Dioptria – miara siły soczewki stosowana w optyce i okulistyce

Fot: Imgorthand / gettyimages.com

Dioptria to uznany na całym świecie standard, pozwalający na przekazanie informacji o tym, jak mocno soczewka lub układ optyczny skupia lub rozprasza przechodzące przezeń światło. Zdolność skupiająca zestawu kilku soczewek nie musi być równa sumie wartości mierzonych osobno dla każdej soczewki.

Dioptria to określenie stosowane w odniesieniu do soczewek skupiających i rozpraszających, zarówno sferycznych, jak i cylindrycznych lub torycznych. W odrębny sposób definiowane jest pojęcie dioptrii pryzmatycznej, którą stosuje się w optometrii i optyce. W przeciwieństwie do zwykłej dioptrii nie stanowi ona oficjalnie uznawanej jednostki miary. Jest jedynie zwyczajowa.

Definicja dioptrii

Dioptria to miara zdolności skupiającej, zwanej też zdolnością zbierającą, mocą optyczną albo dioptrażem. Określa siłę, z jaką są załamywane promienie przechodzące przez soczewkę lub układ optyczny. Do definiowania mocy optycznej używa się pojęcia ogniskowej. Jest to rzeczywisty lub (w przypadku soczewek rozpraszających) umowny punkt, w którym załamane w układzie optycznym promienie przecinają się (skupiają). Wartość tę wyraża się w metrach.

Dioptria jest odwrotnością ogniskowej. Podaje się ją zatem w postaci liczby, której wymiarem jest odwrotność metra (1/m). Konwencjonalnie stosuje się zapis typu 1 dioptria (w skrócie również czasami 1 dpt. albo 1 D).

Soczewka ma zdolność skupiającą jednej dioptrii, gdy ogniskowa wynosi 1 metr. Jeśli więc soczewka jest mocniejsza i wszystkie załamane przez nią promienie skupiają się w odległości ½ metra od środka soczewki, to jej moc wynosi 2 dioptrie, a jeśli w odległości około 33 cm – to 3 dioptrie.

Dioptrie – wartości dodatnie i ujemne

Zdolność skupiająca soczewki może przybierać wartości dodatnie lub ujemne. Moc soczewki skupiającej wyrażana jest liczbą dodatnią i wynika z obserwacji punktu rzeczywistej ogniskowej. W przypadku szkła optycznego rozpraszającego do wyliczenia dioptrażu bierze się pod uwagę jego tzw. ognisko pozorne, czyli punkt znajdujący się przed soczewką, na przecięciu linii będących przedłużeniem rozchodzących się, załamanych w układzie optycznym promieni. Zdolność skupiająca wyrażona w dioptriach przyjmuje wtedy wartości ujemne (np. -2,5 dioptrii).

Zastosowanie dioptrii w okulistyce i optometrii

Dioptria jest pojęciem często stosowanym przez okulistów i optometrystów. Stosują ją oni do określania wielkości wad refrakcji, czyli nieprawidłowości układu optycznego oka, które prowadzą do nieostrego widzenia. Dokładnie wykonane pomiary pozwalają na obserwację ewentualnego rozwijania się lub cofania wady oraz na dobranie odpowiednich korekcyjnych soczewek kontaktowych lub wykonanie przez optyka okularów kompensujących wadę wzroku.

Najczęstszymi wadami wzroku są:

  • nadwzroczność – korygowana szkłami skupiającymi (o dodatnim dioptrażu),
  • astygmatyzm (niezborność) – tu oprócz mocy soczewki w dioptriach podaje się również tzw. oś astygmatyzmu,
  • starczowzroczność – używa się soczewek dodatnich, takich jak w przypadku nadwzroczności.

Soczewki stosowane do korekty nad-, krótko- i starczowzroczności to tzw. soczewki sferyczne. Dodatnie są wypukłe i stanowią wycinek kuli, a ujemne – są wklęsłe i ich powierzchnie są wycinkami sfery.

Szkła stosowane do korekty astygmatyzmu to tzw. szkła cylindryczne: w jednej z osi (np. w płaszczyźnie pionowej) mają zerową zdolność skupiającą, a w prostopadłej (analogicznie – w osi poziomej) skupiają lub rozpraszają promienie z określoną siłą. Nazwa tych soczewek związana jest z faktem, że są one wycinkiem cylindra lub – w przypadku soczewek ujemnych – jego dopełnieniem (w uproszczeniu – wklęsłym „odciskiem” powierzchni cylindra).

Jak działa ludzkie oko? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6.

Przy wadzie określanej jako astygmatyzm złożony, gdzie oprócz niezborności występuje dodatkowo nadwzroczność lub krótkowzroczność, stosuje się szkła toryczne. Ich własności określane są trzema parametrami:

  • wartością wady sferycznej wyrażoną w dioptriach,
  • wartością niezborności (również podaną w dioptriach),
  • osią astygmatyzmu podaną w stopniach kątowych w zakresie od 0o do 180o.

Dioptria pryzmatyczna

Dioptria pryzmatyczna to pojęcie stosowane w optometrii w odniesieniu do soczewek pryzmatycznych, używanych w leczeniu choroby zezowej. Odchylają one w określoną stronę oś spojrzenia i odpowiednio zastosowane – pomagają korygować nieprawidłowe ustawienie gałki ocznej u dzieci. Uważa się, że pryzmat ma moc 1 dioptrii pryzmatycznej, jeśli na dystansie 1 metra obraz jest przemieszczany w bok o 1 centymetr. Inaczej mówiąc – promień przechodzący przez pryzmat jest odchylany w bok o 0,9 stopnia.

Zachowanie soczewek w innym niż powietrze ośrodku

Podana definicja dioptrii i przykłady odnoszą się do soczewek znajdujących się w powietrzu. Soczewka o zmierzonej w powietrzu mocy po umieszczeniu w wodzie będzie miała inną zdolność skupiającą. Wynika to z faktu, że woda ma inny niż powietrze współczynnik załamania promieni świetlnych, co zmienia kąt załamania światła na granicy tych ośrodków. Na co dzień problem ten jest istotny w niektórych dziedzinach techniki. W praktyce okulistycznej i optometrycznej nie odgrywa żadnej roli.

Opublikowano: 23.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej