Czym są kosmeceutyki? Właściwości i zastosowanie kosmeceutyków

Fot: jacob wackerhausen / gettyimages.com

Kosmeceutyki stały się niezwykle popularnymi preparatami wykorzystywanymi nie tylko w kosmetologii, ale i dermatologii. To środki kosmetyczne o działaniu leczniczym. Niektórzy uważają, że ze względu na bogactwo składników aktywnych są doskonałą alternatywą dla zabiegów chirurgii plastycznej.

Określenie „kosmeceutyk” zostało zaproponowane w 1961 roku przez założyciela Towarzystwa Chemii Kosmetycznej w USA Raymonda Reeda, zaś wprowadzone przez dermatologa Alberta M. Kligmana pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Kosmeceutyki definiuje się jako preparaty kosmetyczne i lecznicze. Zawarte w nich czynne biologicznie substancje, wnikając w głęboko położone jej warstwy, wykazują zdolność do odnawiania zniszczonych komórek skóry.

Czym są kosmeceutyki?

Intensywny w ostatnim czasie rozwój przemysłu kosmetycznego i rosnące zainteresowanie atrakcyjnym wyglądem sprawiły, że ludzie nie tylko pragną korzystać z produktów upiększających, ale i funkcjonalnych. Stąd też pojawiła się idea kosmeceutyków, czyli preparatów posiadających w składzie liczne substancje czynne charakteryzujące się szerokim zakresem działania. Ich nazwa to wynik połączenia kosmetyków i farmaceutyków. To kosmetyki wpływające na przebieg procesów fizjologicznych skóry, które wspomagają terapię jej chorób. Nie uważa się ich za leki ani kosmetyki, lecz za doskonałe połączenie zalet obu tych grup. Alternatywnie określa się je jako kosmetyki funkcjonalne lub aktywne kosmetyki. Jak dotąd określenie kosmeceutyk nie figuruje w regulacjach prawnych UE, a mimo niepodważalnych właściwości tych produktów traktowane jest jako hasło marketingowe.

Spotkałeś się już z nazwą "kosmeceutyki"?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Dla kogo przeznaczone są kosmeceutyki?

Kosmeceutyki to kosmetyki zarówno o działaniu pielęgnacyjnym, jak i leczniczym lub wspomagającym leczenie. Przeznaczone są zwykle do stosowania w określonych problemach estetycznych, co oznacza, że powinno się ich używać wówczas, gdy nie jest konieczne wprowadzenie specjalistycznego leczenia, a tradycyjnie stosowane kosmetyki nie przynoszą zadowalających efektów. Ich szeroka oferta skierowana jest zwłaszcza do kobiet w wieku pomenopauzalnym z widocznymi objawami starzenia skóry. Dodatkowo posiadaczy cery alergicznej, naczyniowej, trądzikowej, suchej, z łuszczycą. Istnieją także kosmeceutyki dla osób poddanych radioterapii. Receptury kosmeceutyków opracowane są specjalnie pod kątem danego problemu dermatologicznego.

Jaką formę mają kosmeceutyki?

Kosmeceutyki mogą mieć rozmaitą formę, w tym m.in.: kremów, balsamów, maseczek, żeli myjących, odżywek. Sporą część kosmeceutyków stanowią środki do pielęgnacji włosów i produkty antycellulitowe. Do produkcji kosmeceutyków wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia z zakresu farmakologii i biotechnologii. Produkty te nabyć można zarówno w drogeriach, jak i aptekach.

Jakie substancje zawierają kosmeceutyki?

Kosmetyki o działaniu leczniczym obejmują rozmaite grupy substancji czynnych, dlatego też przypisuje się im działanie silniejsze od tradycyjnych kosmetyków. Dodatkowo dają lepsze efekty ze względu na większe ich stężenie bądź też wykorzystanie substancji stosowanych dotychczas wyłącznie w farmacji. Najbardziej znane grupy substancji czynnych zawartych w kosmeceutykach to: witaminy, czynniki wzrostu (z ang. growth factors, GH), substancje roślinne, środki rozjaśniające i złuszczające skórę, przeciwutleniacze, peptydy, lipidy, środki nawilżające. Do grona kosmeceutyków zalicza się także preparaty chroniące skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy są najlepsze? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry? Źródło: 36,6

Wybrane przykłady kosmeceutyków

Bardzo często w składzie kosmeceutyków znajduje się witamina E, która znana jest zwłaszcza z działania antyoksydacyjnego, w związku z czym ogranicza szkodliwe wpływ wolnych rodników. Działa fotoochronnie, nawilżająco, wygładzająco i pobudza syntezę kolagenu. Zapobiega nadmiernemu wysuszaniu się skóry, wspomaga likwidowanie plam skórnych. Podkreśla się zwłaszcza jej zdolność do stymulowania procesów regeneracyjnych i opóźniania zjawiska starzenia tkanek. Tzw. witamina młodości zalecana jest w leczeniu owrzodzeń skórnych i trudno gojących się ran.

Kolejnym często spotykanym związkiem jest ubichinon znany szerzej jako koenzym Q10. Ten naturalny przeciwutleniacz zapobiega uszkodzeniom skóry i powstawaniu zmarszczek. Odgrywa istotną rolę w powstawaniu ATP – adenozynotrójfosforanu, który odpowiedzialny jest za produkcję białek i skurcze mięśni. Spowalnia procesy starzenia się skóry i jej obumierania.  Pobudza metabolizm i chroni skórę przed niedotlenieniem. Przyspiesza odbudowę naskórka, stymulując podział komórek skóry. Ogranicza utratę kwasu hialuronowego.

Innym składnikiem kosmeceutyków bywa astaksantyna. To organiczny związek chemiczny zaliczany do ksantofili – roślinnych barwników należących do karotenoidów. Powoduje wzrost odporności skóry na czynniki zewnętrzne. Uważana jest za jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Redukuje obrzęk i rumień, zwalcza stan zapalny skóry. Wzmacnia skórę, zwiększa jej nawilżenie i elastyczność.

Data aktualizacji: 07.03.2019,
Opublikowano: 07.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej