Czym jest zespół popunkcyjny? Przyczyny, objawy i leczenie

Fot: Alexandra Pavlova / gettyimages.com

Zespół popunkcyjny jest jednym z najczęstszych powikłań punkcji lędźwiowej. Jego objawem jest charakterystyczny ból głowy, który nasila się podczas siedzenia lub w pozycji stojącej. Dodatkowo może pojawić się światłowstręt, sztywność karku lub nudności. Zespół popunkcyjny zwykle ustępuje samoistnie po kilku dniach.

Punkcja lędźwiowa jest zabiegiem medycznym, który polega na wprowadzeniu długiej, cienkiej igły do przestrzeni podpajęczynówkowej. Ze względów bezpieczeństwa i w celu zminimalizowania ryzyka uszkodzenia rdzenia kręgowego zawsze wykonuje się je w odcinku lędźwiowym, między III i IV lub IV i V kręgiem. Dzięki punkcji lędźwiowej można pobrać płyn mózgowo-rdzeniowy do badania, podać pacjentowi leki oraz znieczulić przed zabiegiem chirurgicznym lub porodem (znieczulenie podpajęczynówkowe). Mimo że jest ona bezpieczna, niekiedy pojawiają się powikłania. Najczęstszym z nich jest zespół popunkcyjny, ale znane są także przypadki wystąpienia bólów kręgosłupa, ropnia, zapalenia kręgów lub krwiaka.

Co to jest zespół popunkcyjny?

Zespół popunkcyjny jest powikłaniem po nakłuciu lędźwiowym, wykonanym w celu diagnostycznym, leczniczym lub w ramach znieczulenia przed zabiegiem medycznym. Szacuje się, że występuje on nawet u 40% pacjentów. Zespół popunkcyjny nie jest związany z uszkodzeniem rdzenia kręgowego.Pojawia się do 5 dni od przeprowadzenia nakłucia lędźwiowego. Dolegliwości z nim związane ustępują samoistnie w ciągu 2–7 dni. Można zastosować leczenie, które złagodzi objawy i przyspieszy proces powrotu do zdrowia. Nie jest to stan, który zagraża życiu pacjenta.

Przyczyny zespołu popunkcyjnego

Przyczyny zespołu popunkcyjnego nie zostały do końca poznane. Prawdopodobnie pojawia się on w wyniku obniżenia ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego. Skutkiem tego jest ucisk na bardzo wrażliwe struktury położone w czaszce, np. naczynia krwionośne lub zatoki opony twardej.

Inną możliwą przyczyną zespołu popunkcyjnego jest rozszerzenie wewnątrzczaszkowych naczyń krwionośnych. Jeszcze inni uważają, że winę ponosi przeciekanie płynu mózgowo-rdzeniowego przez naruszoną podczas nakłucia oponę twardą.

Samo pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego nie ma wpływu na wystąpienie zespołu popunkcyjnego. Powikłanie to stwierdza się zarówno u osób, u których pobrano jego niewielką ilość do badań, jak i u tych, u których nie było to konieczne.

Objawy zespołu popunkcyjnego

Objawy zespołu popunkcyjnego są dość charakterystyczne. Pojawiają się zwykle w ciągu 12–48 godzin, chociaż może się to zdarzyć nawet do 5 dni po punkcji lędźwiowej. W większości przypadków jednak ma to miejsce w pierwszej dobie. Objawy zespołu popunkcyjnego utrzymują się do tygodnia.

Głównym objawem zespołu popunkcyjnego jest ból głowy, który nasila się w ciągu 15 minut po zmianie pozycji na siedzącą lub stojącą. Dolegliwości bólowe ustępują, kiedy pacjent się położy. Ból określany jest jako pulsujący i rozpierający. Niekiedy jest bardzo silny.

Poza bólem głowy zawsze pojawia się jeden z poniższych objawów:

  • szum w uszach,
  • nudności i wymioty,
  • światłowstręt,
  • sztywność karku,
  • zaburzenia słuchu,
  • problemy z widzeniem.

Zespół popunkcyjny po cesarce

Zespół popunkcyjny po cesarce jest częstym zjawiskiem ze względu na fakt konieczności wykonania znieczulenia. Dzięki temu kobieta pozostaje w pełni świadoma, jednak nie czuje bólu związanego z przerwaniem ciągłości tkanek i wydobyciem dziecka. Zespół popunkcyjny po cięciu cesarskim objawia się podobnie, jak w każdym innym przypadku: bólem głowy, któremu towarzyszą nudności, światłowstręt lub szumy uszne.

Leczenie zespołu popunkcyjnego

Lecząc zespół popunkcyjny, można zastosować farmaceutyki przeciwbólowe (niesteroidowe leki przeciwzapalne, paracetamol lub opioidy). Ich zadaniem jest złagodzenie uciążliwych objawów. Niekiedy pacjentom podaje się sumatryptan – środek stosowany w przypadku napadu migreny lub klasterowych bólów głowy.

Podczas leczenia zespołu popunkcyjnego pacjentom zaleca się leżenie w łóżku oraz nawadnianie organizmu. W tym celu podaje się także kroplówkę. Lekarz może zadecydować również o podaniu środków przeciwwymiotnych lub uspokajających (w zależności od objawów towarzyszących bólowi głowy).

W ciężkim zespole popunkcyjnym wykonuje się zewnątrzoponowe nastrzyknięcie krwi własnej. Pacjentowi pobiera się 10–30 ml krwi z żyły łokciowej, a następnie podaje się ją w miejscu nakłucia lędźwiowego, ale nie do przestrzeni podpajęczynówkowej, tylko zewnątrzoponowej.

Zapobieganie wystąpieniu zespołu popunkcyjnego

W celu zapobiegania wystąpieniu zespołu popunkcyjnego stosuje się bardzo cienkie igły, które wprowadza się równolegle do osi kręgosłupa. Unika się także wielokrotnych nakłuć. Uważa się, że nakazanie pacjentowi pozostania przez 24 godziny po zabiegu w pozycji leżącej nie zapobiega bólom głowy, a jedynie opóźnia ich wystąpienie.

Zobacz wideo: Jak działa układ nerwowy?

36,6

Bibliografia:

1. P. Chochoł, U. Fiszer, Ocena parametrów płynu mózgowo-rdzeniowego w diagnostyce chorób neurologicznych, [w:] „Postępy Nauk Medycznych”, 2013, t. XXVI, nr 10, s. 720–725.

2. M. Kostyra i wsp., Rola wykonywania łaty z krwi w leczeniu popunkcyjnych bólów głowy, [w:] „Anestezjologia i Ratownictwo”, 2015, 9, s. 203–208.

Data aktualizacji: 19.05.2022,
Opublikowano: 23.05.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej