Czym jest zapalenie macicy? Jakie daje objawy?

Fot.: RossHelen / Getty Images

Zapalenie macicy mogą wywołać rozmaite drobnoustroje, ale przede wszystkim odpowiadają za nie bakterie. Znacznie rzadziej czynnikiem patogennym są grzyby, wirusy czy organizmy pasożytnicze. Najczęściej stan zapalny rozwija się w obrębie szyjki macicy.

Zapalenie macicy może się rozwinąć z wielu przyczyn. Zdaniem badaczy stan ten częściej dotyczy kobiet posiadających spiralę domaciczną, a ryzyko infekcji związane jest z brakiem sterylności podczas jej zakładania. Zapaleniu macicy sprzyjają infekcje pochwy, urazy i ryzykowne zachowania seksualne. Leczenie opiera się na zażywaniu leków skierowanych ku konkretnym patogenom. Znaczenie ma właściwa higiena osobista.

Co wywołuje zapalenie macicy?

Zapalenie macicy najczęściej obejmuje błonę śluzową macicy lub szyjkę macicy. Stan ten mogą wywołać rozmaite czynniki patogenne – bakterie, wirusy, grzyby, a nawet pasożyty. Zapalenie szyjki macicy może się pojawić w przebiegu chlamydii, rzeżączki, kłykcin kończystych lub opryszczki narządów płciowych.

Przyczyny zapalenia macicy

Zapalenie błony śluzowej macicy czy zakażenie szyjki macicy może być konsekwencją niewyleczonego stanu zapalnego pochwy, któremu sprzyja zachwianie naturalnej równowagi mikroflory pochwy i zmiana pH z kwasowego na zasadowe. Niektórzy specjaliści są zdania, że stan zapalny w obrębie macicy częściej rozwija się u kobiet stosujących spiralę domaciczną i środki regulujące cykl menstruacyjny oraz po długotrwałym zażywaniu preparatów silnie przeczyszczających. 

Czynnikami zwiększającymi ryzyko choroby są: aborcja, poronienie (pozostałe fragmenty jaja płodowego czy łożyska), przemieszczenie macicy w wyniku urazu, ryzykowne zachowania seksualne (współżycie bez zabezpieczenia, z wieloma partnerami, wcześnie podjęta aktywność seksualna), obniżenie odporności, narażenie na zimno, niedowaga i nieprawidłowa higiena osobista. Zdarza się, że zapalenie macicy rozwija się po porodzie lub po zabiegach ginekologicznych, gdy nie była zachowana aseptyka. Do czynników ryzyka należą zmiany zanikowe nabłonka spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, stąd na zapalenie macicy narażone są kobiety przekwitające.

Objawy zapalenia macicy

Zapalenie macicy może dawać następujące objawy: uporczywy świąd i pieczenie pochwy, ból i ucisk w dolnej części brzucha, obfite i międzymiesiączkowe krwawienia, początkowo żółtawa wydzielina z pochwy, a w zaawansowanym stadium białe upławy. Podczas badania fizykalnego lub z zastosowaniem wziernika ginekolog stwierdza zaczerwienienie i lekkie przerośnięcie macicy. Lekarz zleca rozmaz i posiew szyjki macicy.

Do objawów zapalenia macicy należą także: utrata apetytu, nudności, zaparcia, ogólne osłabienie organizmu, ból głowy i pleców, stan podgorączkowy lub gorączka i ból podczas stosunku. Stan zapalny macicy u kobiet po porodzie może się dodatkowo objawiać przyspieszeniem akcji serca. Zdarza się, że choroba przebiega bezobjawowo.

Jakie powikłania może spowodować zapalenie macicy?

Istnieje ryzyko, że nieleczone zapalenie macicy rozprzestrzeni się wzdłuż jajowodów na jajniki. Staje się przyczyną zrostów, które mogą prowadzić do niedrożności jajowodów i utrudniać lub uniemożliwiać zajście w ciążę. Ponadto stan zapalny może rozprzestrzenić się na układ moczowy czy otrzewną.

Zapalenie szyjki macicy często powoduje powstanie nadżerki. Jest to zmiana chorobowa w części pochwowej szyjki macicy definiowana jako uszkodzenie nabłonka wielowarstwowego płaskiego pokrywającego tarczę szyjki macicy. Nieleczona nadżerka może prowadzić do raka szyjki macicy.

W przypadku ropnego zapalenia macicy, gdy ropa nie ma swobodnego odpływu, istnieje ryzyko zakażenia krwi, czyli posocznicy. Prawdopodobieństwo powstania ropnia dotyczy zwłaszcza starszych kobiet, u których światło ujścia szyjki macicy jest zwężone. Zapalenie macicy w ciąży może spowodować poronienie i przedwczesny poród.

Leczenie zapalenia macicy

Leczenie zapalenia macicy opiera się przede wszystkim na farmakoterapii, która zależy od czynnika, który wywołał chorobę. Lekarz może zalecić stosowanie środków przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych, przeciwwirusowych lub o działaniu przeciwpierwotniakowym, a ponadto leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Preparaty mogą być przyjmowane doustnie lub miejscowo, a wówczas przyjmują postać globulek i tabletek dopochwowych, kremów lub żeli. W leczeniu pomocne są preparaty estrogenowe, które powodują złuszczenie błony śluzowej i wydalenie drobnoustrojów z jamy macicy. Dodatkowo stosuje się probiotyki ginekologiczne, które dzięki zawartości bakterii kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus przywracają równowagę mikrobiologiczną pochwy. W sytuacji nagromadzenia ropy w jamie macicy wskazane jest jej wyłyżeczkowanie, a pobrany materiał poddaje się analizie, która pozwoli wykluczyć zmiany nowotworowe.

Nadżerki leczy się farmakoterapią. Wobec opornych na leki można przeprowadzić m.in. elektrokoagulację, czyli tzw. wypalankę iskrą elektryczną. Niestety zabieg wiąże się z ryzykiem powstania blizn i deformacji szyjki. Inną możliwością jest kriokoagulacja, czyli wymrażanie sprężonym azotem o bardzo niskiej temperaturze. Jednakże największą popularnością w ostatnim czasie cieszy się fotokoagulacja, podczas której nadżerka niszczona jest promieniowaniem podczerwonym.

Ból może uśmierzyć naprzemienne, kilkakrotne polewanie podbrzusza zimną i ciepłą wodą. Kobietom zmagającym się z zaparciami podczas zapalenia macicy zaleca się oczyszczenie jelit lewatywą. Świąd i pieczenie złagodzi przemywanie zewnętrznych narządów płciowych roztworem chlorowodorku benzydaminy, który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antyseptycznie i miejscowo znieczulająco. W czasie terapii należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Najczęściej leczenie powinno obejmować też partnera seksualnego.

Zobacz film: Czy polskie prawo pozwala na przeszczep macicy? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Warszawa, PZWL, 2005.

2. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, Warszawa, PZWL, 2007.

Data aktualizacji: 09.04.2018,
Opublikowano: 09.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej