Czym są tryptany? Działanie, skutki uboczne, przeciwwskazania

Fot: RunPhoto / gettyimages.com

Migrena jest powszechnie występującym schorzeniem, dotykającym coraz większej części populacji, w tym głównie kobiet. Przy jej leczeniu coraz częściej wykorzystuje się tryptany.

Istnieje wiele teorii na temat możliwych mechanizmów powstawania ataków migrenowych. Mówi się, chociażby, o skłonnościach genetycznych i nadreaktywności naczyniowej. Pod wpływem nadmiernego kurczenia się naczyń dochodzi do pojawienia się objawów przedmigrenowych, czyli tzw. aury. Wpływ na to może mieć również zaburzenie procesu wydzielania jednego z neuroprzekaźników – serotoniny. Od kiedy na rynku pojawiły się tryptany, życie osób z migreną uległo znacznej poprawie.

Czym są tryptany i jak działają?

Tryptany to grupa związków chemicznych mających w swojej strukturze aminy. Zostały wprowadzone na polski rynek farmaceutyczny w 1993 roku. Tryptany to leki, będące agonistami receptorów serotoniny. Powodują obkurczanie się naczyń znajdujących się nie tylko w mózgu, ale i w naczyniach wieńcowych, krążeniu płucnym i systemowym. Ponadto związki te wpływają na hamowanie przewodnictwa nerwowego w nerwie trójdzielnym, którego funkcją jest przekazanie bodźców bólowych i czuciowych z oka i oczodołu. W konsekwencji tryptany zmniejszają objawy towarzyszące migrenie, w tym nadwrażliwość na światło. Leki są wydawane wyłącznie z przepisu lekarza.

Rodzaje tryptanów

Obecnie do leczenia migreny wykorzystuje się kilka rodzajów tryptanów, w tym:

  • Sumatryptan – pierwszy lek z grupy tryptanów wprowadzony w Polsce. Dostępny jest pod wieloma postaciami, w tym tabletek powlekanych, czopków, ampułek do strzykawek, a nawet aerozolu do nosa. Daje podobne efekty jak stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, przy czym w mniejszych dawkach. Sumatryptan jest wybiórczym agonistą receptorów 5-HT1D i 5-HT1B, których pobudzenie związane jest ze spadkiem aktywności cyklazy adenylowej. Lek pozostaje bez wpływu na mózgowy przepływ krwi.
  • Eletryptan – pobudza te same receptory co sumatryptan, a także wykazuje niewielkie powinowactwo do receptorów 5-HT1F. Zalecany jest pacjentom z migrenowym bólem głowy z aurą lub bez niej. Łagodzi również symptomy towarzyszące, w tym nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Warto jednak pamiętać, że tryptany przyjmuje się na wczesnym etapie, tuż przed pojawieniem się aury. Zażycie specyfiku w czasie aury lub bezpośrednio podczas ataku migrenowego znacznie zmniejsza jego skuteczność. Pierwsze efekty działania występują po 30–60 minutach. Połowiczny czas trwania eletryptanu to 4 godziny.
  • Frowatryptan – optymalnie podawany jest w dawce 2,5 mg lub większej. Należy jednak zaznaczyć, że im wyższa jest dawka, tym zachodzi większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych leku.
  • Almotryptan – lek działa na układ trójdzielno-naczyniowy i hamuje procesy zapalne poprzez blokowanie ucieczki białek osocza poza obszar naczyniowy opony twardej. Łagodzi zarówno ból, jak i symptomy towarzyszące przebiegowi migreny. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, a efekty jego działania obserwuje się po 1–3 godzinach.

Rodzaj tryptanu dobiera się do pacjenta, w zależności od jego potrzeb.

Skutki uboczne tryptanów

Przyjmowanie jakichkolwiek tryptanów może wiązać się z występowaniem skutków ubocznych, jednakże w większości przypadków leki są dobrze tolerowane. Pacjent po ich spożyciu może doświadczać nudności, zawrotów głowy, ucisku w klatce piersiowej, zaburzeń czucia temperatury (uderzeń ciepła), wzrostu ciśnienia tętniczego i rumienia na twarzy. Tryptany mogą również skutkować parastezjami i niedoczulicą. Istnieje ryzyko związane z przewlekłym przyjmowaniem tych leków. Gdy przez co najmniej 3 miesiące są zażywane dłużej niż 10 dni w miesiącu, może dojść do wykształcenia się bólów głowy z nadużycia. Tryptany mogą powodować uzależnienia. Tak jak w przypadku większości leków przyjmowanych na migrenę, nie wolno ich łączyć z alkoholem.

Przedstawione objawy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i szybko mijają. W przypadku długo utrzymujących się skutków ubocznych o dużym nasileniu należy skonsultować się z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania tryptanów

Tryptany są dziś złotym standardem w leczeniu epizodów migrenowych u osób dorosłych. Ze względu na mechanizm ich działania (naczyniowy) nie mogą być stosowane przez pacjentów z ciężką postacią nadciśnienia tętniczego, chorobami naczyń obwodowych, chorobą niedokrwienną serca, dławicą Prinzmetala oraz ciężką postacią niewydolności wątroby. Co więcej, nie rekomenduje się przyjmowania tych leków osobom po przebytym zawale serca i udarze mózgu. Z dużą ostrożnością należy także podchodzić do podawania tryptanów w migrenie połowoczoporaźnej.

Zobacz wideo: Jak rozpoznać ból migrenowy?

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. J.J. Rożniecki. Rola tryptanów w leczeniu napadów migreny. Przewodnik Lekarza 2008; 4: 78–82.

2. K. Jastrzębski. Tryptany w migrenowych bólach głowy – bilans korzyści i ryzyka. Aktualności Neurologiczne 2017, 17 (2), p. 104–114.

Data aktualizacji: 04.05.2022,
Opublikowano: 04.05.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej