Czym zajmuje się lekarz hematolog? Kiedy należy się do niego udać?

Fot.: goodluz / stock.adobe.com

Hematolog jest specjalistą zajmującym się chorobami krwi i układu krwiotwórczego. Kieruje do niego lekarz pierwszego kontaktu, jeżeli w badaniu morfologicznym krwi pojawiają się znaczne nieprawidłowości.

Wizyta u hematologa często wiąże się z dużym stresem, zwłaszcza że, aby wykonać niektóre badania, trzeba udać się do szpitala na oddział hematologiczny. Warto jednak pamiętać, że oprócz białaczki, zajmuje się on również mniej groźnymi schorzeniami krwi.

Co to jest hematologia?

Hematologia jako dziedzina medycyny wyodrębniła się dopiero w połowie XX w., wraz z intensywnym rozwojem wiedzy dotyczącej składu i funkcji krwi. Już w XVII w. odkryto erytrocyty, a od początku XX w. posuwały się badania na temat niektórych chorób krwi (anemii sierpowatej, wrodzonej niedokrwistości). Aby możliwe było dokładnie zrozumienie mechanizmów działania i budowy osocza, potrzebna była jednak aparatura, którą wcześniej nie dysponowano. Hematologia zajmuje się chorobami krwi i układu krwiotwórczego (szpiku kostnego, węzłów kostnych, śledziony i wątroby).

Onkohematologia jest bardzo trudną dziedziną, która zajmuje się nowotworowymi chorobami krwi – białaczkami i chłoniakami.

W późniejszym czasie z hematologii wyodrębniły się również:

  • transfuzjologia – zajmująca się problemami pobierania, przechowywania i stosowania krwi w leczeniu;
  • immunologia – zajmująca się funkcjonowaniem układu odpornościowego;
  • serologia – zajmująca się relacjami między antygenami i przeciwciałami, dzięki czemu możliwe jest badanie wielu chorób w oparciu o wyniki krwi.

Czym zajmuje się lekarz hematolog?

Hematolog zajmuje się wszystkim chorobami krwi. Część z nich jest niegroźna, ale niektóre mogą być śmiertelne. Skierowanie do tego specjalisty wystawia lekarz rodzinny. Choroby, które leczy hematolog, to między innymi:

  • anemia – przejściowa i delikatna forma anemii często nie wymaga konsultacji z hematologiem, jednak jeżeli takie problemy utrzymują się dłużej, istotne jest ustalenie ich przyczyn i wprowadzenie odpowiedniego leczenia;
  • czerwienica – choroba wynikająca ze zbyt dużej liczby erytrocytów, która najczęściej rozwija się na skutek chorób płuc lub niewydolności oddechowej;
  • hemofilia – choroba o charakterze genetycznym lub nabytym, którą charakteryzują zaburzenia krzepnięcia krwi; wymaga stałej opieki hematologa;
  • talasemia – choroba genetyczna, w wyniku której dochodzi do zbyt niskiej produkcji czerwonych krwinek; wymaga stałej kontroli;
  • skaza krwotoczna – objawia się zaburzeniami krzepnięcia krwi, co może być związane z czynnikami wrodzonymi lub niedoborami; wymaga odpowiedniego leczenia przez hematologa;
  • trombofilia – wywołuje nadmierne krzepnięcie krwi, co może prowadzić do powstawania groźnych dla życia zakrzepów wewnątrz żył; powinna być pod stałą kontrolą hematologa;
  • nowotwory krwi – najczęściej występujące to przewlekła białaczka, ostra białaczka i chłoniaki; leczy się je pod okiem onkologa-hematologa.

Kiedy należy udać się do hematologa?

Z reguły do hematologa kieruje lekarz pierwszego kontaktu, jeśli zauważy zaburzone proporcje w składnikach krwi. Istnieją jednak objawy, które powinny skłonić do udania się na wizytę u tego specjalisty. Są to:

  • blada skóra i woskowaty kolor cery,
  • blade wargi i błony śuzowe,
  • przerost dziąseł,
  • nadżerki i zmiany martwicze zlokalizowane na śluzówce w jamie ustnej,
  • zaburzenia w krzepnięciu krwi,
  • silna skłonność do tworzenia się siniaków i krwiaków.

Do hematologa powinny się też udać osoby, które znajdują się w grupie ryzyka zachorowania na choroby krwi. Szczególnie te, u których w rodzinie były przypadki schorzeń genetycznych takich jak hemofilia czy anemia sierpowata.

Jak wygląda wizyta u hematologa?

Wizyta u hematologa wygląda tak samo jak u innych specjalistów. Aby móc się do niego zarejestrować, konieczne jest otrzymanie skierowania wydanego przez lekarza pierwszego kontaktu.

Do hematologa warto się zgłosić ze świeżymi wynikami badań i kompletną dokumentacją medyczną (wypisy ze szpitali, dotychczas stosowane leczenie). Lekarz zapoznaje się z nią i uzupełnia informacje poprzez wywiad z pacjentem, a następnie zleca dodatkowe badania. Aby wykonać część z nich, trzeba się udać do szpitala na oddział hematologii.

Badania hematologiczne

Do najczęściej zlecanych przez hematologa badań należą:

  • badanie morfologiczne krwi obwodowej – morfologia krwi, rozmaz krwi obwodowej;
  • różnicowanie zaburzeń składu krwi – żelazo, TIBC w surowicy, liczba retikulocytów, bilirubina całkowita i bezpośrednia w surowicy, kreatynina w surowicy, ALAT, ASPAT, ALP, GGTP, LDH, TSH w surowicy;
  • rozpoznawanie zaburzeń hemostazy – liczba płytek krwi, INR, APTT, fibrynogen;
  • testy białkowe – OB, fibrynogen, CRP, odczyn lateksowy RF;
  • USG jamy brzusznej;
  • biopsja węzłów chłonnych;
  • biopsja szpiku kostnego;
  • typowanie genetyczne frakcji komórek należących do układu krwiotwórczego i komórek krwi;
  • badania genetyczne i molekularne;
  • badanie krwi za pomocą cystometrii przepływowej;
  • pozytonowa tomografia emisyjna (PET);
  • RTG klatki piersiowej.

Zobacz film: Masz anemię? Zobacz, co powinieneś jeść. Źródło: Bez recepty

Bibliografia:

1. Droga zdrowia: Hematolog

Data aktualizacji: 21.01.2018,
Opublikowano: 24.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej