Czym jest znamię Suttona? Na czym polega leczenie znamienia Suttona?

Fot: greg801 / gettyimages.com

Znamię Suttona to znamię barwnikowe, dla którego charakterystyczna jest odbarwiona obwódka, nazywana też aureolą. Zdecydowanie najczęstszą lokalizacją znamienia Suttona jest tułów. Przeważnie znamięwystępuje w pojedynkę. Nie wymaga specjalistycznego leczenia, choć część badaczy zaleca profilaktycznie usunięcie zmiany.

Znamię Suttona, nazywane zwyczajowo znamieniem „halo”, to odmiana znamienia barwnikowego, która najczęściej pojawia się u dzieci i młodzieży w wyniku procesów immunologicznych inicjowanych zbyt intensywnym działaniem promieniowania słonecznego. Występująca wokół znamienia odbarwiona obwódka może powrócić do barwy skóry prawidłowej, a i samo znamię może samoistnie zniknąć. Stąd też w wielu przypadkach nie podejmuje się leczenia.

Czym jest znamię Suttona?

Znamię Suttona (z łac. Halo naevus) znane jest też jako znamię z odbarwieniem czy bielactwo odśrodkowe nabyte. To szczególna odmiana zwykłego znamienia barwnikowego. Patogeneza, czyli mechanizm powstania tego zjawiska, nie został w pełni poznany. Część specjalistów podkreśla, że czynnikiem inicjującym jego pojawienie się jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, w konsekwencji czego dochodzi do oparzenia słonecznego. Następuje nagromadzenie limfocytów (komórki układu odpornościowego), powstania przeciwciał przeciwmelanocytowych, a w wyniku tego niszczenia melanocytów (komórki pigmentowe).

W obrazie histopatologicznym rozróżnia się dwie odmiany znamion Suttona – zapalną i niezapalną, która nie ulega samoistnej regresji, czyli cofnięciu. W odmianie zapalnej stwierdza się naciek z komórek limfoidalnych i makrofagów w skórze właściwej. Gniazda melanocytów ulegają rozproszeniu i uszkodzeniu.

U kogo najczęściej rozwija się znamię Suttona?

Znamię Suttona występują u około 1% generalnej populacji, choć stwierdza się je najczęściej u dzieci i młodzieży z licznymi znamionami barwnikowymi. Średni wiek pojawienia się znamienia Suttona to około 15 lat. Nie stwierdza się predylekcji (skłonności, upodobań) do żadnej z płci. Badacze podkreślają tendencję do rodzinnego występowania znamion Suttona.

Objawy kliniczne

Znamię Suttona ma najczęściej postać pojedynczego wykwitu na plecach, rzadziej na kończynach czy skórze głowy. Zdarza się jednak, że wykazuje tendencję do grupowania się. Znamię Suttona to typowe znamię komórkowe, okrągłe lub owalne, o wielkości 3–6 mm. Ma regularny, wyraźny brzeg, ciemnobrązowe lub jasnobrązowe, równomierne zabarwienie, choć w literaturze przedmiotu opisane zostały przypadki znamion jasnoróżowych, całkowicie odbarwionych, w kolorze skóry. Wokół znamienia powstaje obszar całkowicie odbarwionej skóry, który osiąga średnicę około 0,5–1 cm. Odbarwiona skóra ulega wyostrzeniu w świetle lampy Wooda, czyli lampy kwarcowej, która emituje promienie UV wywołujące fluorescencję skóry.

Kiedy i które zmiany trzeba usuwać? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się biorą znamiona i kiedy trzeba je wycinać? Źródło: Klinika urody.

Znamię Suttona a bielactwo i inne choroby

Specjaliści podkreślają zależność znamienia Suttona i bielactwa i donoszą, że w 30% przypadków pojawienie się znamienia stanowi pierwsze zwiastuny bielactwa określanego też jako albinizm. Choroba ta charakteryzuje się brakiem pigmentu m.in. w skórze i we włosach. Dodatkowo badacze informują, że duża liczba znamion Suttona stanowi czynnik ryzyka rozwoju czerniaka, czyli choroby nowotworowej skóry, która aż w 40% przypadków powstaje w obrębie bądź niedaleko znamion barwnikowych. Znamiona Suttona występują dość często z chorobami autoimmunologicznymi, a zwłaszcza z chorobą Hashimoto, czyli przewlekłym zapaleniem tarczycy. Stwierdza się je też u osób zmagających się z zespołem Turnera, czyli uwarunkowanym genetycznie zespołem wad wrodzonych.

Na czym polega leczenie znamienia Suttona?

Żeby możliwe było zaplanowanie, a następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia, konieczna jest diagnostyka różnicowa – znamię Suttona a czerniak z cechami regresji. Dodatkowo w 20% przypadków znamię Suttona powiązane jest ze znamieniem atypowym. Stąd też bardzo ważny element procesu diagnostycznego stanowi dokładny wywiad rodzinny w kierunku znamion atypowych, czerniaka złośliwego, bielactwa. W sposób szczególny uwaga lekarzy powinna się skupić na licznych znamionach halo o nagłym początku.

Leczenie znamienia Suttona, które jest zmianą łagodną, bardzo często nie jest wymagane, a konieczna jest jedynie obserwacja. Zaleca się wizyty kontrolne co 6 miesięcy. Zdarza się, że zmiana znika samoistnie. Jednakże w sytuacji istnienia wątpliwości co do rozpoznania, zaleca się profilaktyczne usunięcie zmiany, a następnie ocenę histopatologiczną. Dodatkowo w przypadku pojawienia się zaczerwienienia, strupa czy zaburzenia symetryczności aureoli konieczne jest usunięcie zmiany. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Podejrzana zmiana wycinana jest z marginesem zdrowej skóry o szerokości 1–2 mm. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Podczas zszywania ran zbliża się dokładnie przeciwległe brzegi i zakłada szwy, które usuwa się po upływie 7–10 dni. Wskazane jest unikanie ekspozycji na światło słoneczne i stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi.

Przebieg ustępowania znamienia Suttona

Znamię Suttona utrzymywać się może nawet przez 10 lat. Proces ustępowania przebiega wieloetapowo. Zabarwienie centralnego znamienia ulega zmianie na różowe z zachowaniem odbarwionej obwódki. Następnie dochodzi do ustąpienia znamienia, zaś w późniejszym okresie obszar odbarwienia ulega repigmentacji, czyli ponownemu pojawianiu się melanocytów w skórze.

Bibliografia:

1. Mackiewicz-Wysocka M., Obraz kliniczny i postępowanie w wypadku wybranych rodzajów znamion barwnikowych, „Przewodnik Lekarski”, 2006, 7, s. 100-107.

2. Kowalska-Olędzka E., Rudnicka L., Znamiona barwnikowe i czerniak u dzieci, „Pediatria po dyplomie”, 2011, 15(3), s. 83-89.

Data aktualizacji: 21.01.2019,
Opublikowano: 21.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej