Dieta na płodność. Co powinna jeść kobieta, która myśli o zajściu w ciążę?

Fot: Morsa Images / gettyimages.com

Czynniki, które wpływają na płodność organizmu jest kilka. Jednym z nich, a do tego bardzo ważnym jest sposób żywienia. Codzienna dieta ma wpływ, m.in. na gospodarkę hormonalną organizmu, która jest szczególnie ważna w czasie starania się o dziecko. Które produkty sprzyjają płodności, a jakie należy ograniczyć?

Co wpływa na płodność?

Kobiety największą płodność osiągają w wieku od 20 do 25 roku życia, po czym stopniowo zmniejsza się. Oprócz wieku, na płodność wpływa również styl i środowisko życia, sposób żywienia, stan odżywienia organizmu oraz masa ciała. Niedowaga, nadwaga i otyłość negatywnie wpływają na płodność. Takie odchylenia od odpowiedniej wagi wpływają na pracę jajników, które prawidłowo funkcjonują przy równowadze energetycznej organizmu. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwala na zachowanie prawidłowej masy ciała, zapewnia dobry stan zdrowia i właściwe funkcjonowanie narządów płciowych. Niedobory niektórych składników odżywczych mogą utrudnić poczęcie i powodować kłopoty w staraniach się o dziecko.

Jakie składniki odżywcze sprzyjają płodności?

Codzienna dieta bezpośrednio przekłada się na kondycję naszego organizmu. Pożywieniem dostarczamy energię, witaminy i składniki mineralne, które warunkują odpowiedzią pracę narządów oraz zachodzenie różnych procesów w organizmie. W czasie starania się o dziecko, nie tylko kobieta powinna zwrócić uwagę na to, co je. Mężczyźni również powinni zadbać o codzienną dietę, gdyż ma ona wpływ na jakość nasienia.

Co ma wpływ na płodność? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co wpływa na płodność? Źródło: Dzień Dobry TVN

Witamina E – witamina płodności

  • Wpływ na kobiety – niedobór witaminy E u kobiet może doprowadzić do zaburzeń w przebiegu ciąży, poronień oraz do obumierania wewnątrzmacicznego płodu. Witamina E wspiera owulację, wpływa na odpowiednią budowę endometrium oraz pomaga uniknąć poronień.
  • Wpływ na mężczyzn – niedobór witaminy E u mężczyzn zmniejsza wydzielanie hormonu gonadotropowego, co przyczynia się do zwyrodnienia plemników. Witamina E zwiększa potencję, wpływa na aktywność i długość życia plemników, poprawia jakość spermy oraz bierze udział w produkcji nasienia.

Źródła: Oleje roślinne (np. słonecznikowy, rzepakowy), zarodki pszenicy, orzechy włoskie, żółtko jaj, warzywa liściaste (szpinak, sałata rzymska), brukselka, natka pietruszki, kiełki, nasiona słonecznika.

Cynk

  • Wpływ na kobiety – cynk zwiększa libido i zdolność do przeżywania orgazmu. Niedobory cynku grożą zaburzeniami miesiączkowania, rozregulowaniem cyklów miesiączkowych oraz mogą prowadzić do przewlekłego zmęczenia i stanów depresyjnych.
  • Wpływ na mężczyzn – cynk usprawnia pracę narządów płciowych, sprzyja prawidłowej potencji oraz chroni przed problemami ze wzwodem. Niedobór cynku zmniejsza poziom testosteronu i objętość nasienia.

Źródła – nasiona roślin strączkowych, pestki dyni, jaja, pełne mleko, produkty zbożowe z pełnego przemiału (pieczywo razowe, graham, grube kasze), owoce morza.

Żelazo

  • Wpływ na kobiety – zapobiega niedokrwistości, osłabieniu i wspiera odporność organizmu. Wspomaga dojrzewanie komórki jajowej i zarodka, zapewnia prawidłowy rozwój mózgu.
  • Wpływ na mężczyzn – niedobór może powodować obniżenie popędu płciowego, osłabienie organizmu oraz dysfunkcją narządów płciowych.

Źródła: wątróbka, podroby, czerwone mięso, ryby, brokuł, korzeń pietruszki, szpinak, suszone morele, orzechy, rośliny nasion strączkowych. Dla lepszego przyswajania żelaza, produkty należy spożywać w obecności witaminy C.

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak jeść zdrowo i smacznie? Źródło: Stylowy Magazyn

Kwas foliowy

  • Wpływ na kobiety – wspiera prawidłowy przebieg ciąży i zapobiega jego wadom, wspomaga rozwój układu nerwowego i krwiotwórczego zarodka. Niedobór może wywołać niedorozwój łożyska, poronienie lub wady rozwojowe u noworodka.
  • Wpływ na mężczyzn – niedobór obniża objętość nasienia i ruchliwość plemników.

Kwas foliowy jest bardzo istotny dla obojga rodziców już na etapie starania się o dziecko. Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego, który warunkuje powstanie w szpiku czerwonych krwinek. Od niego również zależy wzrost i podział komórek organizmu. Rekomenduje się stosowanie suplementacji folianami w okresie, co najmniej 12 tygodni przed zajściem w ciążę.

Źródło: warzywa liściaste, brokuły, owoce cytrusowe, drożdże, wątroba, produkty zbożowe z pełnego przemiału, nasiona roślin strączkowych.

Tłusty nabiał

  • Wpływ na kobiety – niedobór białka rodzi ryzyko niepłodności owulacyjnej, zmniejsza poziom estrogenów i progesteronu we krwi, skutkując nadmiarem męskich hormonów płciowych.
  • Wpływ na mężczyzn – niedobór białka zaburza równowagę hormonalną, odpowiada za produkcję testosteronu, potencję i wytwarzanie męskich gonad.

Udowodniono, że spożycie 1 porcji pełnotłustych produktów mlecznych, a szczególnie mleka, zmniejsza ryzyko niepłodności owulacyjnej o 22%, podczas gdy jedna porcja nabiału o niskiej zawartości tłuszczu zwiększa to ryzyko o 11%. Usunięcie tłuszczu z nabiału prawdopodobnie zmniejsza jego skład hormonalny i zmniejsza zawartość estrogenów i progesteronu, pozostawiając nadmiar hormonów męskich, które zaburzają owulację.

Data aktualizacji: 23.07.2019,
Opublikowano: 10.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

Czytaj więcej
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

Czytaj więcej
Czy penisa można powiększyć?

Czytaj więcej
Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

Czytaj więcej