Czym są polucje? Czy występują też u dorosłych mężczyzn?

Fot: themacx / gettyimages.com

Polucje to określenie na mimowolny wytrysk nasienia, do którego dochodzi podczas snu. Zjawisko to występuje u 80% mężczyzn, głównie w wieku dojrzewania. Jest to fizjologiczna reakcja organizmu, która świadczy o dojrzałości płciowej. Polucje są określane także jako zmazy nocne.

Polucje uznaje się za objaw dojrzałości płciowej. Jest to znak, że dany mężczyzna jest zdolny do wytwarzania komórek płciowych, a tym samym do rozrodu. Z okresem dojrzewania wiążą się także zmiany w układzie hormonalnym, przyspieszony wzrost organizmu oraz rozwój cech płciowych (pierwszorzędowych i drugorzędowych). Należy zaznaczyć, że zmazy nocne nie występują u wszystkich mężczyzn. Ich brak nie powinien być powodem do niepokoju.

Czym są polucje?

Polucje, inaczej zmazy nocne to mimowolne i nieświadome wytryski nasienia u mężczyzn, które występują podczas snu. Jest to zjawisko w pełni naturalne i fizjologiczne, świadczące o tym, że doszło do wzmożonej produkcji hormonów płciowych. Pierwsza polucja jest utożsamiana z osiągnięciem dojrzałości płciowej. Uważa się, że doświadcza jej przynajmniej raz w życiu około 80% mężczyzn. Może się także zdarzyć, że zmazy nocne nie wystąpią w ogóle. Nie jest to związane z żadnymi zaburzeniami.

Zmazy nocne pojawiają się wyłącznie podczas snu w fazie REM. Aktywność mózgu jest wówczas wysoka, dlatego mimowolnym wytryskom bardzo często towarzyszą marzenia senne o zabarwieniu erotycznym. Dla wielu chłopców w okresie dojrzewania polucja stanowi powód do wstydu i skrępowania. Należy pamiętać, że jest to całkowicie normalne i prawidłowe zjawisko.

Częstotliwość występowania zmazów nocnych zależy od kilku czynników. W głównej mierze jest to poziom libido i ilość stosunków seksualnych oraz masturbacji. Mężczyźni, którzy są aktywni seksualnie, zwykle doświadczają polucji rzadko lub wcale. Częstość ich pojawiania się maleje ponadto z wiekiem. Statystycznie u chłopców w okresie dojrzewania mimowolne wytryski zdarzają się 0,36 razy na tydzień, natomiast po 40 roku życia dwa razy mniej.

Dlaczego występują zmazy nocne?

Zmazy nocne są wynikiem zmian, które zachodzą w organizmie mężczyzny w okresie dojrzewania. Dochodzi wówczas do nagłego wzrostu stężenia testosteronu we krwi i rozpoczyna się produkcja plemników. Podnosi się także poziom libido oraz pojawia się zainteresowanie sferą seksualną. Polucja ma miejsce, kiedy napięcie seksualne nie jest rozładowywane w wyniku masturbacji lub stosunku seksualnego. Wówczas podniecenie podczas snów erotycznych może wywołać nieświadomy wytrysk.

Zmazy nocne są również naturalnym sposobem organizmu na zbyt dużą ilość nasienia, które nie może zostać zmagazynowane w najądrzach. Sperma jest produkowana przez organizm przez cały czas. Brak aktywności seksualnej powoduje, że musi być ona wydalona w inny sposób. Do wytrysku dochodzi więc mimowolnie podczas snu. Wówczas mężczyzna nie wybudza się. Jedynym objawem wystąpienia polucji jest mokra bielizna i pościel.

Ciekawostką jest, że dawniej polucje były uznawane za objaw choroby. Zjawisko to wiązano z nietrzymaniem moczu, zaburzeniami układu nerwowego lub nadmierną (chorobliwą) pobudliwością seksualną. Lekarstwem na zmazy nocne była wstrzemięźliwość seksualna.

Jak zbudowany jest męski układ rozrodczy? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6

W jakim wieku pojawiają się polucje?

Polucje po raz pierwszy pojawiają się u chłopców w wieku dojrzewania, czyli między 11 a 13 rokiem życia. Nie jest to jednak sztywna reguła, ponieważ zdarza się, że nocne wytryski występują wcześniej lub później. Wraz z wiekiem zmniejsza się ich częstotliwość. Zmazy nocne przytrafiają się również dorosłym mężczyznom. Nie powinny stanowić powodów do niepokoju. Są najczęściej wynikiem abstynencji seksualnej.

Polucje u dorosłych mężczyzn

Zmazy nocne u dorosłych mężczyzn zdarzają się rzadko. Doświadczają ich głównie panowie, którzy mają bardzo wysokie libido lub zachowują wstrzemięźliwość seksualną. Wytrysk podczas snu jest u nich sposobem organizmu na rozładowanie napięcia seksualnego i wydalenie nadmiaru wyprodukowanego nasienia.

W większości przypadków polucje u dorosłych nie są związane ze stanem patologicznym. Jednak kiedy występują one często oraz towarzyszą im jakiekolwiek niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia zaburzeń hormonalnych wpływających na produkcję plemników. Zostaną wówczas zlecone badania laboratoryjne i obrazowe.

Zapobieganie zmazom nocnym

Polucje nie mogą być traktowane jako wstydliwy problem lub objaw nieprawidłowości. Zarówno chłopcy, jak i dorośli mężczyźni powinni je zaakceptować jako naturalną reakcję organizmu. Zmazy nocne nie wymagają leczenia. Sposobem na zmniejszenie częstotliwości ich występowania są regularne stosunki seksualne lub masturbacja. Panowie, dla których są one powodem znacznego dyskomfortu psychicznego, mogą skorzystać z porady seksuologa.

Bibliografia:

1. K. Piotrowski, B. Ziółkowska, J. Wojciechowska, Rozwój nastolatka. Wczesna faza dorastania, Instytut Badań Edukacyjnych, Warszawa 2014.

Data aktualizacji: 19.08.2019,
Opublikowano: 19.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej