Czym jest zastawka cewki tylnej? Przyczyny, objawy i rokowanie

Fot. ericsphotography / Getty Images

Zastawka cewki tylnej to wada wrodzona w obrębie układu moczowego. Stanowi najczęstszą przyczynę zaburzeń oddawania moczu u chłopców. Wada możliwa jest do wykrycia już na etapie badań prenatalnych. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana, tym szybciej można podjąć działania zapobiegające poważnym powikłaniom.

Zastawka cewki tylnej należy do wad wrodzonych układu moczowego. Częstość jej występowania szacuje się na od 1 : 5000 do 1 : 8000 żywo urodzonych dzieci płci męskiej. Wada stanowi najczęstszą przyczynę zaburzeń oddawania moczu u chłopców. Istotą dolegliwości jest nadmierny przerost fałdów błony śluzowej znajdujących się w obrębie części sterczowej cewki moczowej, a dokładnie między jej ścianą a strukturami wzgórka nasiennego. Przerost błony śluzowej powoduje utrudnienie odpływu moczu z pęcherza.

Zaleganie części moczu w obrębie pęcherza moczowego może być z kolei przyczyną wielu powikłań. Niektóre z nich są bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia. Wśród niepożądanych następstw schorzenia spotkać można zaburzenia czynności pęcherza moczowego i częste, nawracające zakażenia układu moczowego. Jednym z cięższych powikłań jest przewlekła niewydolność nerek.

Dzięki rozwojowi medycyny zastawkę cewki tylnej można zdiagnozować już w czasie życia płodowego dziecka. To z kolei umożliwia wczesne wdrożenie leczenia i zapobieganie wielu powikłaniom. Mimo iż możliwa jest tak wczesna diagnostyka, wciąż odnotowywane są przypadki zweryfikowania jednostki chorobowej dopiero na etapie pojawiających się powikłań.

Zobaczcie, jak jest zbudowany i jakie funkcje pełni układ moczowy człowieka: 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6

Patofizjologiczny mechanizm powstawania zastawki cewki tylnej

Cewka moczowa u mężczyzn składa się z kilku części. Wyróżniamy odcinki: opuszkowy, gąbczasty, sterczowy i błoniasty. Dwa ostatnie razem nazywane są cewką tylną. W części sterczowej zlokalizowany jest wzgórek nasienny, który zawiera łagiewkę sterczową – jest to miejsce ujścia nasieniowodów i przewodów pęcherzyków nasiennych. Od wzgórka nasiennego odchodzą fałdy śluzówkowe. Ich rozwój jest różny, mogą być grubsze i cieńsze. Zwykle najbardziej wyeksponowane są u dzieci, jednakże w warunkach anatomicznych nie powinny stanowić przeszkody w odpływie moczu z pęcherza. Kiedy fałdy są znacznie pogrubione i utrudniają przepływ moczu, mamy do czynienia z obecnością zastawki cewki tylnej. Mechanizm powstawania tej wady nie został do tej pory odkryty. Część naukowców uważa, że są to pozostałości przewodów Wolffa, inni twierdzą, że może to być odpowiednik damskich fałdów cewkowo-moczowych (powstaje z nich błona dziewicza).

Zastawka cewki tylnej – objawy w zależności od wieku dziecka

Dolegliwości związane z zastawką cewki tylnej są różne w zależności od wieku dziecka. Można zauważyć pewne wykładniki wskazujące na obecność wady już w trakcie życia płodowego. Cechy, które może zauważyć ginekolog w czasie badania ciężarnej, przy stwierdzonej płci męskiej płodu, to m.in: małowodzie (jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania nerek płodu), obustronne wodonercze oraz wypełniony pęcherz moczowy podczas kilku niezależnych badań. Są to dość charakterystyczne dolegliwości, jednakże czasami mogą pozostać niezauważone.

Po przyjściu dziecka na świat i w czasie pierwszych 13 dni życia pojawia się u noworodka niepokój związany z oddawaniem moczu, poza tym przy zmianie pieluszki można stwierdzić twardy, powiększony pęcherz moczowy. Występują także nieprawidłowości w czasie mikcji. Należy do nich oddawanie moczu cienkim strumieniem, czasem może dojść do zatrzymania moczu. Rzadkim objawem jest wyczuwalny guz w okolicy podżebrowej, który jest wynikiem wodonercza.

W okresie niemowlęcym charakterystyczne są nawracające infekcje w obrębie układu moczowego. Towarzyszy im gorączka, mogą się nawet pojawić drgawki gorączkowe. U dzieci stwierdza się upośledzenie rozwoju i wagę znacznie poniżej 50 centyla. Mogą wystąpić: niedokrwistość, skaza krwotoczna oraz żółtaczka. Często zdarzają się nasilone wymioty i biegunki, które powodują zaburzenia elektrolitowe (hiponatremię, hiperkaliemię) i odwodnienie. Stopniowo postępuje niewydolność nerek. Powikłania, zwłaszcza stanów zapalnych, mogą prowadzić do rozwoju posocznicy, która w porę nieleczona prowadzi do zgonu dziecka.

U starszych dzieci poza wymienionymi zaburzeniami może być stwierdzane moczenie nocne.

Polecamy: Nykturia – przyczyny, objawy i leczenie nocnego oddawania moczu

Rozpoznanie zastawki cewki tylnej – rokowania w zależności od wykrycia

Rokowanie u dzieci z obecnością zastawki cewki tylnej zależy od szybkości wykrycia wady i wdrożenia prawidłowego leczenia. Jeżeli nie dojdzie do niewydolności nerek i powikłań zapalnych w postaci sepsy, istnieją duże szanse, że wada nie będzie rzutowała na przyszłość dziecka. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka. Wadę wykrywa się w badaniu ultrasonograficznym (USG), jednakże najczulszą i najbardziej preferowaną techniką jest cystoureterografia mikcyjna. Pozostałe badania (urografia, renoscyntygrafia) zarezerwowane są głównie do diagnostyki powikłań.

Data aktualizacji: 25.03.2019,
Opublikowano: 25.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej