Czyszczenie uszu u niemowląt i dorosłych – domowe sposoby

Fot.: kei907 / stock.adobe.com

Czyszczenie uszu jest niezbędne, gdy nadmiar woskowiny zatyka przewody słuchowe i powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Na co dzień substancja ta ma za zadanie chronić wnętrze ucha przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Czyszczenie ucha to czynność, której wykonywanie zaleca się w przypadku tworzenia się korków woskowinowych w uchu zewnętrznym. Najczęściej stosuje się preparaty zmiękczające woskowinę i ułatwiające jej wypływanie z ucha. Niekorzystne działanie może mieć użycie patyczków kosmetycznych.

Zatkane ucho – objawy

Objawy niedrożnego ucha to uczucie zatykania, niedosłyszenie, szum lub nawet ból pojawiający się przy przełykaniu śliny i pokarmów. Niekiedy towarzyszą tym zjawiskom migrena i zawroty głowy, nudności albo zaburzenia równowagi. Chorzy z zatkanym uchem mogą skarżyć się również na długo utrzymującą się „wodę w uszach” po kąpieli lub pływaniu. Jeśli brak jest oznak ostrego zapalenia (takich jak gorączka, uporczywy ból, stały, obfity, ropny wyciek z ucha), to przyczyną powyższych dolegliwości może być zatkane ucho.

Domowe sposoby czyszczenia uszu

Czyszczenie uszu w domu można wykonać kilkoma sposobami. Należą do nich: wkrapianie do przewodu słuchowego substancji rozcieńczających wydzielinę (roztwory wodne), płukanie lub stosowanie świecowania. Jednak najczęściej stosowane środki to tłuszczowe preparaty rozmiękczające zalegającą wydzielinę albo patyczki kosmetyczne, z których użycia należy jednak zrezygnować.

Dlaczego i jak czyścić uszy?

Wydzielina gruczołów woskowinowych jest produkowana na co dzień, by chronić głęboką część przewodu słuchowego przed wpływem zanieczyszczeń i zapobiegać przenikaniu do tej okolicy owadów, bakterii i wirusów. Czyszczenie uszu może się okazać konieczne, kiedy dojdzie do częściowego lub całkowitego zamknięcia przewodu słuchowego zewnętrznego.

Przyczyną pojawiania się nadmiernej ilości wydzieliny mogą być delikatne stany zapalne skóry ucha zewnętrznego, podrażnienie wywołane infekcją ucha środkowego, a nawet zbyt dokładne usuwanie woskowiny, które (poprzez odsłonięcie ścian przewodu słuchowego) wywołuje jej zwiększoną produkcję.

Czyszczenie uszu u niemowląt i małych dzieci

Czyszczenie uszu u niemowląt i małych dzieci jest zalecane wówczas, gdy potwierdzona jest nadmierna produkcja woskowiny. Dzieci w takiej sytuacji mogą być niespokojne, drażliwe, mogą drapać i trzeć ucho lub ciągnąć za małżowinę.

Metody stosowane u dzieci muszą być łagodne i bezpieczne, więc najlepiej wybierać preparaty dostępne na rynku aptecznym – krople lub spraye. Należy podawać je zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku stwierdzenia obecności czopa w przewodzie słuchowym można zabieg powtarzać nawet 2–3 razy w ciągu dnia (do czasu uzyskania poprawy). Profilaktycznie wystarczy całą procedurę wykonać 1–2 razy w tygodniu.

Woskowinę pojawiającą się w ujściu przewodu słuchowego można usuwać zwilżonym w ciepłej wodzie wacikiem lub specjalnymi patyczkami, których końcówki mają zgrubienie. Zapobiega ono zbyt głębokiemu wsunięciu patyczka do ucha.

Zobacz film: Dlaczego używanie patyczków do czyszczenia uszu może być niebezpieczne? Źródło: 36,6.

Czyszczenie uszu domowymi sposobami

Domowe sposoby na czyszczenie ucha to:

  • zakraplanie ciepłego, wodnego roztworu soli (przygotowanego w proporcji 1 łyżeczka soli na 125 g wody),
  • podawanie oleju parafinowego, gliceryny lub oliwy z oliwek,

Preparaty te wkrapla się do ucha osobie leżącej na boku, pozostawia na kilka minut. Następnie, dzięki zmianie pozycji chorego, umożliwia się rozmiękczonym masom swobodny wypływ na zewnątrz. Nie wolno stosować mieszanek octu i alkoholu.

Czyszczenie uszu patyczkami

Nie zaleca się czyszczenia uszu patyczkami kosmetycznymi. Wynika to z kilku powodów:

  • przewód słuchowy zewnętrzny jest kręty i wsuwanie sztywnego patyczka głęboko może spowodować podrażnienie jego ściany (co może być przyczyną zakażenia lub nadmiernego wydzielania woskowiny),
  • często dochodzi do wepchnięcia w głąb mas znajdujących się w kanale, co może wywołać pogorszenie stanu początkowego,
  • nieumiejętne wykonywanie zabiegu (szczególnie, jeśli chory nie współpracuje) może doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej.

Czyszczenie uszu świecami Indian Hopi

Kontrowersyjną, choć spektakularną i przez niektóre osoby chętnie stosowaną, metodą czyszczenia uszu jest użycie świec ziołowych Indian Hopi.

Papierową rurkę nasączoną różnymi środkami wkłada się delikatnie jednym końcem w ujście przewodu słuchowego zewnętrznego, a drugi koniec podpala się. Po wypaleniu papieru do widocznego znaku świecę wyciąga się i gasi. Woskowina i zanieczyszczenia mają wydostawać się z ucha pod wpływem działania podwyższonej temperatury i ssania powstającego wewnątrz zwitka papieru (efekt komina). Zabieg powtarza się 3–5 razy w kilkudniowych odstępach. Niektóre badania jednak pokazały, że nie jest to skuteczna metoda.

Przeciwwskazania do czyszczenia uszu

Podstawowym przeciwwskazaniem do czyszczenia uszu jest obecność ciała obcego w uchu – w takim przypadku trzeba koniecznie skontaktować się z laryngologiem. Nie wykonuje się tego zabiegu w stanach po perforacji (przerwaniu) błony bębenkowej, po urazach, w ostrym zapaleniu ucha środkowego albo gdy z ucha wydobywa się krwista lub ropna wydzielina.

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 17.04.2018,
Opublikowano: 02.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej