Uczulenie na zimno wywołało groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny u młodego mężczyzny

John Slater GettyImages

Kontakt z zimnym powietrzem może być niebezpieczny. Przekonał się o tym młody mężczyzna, u którego po wyjścia spod prysznica do zimnej łazienki wystąpiła bardzo silna reakcja alergiczna. Dlaczego tak się stało i czym właściwie jest uczulenie na zimno?

Gwałtowna zmiana temperatury sprawiła, że 34-letni mieszkaniec stanu Kolorado doznał silnej reakcji alergicznej w postaci wstrząsu anafilaktycznego. Gdyby nie szybka reakcja rodziny, mężczyzna mógłby umrzeć. Niezwykły przypadek 34-latka opisał magazyn The Journal of Emergency Medicine.

Zobacz także:

Uczulenie na zimno. Jak doszło do wstrząsu anafilaktycznego?

Mężczyzna po wyjściu spod prysznica i kontakcie z zimnym powietrzem stracił przytomność. Kiedy rodzina znalazła go w łazience, jego ciało było mocno zaczerwienione i pokryte pokrzywką. Wezwane na miejsce pogotowie podało mu adrenalinę i zawiozło do szpitala. Mężczyzna wiedział o uczuleniu na zimno, ale pierwszy raz reakcja organizmu była u niego tak silna.

Mimo że uczulenie na zimno zdarza się bardzo rzadko (badanie przeprowadzone przez National Institutes of Health wskazało, że współczynnik chorych nie przekracza 0,05 proc.), to procesy, które zachodzą w organizmie, niczym nie różnią się od tych, które mają miejsce przy "zwykłej" alergii. W skrajnych przypadkach jest ona na tyle silna, że dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego, a ten zagraża życiu.

Uczulenie na zimno - skąd się bierze i jakie daje objawy?

Uczulenie na zimno daje o sobie znać przy gwałtownych zmianach temperatury. Czasem reakcję alergiczną mogą wywołać zimne pokarmy, napoje czy kąpiele w zimnej wodzie. U chorych obserwuje się:

  • napady kaszlu;
  • zmiany skórne (najczęściej w postaci pokrzywki, która bardzo swędzi, czasem na skórze tworzą się też bąble);
  • omdlenia;
  • nagły wzrost ciśnienia;

Dlaczego organizm tak reaguje? Zdaniem badaczy uczulenie na zimno ma najczęściej charakter nabyty na skutek osłabienia układu odpornościowego, np. przez infekcje wirusowe czy nowotwory.

Warto zaznaczyć, że alergię na zimno można też odziedziczyć. U takich osób poza wyżej wymienionymi objawami obserwuje się także bóle brzucha oraz głowy. 

Uczulenie na zimno. Jak leczyć?

Sposób leczenia zależy przede wszystkim od stanu pacjenta. W niektórych przypadkach wystarczy unikanie gwałtownych zmian temperatury oraz zimnego jedzenia czy napojów. Chorym zaleca się także hartowanie organizmu. W cięższych przypadkach wprowadza się leczenie farmakologiczne. Więcej o uczuleniu na zimno można znaleźć w naszym materiale: Uczulenie na zimno – z czego się bierze i jak sobie z nim poradzić?

Co to jest wstrząs anafilaktyczny i co może go wywołać? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Wstrząs anafilaktyczny - co może go wywołać? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 02.11.2020,
Opublikowano: 02.11.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej