa dłużej niż trzy miesiące. U osób z tym schorzeniem w moczu pojawia się białko oraz krew. Choroba ma charakter postępujący, bez leczenia może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia nerek.

Zadbaj o siebie!

Każdy kto ma problemy z układem moczowym i często łapie infekcje powinien pamiętać o kilku zasadach, które mogą uchronić go przed kolejnymi infekcjami. O czym pamiętać? Przede wszystkim o higienie, zwłaszcza po stosunku. Panie, które mają skłonność do nawracających infekcji powinny zrezygnować z noszenia bielizny zrobionej ze sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza oraz wkładek higienicznych. Co jest złego w tych ostatnich? Ona także blokują przepływ powietrza, dodatkowo utrzymują ciepło oraz wilgoć wokół części intymnych. A takie warunki szczególnie lubią bakterie.

Warto pamiętać także o żurawinie. Wykazuje ona działanie przeciwbakteryjne i sprawia, że bakterie nie osiadają i nie gromadzą się na ścianach pęcherza moczowego. Trzeba jednak pamiętać, że żurawina nie jest lekiem i ma działanie jedynie profilaktyczne.


Data aktualizacji: 02.11.2018,
Opublikowano: 12.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej