Czym jest zespół PANDAS? Jak się objawia? Jak się go leczy?

Fot. sam thomas / Getty Images

Zespół PANDAS (Paediatric Autoimmune Neuropsychiatric Disorder Associated with Streptococcus) jest zaburzeniem neuropsychiatrycznym powstającym w wyniku nieprawidłowej reakcji organizmu na zakażenie bakterią z rodzaju Streptococcus.

U dzieci chorych na zespół PANDAS nagle pojawiają się tiki, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne oraz objawy przypominające zespół Tourette’a. Czasami rodzice pacjentów opisują ich zachowanie jako „opętanie”.

Czym jest zespół PANDAS?

Zespół PANDAS to dziecięce autoimmunologiczne neuropsychiatryczne zaburzenia związane z infekcjami streptokokowymi. Termin stosowany jest do opisywania grupy dzieci bądź nastolatków, u których w wyniku infekcji paciorkowców z grupy A doszło do nagłego wystąpienia ostrych zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych lub tików. Podczas prawidłowej walki organizmu z drobnoustrojem chorobotwórczym dochodzi do wytworzenia autoprzeciwciał skierowanych przeciwko strukturom mózgowia.

Paciorkowce beta-hemolizujące grupy A odpowiadają za wystąpienie anginy, gorączki reumatycznej oraz za tzw. ostry gościec stawowy. Gorączka reumatyczna najczęściej rozwija się w wyniku nieprawidłowo leczonej anginy paciorkowcowej objawiającej się zapaleniem gardła i migdałków. Choroba dotyka wiele narządów, jednakże przede wszystkim serce, ośrodkowy układ nerwowy oraz stawy. Do głównych objawów gorączki reumatycznej należy między innymi pląsawica Sydenhama, która charakteryzuje się występowaniem mimowolnych ruchów, przede wszystkim rąk i nóg oraz chwiejnością emocjonalną. Pląsawica na ogół pojawia się po 1–7 miesiącach od wystąpienia anginy i ustępuje bez leczenia w ciągu 2 tygodni.

Jak się objawia zespół PANDAS?

Gdy rozpoznano zespół PANDAS, nazywany nieprawidłowo chorobą PANDAS, to wiązano go z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, zespołem Tourette’a oraz tikami. Tiki są niekontrolowanymi ruchami, takimi jak mruganie oczami, mruczenie, chrząkanie czy powtarzanie pewnych słów. Obecnie dzieci dotknięte zespołem PANDAS mogą mieć różne kombinacje takich objawów, np.:

  • tiki
  • zespół Tourette’a
  • brak elastyczności poznawczej
  • deficyt uwagi
  • obsesyjne, kłótliwe zachowania
  • prowokujące zachowania.

Skąd się bierze zespół Tourett'a? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Skąd się bierze zespół Tourette'a? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jakie są kryteria diagnostyczne dla zespołu PANDAS?

Diagnoza zespołu PANDAS jest diagnozą kliniczną. Oznacza to, że nie istnieją żadne testy laboratoryjne mogące wykryć chorobę. Lekarze, chcąc zdiagnozować PANDAS, opierają się na takich kryteriach klinicznych, jak:

  • obecność zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, tików, zachowań opozycyjnych czy objawów ADHD
  • związek z nieprawidłowościami neurologicznymi, takimi jak nadaktywność motoryczna czy niespodziewane ruchy
  • wystąpienie objawów w wieku dziecięcym (od około 3 roku życia do okresu pokwitania)
  • epizodyczny przebieg objawów (okresy nasilenia objawów i remisji)
  • związek z paciorkowcem beta-hemolizującym grupy A
  • wcześniejsze wystąpienie płonicy (szkarlatyny) lub gorączki reumatycznej.

Dzieci z zespołem PANDAS charakteryzują się nagłymi pogorszeniami i polepszeniami objawów, szczególnie w zakresie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych oraz tików, dlatego też u pacjentów na ogół występują tak zwane „dobre” i „złe” dni lub tygodnie. Jeżeli dojdzie do rozwoju kolejnej infekcji paciorkowcowej, to objawy nagle się pogarszają.

Jak się leczy zespół PANDAS?

Pacjent z niezdiagnozowanym zespołem PANDAS najprawdopodobniej zostanie poddany leczeniu w kierunku zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych lub ADHD. Gdy w trakcie terapii infekcja wycofa się oraz zmniejszy się w osoczu krwi poziom przeciwciał, to objawy stopniowo będą łagodnieć. W takiej sytuacji lekarze i rodzice będą przekonani o pomyślności leczenia. Niestety, gdy dojdzie do ponownej infekcji paciorkowcowej, to objawy powrócą. Z powodu nawracających zakażeń u chorych dzieci mogą rozwinąć się przewlekłe zaburzenia psychiatryczne. Wynika to z faktu, że struktury mózgowia są cały czas niszczone przez powtarzające się „ataki” przeciwciał. Po każdym takim epizodzie naprawa uszkodzonych tkanek może być nieefektywna.

Należy pamiętać, że leczenie penicyliną i innymi antybiotykami nie zwalczy PANDAS. Antybiotyki są skuteczne w leczeniu zapalenia gardła, ponieważ zabijają bakterie, które je wywołują. W przypadku zespołu PANDAS problemem są autoprzeciwciała produkowane przez organizm w wyniku zakażenia, a nie sama bakteria. Dlatego nie można oczekiwać, aby antybiotyki wyleczyły tę chorobę. Jednakże trwają badania nad wykorzystaniem antybiotyków jako rodzaju profilaktyki.

W leczeniu zaburzeń związanych z zespołem PANDAS stosuje się podawaną we wlewie dożylnym immunoglobulinę ludzką w ciągu 2 kolejnych dni. Udowodniono, że nasilenie objawów zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych zmniejsza się o około 50% po miesiącu od zastosowania leczenia. Dodatkowo stosuje się terapię behawioralno-poznawczą oraz leki przeciwdepresyjne z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), na przykład sertralinę, fluwoksaminę.

Bibliografia:

  1. Żarowski M., Młodzikowska-Albrecht J., Steinborn B. Symptomatologia tików oraz zespołu Tourette`a u dzieci i młodzieży. Problemy diagnostyki i terapii, Neurologia Dziecięca Vol. 14/2005, Nr 28, s. 41–49.
Data aktualizacji: 18.07.2019,
Opublikowano: 19.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Dela 04.10.2019r.

Jako matka dziecka z zespołem PANDAS bardzo się cieszę, że ktoś napisał o tej chorobie ale radziłabym jednak choć trochę się wysilić i zapoznać z kryteriami diagnostycznymi, napisać jakie badania można wykonać, do jakiego lekarza się udać ale przede wszystkim błagam, terapia behawioralno poznawcza??? Leki przeciwdepresyjne??? Gorszych bzdur nie czytałam.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej