Czym jest syndaktylia? Przyczyny i leczenie wady palców

Fot: koszivu / fotolia.com

Syndaktylia, nazywana także palcozrostem, to zaburzenie rozwojowe objawiające się zrośnięciem palców. Palce mogą być połączone na całej długości lub tylko w części. Zaburzenie częściej występuje u chłopców, a zabieg rozdzielenia wykonywany jest ok. 4. roku życia dziecka. 

Syndaktylia to powszechna wada wrodzona, jednak sporadycznie stwierdza się występuje rodzinne. Jej objawem jest połączenie błoną lub zrośnięcie dwóch lub więcej palców rąk lub nóg, obecne od urodzenia. Zaburzenie stwierdza się u 1 na 2500–3000 noworodków, zwykle płci męskiej i rasy białej. Może dotyczyć jednego lub więcej palców, a także jednej lub obu rąk. Zwykle syndaktylia obejmuje palec środkowy i serdeczny ręki. Zabieg rozdzielenia palców wykonywany jest najczęściej pomiędzy 2. a 5. rokiem życia. Chyba, że palce są nierównej długości i istnieje zagrożenie skrzywieniem i przykurczami zgięciowymi, wtedy zabieg wykonuje się nawet przed ukończeniem 1. roku życia.

Co to jest syndaktylia?

Syndaktylią nazywa się mutację polegającą na zrośnięciu dwóch lub więcej palców u rąk lub u nóg. Wada powstaje między 6. a 8. tygodniem rozwoju zarodkowego. Zrośnięcie dwóch palców nazywane jest syndaktylią pojedynczą, a zrośniecie większej liczby palców – syndaktylią mnogą. Wada widoczna jest od razu po narodzeniu i najczęściej występuje u chłopców rasy białej.

Pod względem wielkości zrostu syndaktylię dzieli się na:

  • całkowitą – palce są połączone na całej długości,
  • częściową – palce są połączone tylko w części.

Najbardziej skomplikowanym rodzajem tego zaburzenia jest syndaktylia złożona, kiedy palce są połączone nie tylko fałdem skórnym, ale także tkanką kostną. W syndaktylii prostej palce łączy tylko fałd skórny.

Występowanie wady na palcach kończyn górnych poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie, ponieważ chory ma problemy z chwytaniem przedmiotów. W tym wypadku konieczny jest zabieg rozdzielenia, który najczęściej przeprowadza się, gdy dziecko ukończy 4. rok życia. Wyleczenie zrośniętych palców u rąk jest bardzo ważne, ponieważ może powodować u dziecka kompleksy.

Zobacz także: Badania prenatalne wykrywają wady rozwojowe i choroby płodu

Lekarz wykrywa niekiedy syndaktylię w trakcie wykonywania USG prenatalnego, ale najczęściej wada zauważana jest po przyjściu dziecka na świat.

Syndaktylia – przyczyna

Przyczyny syndaktylii nie zostały dokładnie poznane, sporadycznie jej podstawą może być dziedziczenie. Jednak palcozrost może także wystąpić jednorazowo u dziecka, w którego rodzinie nigdy takiej wady nie było. Duże ryzyko wady dotyczy dzieci z zespołem Downa. Syndaktylia wrodzona w 10–40% przypadków powstaje w 16. tygodniu ciąży. Syndaktylia niekiedy jest jednym z objawów wskazujących na zespół Aperta. Ma on podłoże genetyczne, a oprócz zrośniętych palców dziecko ma także zrośnięte szwy czaszkowe. Syndaktylia występuje również u osób cierpiących na inne zespoły genetyczne.

Leczenie syndaktylii

Po stwierdzeniu syndaktylii rodzice dziecka powinni udać się do pediatry, który skieruje ich do chirurga dziecięcego. Decyzję o dalszym leczeniu powinien podjąć lekarz wraz z rodzicami. Wada jest zawsze usuwana chirurgicznie – niektórzy lekarz wykonują zabieg dopiero w 2.–5. roku życia dziecka, inni zalecają usunięcie wady już w 6. miesiącu życia – dotyczy to palców brzeżnych, np. połączenia kciuka z palcem wskazującym. Niekiedy rodzice pozostawiają decyzję o operacji syndaktylii dziecku, zwłaszcza jeśli wada dotyczy palców stóp. Lekarze odradzają zabieg rozdzielania palców stóp, ponieważ ewentualne komplikacje przewyższają korzyści, a wada nie utrudnia normalnego funkcjonowania.

Celem operacji jest zapewnienie prawidłowego rozwoju palców i przywrócenie ich funkcji. Zabieg wykonywany jest również ze względów estetycznych. W związku z tym zalecane jest wykonanie operacji przed rozpoczęciem przez dziecko nauki szkolnej.

Syndaktylia – operacja

W trakcie zabiegu rozdzielania palców konieczne jest wytworzenie spoidła międzypalcowego o odpowiedniej szerokości. Osiąga się to za pomocą dwóch metod:

  • Zellera – polega na wytworzeniu dwóch skórnych trójkątów, z których jeden jest uszypułowany grzbietowo, a drugi dłoniowo. Są one zszywane bokami przyśrodkowymi. Metoda zapewnia dobre ukrwienie płatków i pozwala dopasować szerokość spoidła, ale ukośnie przebiegająca blizna może być przyczyną wtórnego przykurczu,
  • Barsky’ego – polega na wytworzeniu jednego, usytuowanego grzbietowo lub dłoniowo, płata o kształcie prostokąta. W ten sposób powstaje szerokie spoiwo, na którym nie ma blizn. Ta metoda wiąże się z ryzykiem martwicy, jeśli płat będzie zbyt mało ukrwiony.

Podczas operacji syndaktylii pod uwagę brane jest nie tylko spoidło, ale również przebieg blizn pooperacyjnych w obrębie palców. Linie cięć są zygzakowate i przechodzą ze strony dłoniowej na grzbietową oraz na odwrót. Wszelkie ubytki skóry są uzupełniane przeszczepami o pełnej grubości. Przy syndaktylii całkowitej wykonuje się także plastykę opuszków palców. Palcozrost prosty może być usunięty podczas jednego zabiegu, a złożony wymaga przeprowadzenia kilku operacji. 

Zobacz także: Usuwanie blizn – jaką metodę wybrać? Ile kosztuje laserowe usuwanie bliznowców?

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 14.12.2017,
Opublikowano: 01.10.2017 r.

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Przemysław 13.11.2022r.

Mam zrośnięte dwa palce 3-4 u rąk jestem mężczyzną dorosłym nie wykonywałem leczenia czy można wykonać leczenie w wieku 26lat.

Ewa 02.08.2018r.

Mają K ja też mam te schorzenie tylko u obu stop drugi i trzeci palec ale ja się strasznie tego wstydzę ma to mój tato i brat

Maja K. 10.07.2018r.

wreszcie dowiedziałam się co to jest, u mnie w rodzinie syndaktylie mam ja, moja mama i mój pradziadek. Do 13 roku życia myślałam że to tylko ja i moja rodzina mamy to schorzenie i nawet nie wiedziałam że to ma jakąś nazwę. Ja, mama i pradziadek mamy zrośnięte palce u stóp - 2 pierwsze od dużego palca, jednak żadne z nas nie zdecydowało się na zabieg rozdzielenia. W sumie lubię to, czuję się wyjątkowa hah :)

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej