Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?

Fot: Ligorko / gettyimages.com

Wciąganie tabaki posiada bardzo długą tradycję. Używka ta dotarła do Europy za pośrednictwem marynarzy Krzysztofa Kolumba, którzy przywieźli ją od Indian. Jej zażywanie stanowi dość kontrowersyjny temat ze względu na możliwe konsekwencje zdrowotne.

Wciąganie tabaki to obok palenia papierosów kolejny sposób zażywania tytoniu. Jednakże w odróżnieniu od nich nikotyna zostaje wchłonięta nie przez płuca, a błonę śluzową nosa. Zażywanie tabaki staje się coraz bardziej popularne wśród młodzieży. Moda ta, zdaniem badaczy, jest równie niebezpieczna jak palenie papierosów. Długo przyjmowana tabaka może bowiem wywołać zapalenie śluzówki nosa i podnosić ryzyko chorób nowotworowych jamy nosa.

Zażywanie tabaki – wiadomości ogólne

Tabaka to sproszkowany tytoń, zazwyczaj wzbogacony zostaje rozmaitymi kompozycjami aromatyzującymi (mentol, kamfora, olejki eteryczne), który jest przeznaczony do zażywania przez nos. W Polsce tabaka najbardziej kojarzona jest z Kaszubami, gdzie według przysłowia „Chłop, co nie pije i nie tabaczy, nic nie znaczy”. Mieszkańcy tego regionu prócz wymiaru tradycyjnego sięgają po tabakę, by pozbyć się kataru, oczyścić zatoki czy orzeźwić się. Tabaka zażywana jest tam bezpośrednio z ręki – nakłada się ją na grzbiet dłoni (miejsce znajdujące się między nadgarstkiem, palcem wskazującym i kciukiem), a następnie wciąga nosem. Osobę, która słynie z zażywania tabaki, określa się mianem tabacznika lub tabaczarza. Organizowane są specjalne festiwale, których zadaniem jest promocja tabakowych tradycji regionu, np. Festiwal Tradycji KaszubskichMistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki. Inne tego typu imprezy to Międzynarodowe Mistrzostwa Tabaczne czy Nadbałtyckie Mistrzostwa w Tabaczeniu. Niektóre wspólnoty religijne, jak Kościół Adwentystów Dnia Siódmego czy Świadkowie Jehowy, zobowiązane są do wystrzegania się zażywania tabaki.

Zażywanie tabaki – nowa moda wśród młodzieży

Tabaka stała się popularna w Europie w XVI wieku za sprawą hiszpańskiej i francuskiej arystokracji. Według historycznych doniesień nie służyła tylko za rozrywkę. Katarzyna Medycejska – królowa Francji, podawała ją cierpiącym na migrenę synom. Tabaka miała być też stosowana w walce z bezsennością, bólem zębów, gorączką. Uważano ją za remedium na liszaje, zaparcia, owrzodzenia, odmrożenia, wady serca, podagrę, czyraki, problemy z dziąsłami. Do Polski tabaka dotarła dopiero w XVII wieku razem z kupcami ze Szwecji, Niemiec i Włoch. Jednak wraz z pojawieniem się papierosów w XIX wieku odeszła powoli w zapomnienie. Niemniej, zażywanie tabaki od kilku lat staje się coraz bardziej popularne wśród młodych ludzi, w tym uczniów szkół ponadpodstawowych. Owa moda określana jest jako „snuffowanie tabaki”, a sama tabaka przyjmowana jest „na rurkę” i ma niewiele wspólnego z tabaczanymi rytuałami. Sposób przyjmowania przez młodzież tabaki naśladuje zachowania narkomańskie, co jest bardzo niepokojące.

Czy od tabaki można się uzależnić?

Uzależnienie od tabaki jest tak samo prawdopodobne, jak uzależnienie od palenia papierosów, głównie ze względu na zawartość nikotyny, która uważana jest za dość silną neurotoksynę, a według Światowej Organizacji Zdrowia za narkotyk. Tak więc szkodliwość tabaki jest duża, gdyż jej zażywanie może prowadzić do nikotynizmu.

Wciąganie tabaki – skutki uboczne

Jednym z niepożądanych skutków wciągania tabaki jest wzrost ryzyka rozwoju chorób nowotworowych. W tabace, mimo iż w mniejszej ilości niż w dymie papierosowym, występują substancje rakotwórcze. Literatura fachowa wskazuje na metaplazję nabłonków (pojawienie się komórek odmiennych czynnościowo i morfologicznie od swojej macierzy) u osób konsumujących tabakę, która może stać się czynnikiem predysponującym do powstania raka jamy nosowej.

Innym skutkiem zażywania tabaki jest rozwój polipów, czyli uwypukleń śluzówki jamy nosowej. Zmiany te zaburzają drożność nosa, a w związku z tym mogą znacznie utrudniać oddychanie przez nos. Ich konsekwencją bywają zaburzenia węchu, bóle głowy, zmiany barwy głosu, chrapanie. Istnieje też ryzyko zdeformowania nosa. Skutkiem brania tabaki może okazać się zanik nabłonka, nadżerki przegrody nosowej, zapalenie zatok, a nawet perforacja przegrody nosowej, która wymaga zabiegu operacyjnego.

Niektórzy specjaliści są zdania, że wciąganie tabaki skutkuje wzmożonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia, w tym zawału serca. Tabaka podnosi ciśnienie tętnicze krwi i poziom cukru we krwi. Nikotyna w niej zawarta, poprzez zwiększenie wydzielania adrenaliny, przyspiesza akcję serca i niweluje uczucie głodu.

Zobacz film i  dowiedz się wszystkiego o nikotynie: 

Zobacz film: Jak radzić sobie z głodem nikotynowym? Źródło: 36,6.

Najczęstsze konsekwencje zażywania tabaki

Najczęstszymi konsekwencjami zażywania tabaki są m.in.:

  • łzawienie,
  • dreszcze,
  • częste i intensywne kichanie,
  • krwawienie z nosa,
  • wysuszenie śluzówki nosa,
  • nieprzyjemny posmak w ustach spowodowany spływaniem tabaki do gardła,
  • chwilowe otępienie.

Zażywanie tabaki a palenie papierosów – poziom nikotyny

Zdaniem badaczy wciąganie tabaki powoduje niemalże tak samo szybki wzrost poziomu nikotyny, jak po wypaleniu papierosa. W odróżnieniu do dymu papierosowego posiadającego kwaśne pH na poziomie wynoszącym średnio 5,5, tabaka jest łagodnie zasadowa. Producenci wzbogacają często skład tabaki o substancje podnoszące jej pH do około 8,5. Wynikiem tego zwiększają siłę działania takiej samej dawki nikotyny, gdyż wyższe pH sprawia, że jest ona wydajniej wchłaniana do organizmu.

Bibliografia:

1. R. Sobkowiak, A. Lesicki , Wchłanianie, przemiany metaboliczne i wydalanie nikotyny u człowieka, w: „Postępy Biochemii”, 2013, 59(1), s. 33–44.

2. M. Zalesska-Kręcicka, Zarys otolaryngologii: podręcznik dla studentów i lekarzy, Wrocław, 2008.

Data aktualizacji: 26.02.2020,
Opublikowano: 05.02.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Oskar Wizard 03.01.2020r.

A pylica płuc ? A POCHP ?

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jak się pozbyć kaszlu palacza?

Po długim okresie palenia papierosów lub innych wyrobów tytoniowych może dokuczać kaszel, który znany jest jako kaszel palacza. Charakteryzuje się on świszczącym i trzeszczącym rzężeniem przy oddychaniu, związanym z zaleganiem flegmy w gardle. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Leki na przeziębienie. Bierzemy je nagminnie, mogą być niebezpieczne 

Pseudoefedryna to substancja obecna w wielu lekach na przeziębienie. Mimo że większość farmaceutyków jest dostępna bez recepty, to w ocenie badaczy mogą być one niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo?  

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?

Angina z pozoru może wydawać się niegroźna, jednak nie można jej bagatelizować. Powikłania po chorobie mogą nawet zagrażać życiu człowieka. Początki tej choroby zakaźnej przypominają symptomy zwykłych infekcji górnych dróg oddechowych.

Czytaj więcej