Definicja, zasady i metody terapii pedagogicznej

Terapia pedagogiczna służy pomocy dzieciom w przypadku odrzucenia przez grupę rówieśniczą, poprawienia kompetencji społecznych lub w nauce czytania, pisania i liczenia. Program zajęć jest indywidualnie dopasowany do potrzeb klienta. Praca polega na kompleksowym podejściu do zaburzeń dziecka.

Terapia pedagogiczna dawniej nazywana była reedukacją lub zajęciami korekcyjno-kompensacyjnymi. Stosuje się ją w celu zwiększenia samooceny dzieci lub poprawy ich umiejętności szkolnych.

Co to jest terapia pedagogiczna

Terapia pedagogiczna to świadome i celowe oddziaływanie na osobę podlegającą wychowaniu. W tym celu wykorzystuje się techniki zmierzających do przywrócenia pożądanych cech w obrębie motywacji oraz oddziaływanie na przejawy odstępstw od normy w edukacji. Jej celem jest niesienie pomocy dzieciom ujawniającym różnego rodzaju trudności w z zachowaniu i nieprawidłowości w rozwoju. Symptomami zaburzeń u dzieci są przede wszystkim trudności szkolne, tj. niepowodzenia w nauce czytania, pisania, liczenia itp. Wiele oznak objawia się również w odstępstwach od norm społecznych, np. gdy dziecko nie ma przyjaciół, jest odrzucane przez grupę rówieśniczą. 

Nieprawidłowościom szkolnym towarzyszą również często trudności wychowawcze, zaburzenia związane z emocjami oraz aktywnością. Są to czasem niuanse, które wrażliwy rodzic i wnikliwy nauczyciel powinien zauważać, aby szybko przeciwdziałać i pomóc dziecku. Zaburzenia takie koryguje się poprzez działania na pograniczu psychologii oraz pedagogiki. Terapia pedagogiczna stwarza możliwości rozwoju dzieciom z zaburzeniami mowy, zdolności matematycznych, procesów emocjonalno - motywacyjnych oraz z zakłóceniami funkcji wzrokowych i słuchowych. 

Techniki pedagogiczne są też wspierające dla dzieci z opóźnieniami w rozwoju ruchowym, o przeciętnej inteligencji lub poniżej tego poziomu. W celu eliminacji niepowodzeń w szkole oddziałuje się za pomocą metod pedagogicznych na przejawy i przyczyny trudności dzieci w uczeniu się. Techniki te prowadzi się indywidualnie lub grupowo (od dwóch do pięciu uczniów). Aby wzmocnić motywację dzieci, pedagodzy starają się o atrakcyjność metod, którymi pracują z dziećmi. W tym celu zajęcia wyrównawcze prowadzą specjalnie wykwalifikowani nauczyciele.

Terapia pedagogiczna - zasady

Do każdego dziecka w grupie program wsparcia powinien być dobierany indywidualnie. Pod uwagę należy brać możliwości konkretnego wychowanka i do nich układa się najlepsze metody dydaktyczne i wychowawcze. W toku zajęć nauczyciel cały czas kontroluje przebieg pracy i wyniki dziecka. W nauce czytania oraz pisania uwzględnia się złożoność tych zadań i stosuje stopniowanie trudności w zakresie objętości i przystępności materiału. 

W terapii zaczyna się od ćwiczeń prostych obejmujących niewielki zakres opanowywanych umiejętności, przechodząc do coraz trudniejszych partii materiału dydaktycznego. Proces idzie do przodu pod warunkiem, że dziecko sprawnie opanuje łatwiejszy materiał (w przeciwieństwie do standardowej nauki w klasie, gdzie uczeń może zostać w tyle w porównaniu do reszty grupy). Podopieczny ćwiczy daną umiejętność, dopóki nauczyciel ma poczucie, że wychowanek wykonuje ją sprawnie. W wyrównywaniu pedagogicznym nie ma czasowych ram. Ćwiczy się głównie funkcje, które są najgłębiej zaburzone oraz skupia się na umiejętnościach najsłabiej opanowanych. Nie zajmuje się tylko jedną funkcją, ponieważ to może prowadzić do szybkiego zmęczenia i zniechęcenia dziecka. Wskazana jest przemienność zadań - ćwiczenie funkcji najgłębiej zaburzonych z elementami lepiej działającymi. Przykładowo ćwiczenia percepcji wzrokowej ze słuchową. W celu tworzenia prawidłowych mechanizmów ćwiczy się również funkcje zaburzone z prawidłowymi, ponieważ te sprawniejsze wspierają czynności słabszych i podtrzymują motywację dziecka. Naukę czytania i pisania łączy się w jednym zadaniu. Stosuje się też przerwy na odpoczynek wedle obserwowalnych potrzeb dziecka. 

Zajęcia kompensacyjne odbywają się codziennie, najlepiej 3 zajęcia trwające po 20 minut. Jest to lepsza forma niż standardowe zajęcia korepetytorskie trwające po 60 minut, ponieważ dziecko słabiej funkcjonujące szybciej się męczy i nie uzyskuje pożądanych rezultatów. Najważniejsza jest systematyczność pracy, ponieważ dłuższe przerwy w zajęciach powodują regres. Terapia pedagogiczna powinna być połączona z działaniami psychoterapeutycznymi, ponieważ pełnią one funkcje profilaktyczne i chronią przed negatywnymi następstwami niepowodzeń szkolnych w przyszłości. Takie działania powinny być dominujące w początkowych spotkaniach dydaktycznych. Dziecko uczy się, jak radzić sobie w sytuacjach problemów z nauką oraz w jaki sposób uczyć się, aby było mu z tym łatwiej. 

W terapii pedagogicznej najważniejsza jest organizacja działań terapeutycznych. Nauczyciel, planując pracę z dzieckiem, diagnozuje problemy i ich przyczyny, opracowuje ramowy, indywidualny plan działania, dobierając przy tym techniki i narzędzia terapeutyczne. Plan powinien zawierać ćwiczenia korekcyjno-kompensacyjne zaburzonych funkcji, ćwiczenia relaksacyjne mające na celu odpoczynek i szybką regenerację oraz oddziaływania psychoterapeutyczne. Terapia pedagogiczna jest kompleksową metodą wsparcia dzieci w trudnościach szkolnych.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej