Czym jest tętnica ramienna? Przebieg krwi, pomiar tętna i ciśnienia na tętnicy ramiennej

Fot: spanteldotru / gettyimages.com

Tętnica ramienna to największa tętnica znajdująca się w obrębie kończyny górnej. Stanowi bezpośrednie przedłużenie tętnicy pachowej. Biegnie powierzchownie w komorze mięśni zginaczy ramienia.

Tętnica ramienna stanowi główny pień tętniczy ramienia. Rozpoczyna się na dolnym brzegu mięśnia piersiowego większego i kończy w dole łokciowym. Tętnica ramienna zaliczana jest do grupy tętnic typu mięśniowego, zwanych też tętnicami rozprowadzającymi. W tętnicy ramiennej ciśnienie jest zbliżone do tego w aorcie, co wykorzystuje się podczas pomiaru ciśnienia tętniczego. Złamania nadkłykciowe kości ramiennej to najczęstsza przyczyna uszkodzeń tętnicy ramiennej.

Czym jest tętnica ramienna?

Tętnica ramienna (z łac. Arteria brachialis) to największa tętnica znajdująca się w obrębie kończyny górnej. Naczynia tętnicze (z łac. Arteria) są makroskopowo widocznymi naczyniami krwionośnymi, które prowadzą krew od serca w kierunku poszczególnych narządów ciała.

Jak przebiega tętnica ramienna?

Tętnica ramienna stanowi przedłużenie tętnicy pachowej (z łac. Arteria axillaris). Znajduje się w składzie pęczka naczyniowo-nerwowego ramienia razem z naczyniami chłonnymi głębokimi ramienia, żyłami towarzyszącymi, nerwem łokciowym, nerwami skórnymi przyśrodkowymi ramienia i przedramienia, nerwem pośrodkowym. Ten ostatni owija się spiralnie dokoła tętnicy, biegnie u góry wzdłuż jej bocznego obwodu, krzyżuje tętnicę z przodu w jej środkowej części i przechodzi na stronę przyśrodkową w dolnej części ramienia.

Przepływ krwi w tętnicy ramiennej zaczyna się na wysokości dolnego brzegu mięśnia piersiowego większego. Tętnica ramienna biegnie w kierunku dołu łokciowego powierzchownie w komorze zginaczy ramienia. Na początku znajduje się na stronie przyśrodkowej i nieco ku tyłowi od mięśnia kruczo-ramiennego. Później stopniowo przesuwa się na przednią powierzchnię ramienia, gdzie znajduje się przyśrodkowo od mięśnia dwugłowego ramienia w jego bruździe przyśrodkowej. W dole łokciowym leży między nadkłykciami kości ramiennej. Następnie na wysokości szyjki kości ramiennej rozchodzi się w kształcie wideł na dwie gałęzie końcowe, czyli tętnicę łokciową (z łac. Arteria ulnaris) i tętnicę promieniową (z łac. Arteria radialis). Biegną one do przedramienia. Tętnica ramienna oddaje liczne gałązki, które unaczyniają znajdujące się w pobliżu mięśnie, w tym m.in.: tętnica głęboka ramienia (z łac. Arteria profunda brachii), tętnica poboczna łokciowa dolna (z łac. Arteria collateralis ulnaris inferior), tętnica poboczna łokciowa górna (z łac. Arteria collateralis ulnaris superior).

Tętnica ramienna a pomiar ciśnienia

Puls (falisty ruch naczyń tętniczych) tętnicy ramiennej wykorzystuje się podczas pomiarów ciśnienia wywieranego przez krew na jej ścianki. Dokonywane systematycznie pomiary ciśnienia tętniczego krwi stanowią podstawową metodę oceny zaawansowania nadciśnienia tętniczego, jak i innych schorzeń układu krążenia.

Mankiet ciśnieniomierza zakłada się w taki sposób, żeby objął i zacisnął tętnicę ramienną. Dolny brzeg mankietu powinien znajdować się około 3 cm powyżej zgięcia łokciowego. Wdmuchiwanie powietrza do mankietu sfigmomanometru skutkuje zamknięciem światła tętnicy ramiennej. Proces ten przeprowadza się do czasu, aż przez stetoskop położony nad zgięciem łokciowym przestaje się słyszeć falę tętna. Wówczas powoli wypuszcza się powietrze z mankietu. Pierwszy ton, jaki się usłyszy, oznacza, że krew zaczęła ponownie płynąć w tętnicy. Dokonuje się pomiaru ciśnienia skurczowego. Przez stetoskop usłyszy się kilka szmerów, aż dźwięki całkowicie ucichną i wtedy dokonuje się pomiaru ciśnienia rozkurczowego.

Jak działa układ krążenia? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Tętnica ramienna a pomiar pulsu u niemowląt

Pomiar tętna dokonywany na tętnicy ramiennej stanowi jeden z elementów wchodzących w skład resuscytacji krążeniowo-oddechowej w przypadku dzieci poniżej 1 roku życia. Pomiaru tętna na tętnicy ramiennej dokonuje się u nich na wewnętrznej powierzchni ramienia.

Krwawienie z tętnicy ramiennej

Krwawienie z tętnicy ramiennej zaliczane jest do dużych krwawień, które wymagają natychmiastowego zatamowania. Utrata znacznej ilości krwi może doprowadzić do ciężkiego wstrząsu. Ubytek w krótkim czasie około 1/3 objętości krwi krążącej (szacuje się, że u dorosłego człowieka to 1,5–2 l) zagraża życiu. Krwotok z dużych naczyń, takich jak tętnica ramienna, może spowodować śmierć w ciągu kilku minut.

Koronarografia z dostępu tętnicy ramiennej

Koronarografia to badanie, które polega na podaniu do tętnic wieńcowych kontrastu w celu ich uwidocznienie przy użyciu promieniowania rentgenowskiego. Badanie to jest szeroko stosowane w diagnostyce choroby niedokrwiennej serca. Koronarografia z dostępu tętnicy ramiennej wykonywana jest w przypadku braku możliwości przeprowadzenia badania z dostępu udowego lub promieniowego. Punkcję tętnicy ramiennej wykonuje się w dystalnym odcinku rowka przyśrodkowego mięśnia dwugłowego ramienia. Niestety dostęp ten obarczony jest sporym ryzykiem powikłań.

FMD tętnicy ramiennej

FMD (z ang. flow-mediated dilatation) tętnicy ramiennej jest wskaźnikiem funkcjonowania komórek wyściełających wewnętrzną powierzchnię naczyń krwionośnych, czyli śródbłonka naczyniowego. Produkuje on i uwalnia substancje wazoaktywne, które regulują funkcjonowanie układu krzepnięcia i procesu fibrynolizy (fizjologiczny proces rozkładu zakrzepu). Zaburzenia w pracy śródbłonka powodują zmiany właściwości antykoagulacyjnych, dysregulację remodelingu naczyń, nieprawidłową modulację wzrostu naczyń. Tętnica ramienna uwidaczniana jest w badaniu w projekcji podłużnej 2D około 4–5 cm nad dołem łokciowym. Pomiar FMD jest bezpieczny, nieinwazyjny, nie wymaga dużego nakładu pracy.

Data aktualizacji: 19.12.2018,
Opublikowano: 19.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej