Czym jest suchość pochwy? Przyczyny i objawy intymnej kobiecej dolegliwości

Suchość pochwy to problem, który jest bardzo często ukrywany z racji intymnego i wstydliwego charakteru. Pomocy u lekarza szuka tylko 1/4 cierpiących kobiet. Suchość występuje, gdy pochwa wydziela za mało śluzu.

Suchość pochwy to dolegliwość, która dotyka zwłaszcza kobiety w okresie przekwitania. Diagnozowana jest u ponad połowy kobiet po menopauzie. Na wystąpienie suchości pochwy mogą wpływać różne czynniki. Leczenie tego problemu nie ogranicza się tylko do środków farmaceutycznych. Istnieją również domowe sposoby na suchość pochwy.

Suchość pochwy - objawy

Objawy towarzyszące suchości pochwy:

  • zaburzenia współżycia, spadek libido,
  • świąd, pieczenie, podrażnienie,
  • ból przy chodzeniu,
  • zanikowe zapalenie pochwy,
  • ścieranie i pękanie naczyń pochwy,
  • stały dyskomfort, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie,
  • infekcje bakteryjne i grzybicze dróg rodnych i moczowych,
  • uczucie ucisku w dole brzucha,
  • pogorszenie ogólnego samopoczucia,
  • częste parcie na mocz,
  • krwawienie wywołane podrażnieniami i uszkodzeniem błony śluzowej,
  • ból i urazy przy stosunku seksualnym,
  • uczucie ucisku i pulsowania w pochwie,
  • żółte, żółtozielone upławy.

Podczas suchości pochwy wyścielający ją nabłonek jest cieńszy, suchszy i bardziej wrażliwy na urazy. Tkanki wewnątrz pochwy stają się mniej rozciągliwe i elastyczne.

Suchość pochwy - przyczyny

Za najczęstszą przyczynę suchości pochwy uważa się zaburzenia w równowadze hormonalnej. Prawidłowe nawilżenie zapewnia odpowiedni poziom estrogenu. Suchość pochwy rozwija się, gdy w organizmie jest go za mało. 

Dolegliwość ta często pojawia się w przebiegu połogu i w czasie karmienia piersią. Na suchość pochwy skarżą się też kobiety przechodzące menopauzę, u których obniżony poziom estrogenów spowodowany jest zanikaniem czynności hormonalnej jajników. 

Upośledzone wytwarzanie wydzieliny pochwowej jest prawdopodobnie spowodowane przez proces starzenia się. Może być także konsekwencją przebytej niedawno infekcji dróg rodnych lub nieprawidłowości w budowie ścianek macicy, która odpowiada za produkcję śluzu. Inne powody suchości pochwy to cukrzyca niewydolność nerek.

Przyczyn tego stanu należy także upatrywać w nadmiernym stresie, przemęczeniu czy osłabieniu. Za nawilżenie pochwy odpowiadają bowiem bodźce natury psychicznej, jak w przypadku zaburzenia zespołu gotowości seksualnej. Obawa przed bólem przy stosunku, brak odpowiedniej stymulacji, brak gotowości psychicznej do współżycia seksualnego, lęk przed zajściem w ciążę, za krótka gra wstępna, brak pożądania, tkwiące głęboko w psychice zahamowania i przemęczenie hamują naturalne nawilżenie pochwy, które rośnie w miarę wzmagania się podniecenia seksualnego.

Kolejną przyczyną suchości pochwy może być stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Śluzówkę pochwy wysuszać mogą leki antyalergiczne i antybiotyki. Ponadto może być skutkiem ubocznym zażywania leków obniżających libido, takich jak środki przyjmowane przy nadciśnieniu, antydepresanty i leki moczopędne. Suchość pochwy może być skutkiem zabiegów przeprowadzanych na wewnętrznych narządach rodnych.

Do pojawienia się suchości pochwy predysponuje stosowanie tamponów. Może też towarzyszyć uczuleniu na włókna lub substancje zapachowe znajdujące się we wkładkach higienicznych, a także na środki przeznaczone do higieny intymnej, kosmetyki i środki piorące.

Co poradzić na suchość pochwy?

W leczeniu suchości pochwy ważne jest niwelowanie jej objawów oraz usunięcie przyczyny schorzenia. Leczenie objawowe opiera się na stosowaniu ogólnodostępnych żeli nawilżających, wykorzystywanych zwłaszcza podczas stosunku płciowego. 

Taki żel powinien być wyprodukowany na bazie wody, bezzapachowy, bezsmakowy, bez żadnych dodatków, przejrzysty, aksamitny w dotyku, nie powinien się kleić, ani zlepiać w grudki oraz nie powinien zawierać nonoksynolu-9, który podrażnia i uszkadza nabłonek pochwy. Środki te można kupić w aptece bez recepty.

Jeśli suchości pochwy doświadcza kobieta w okresie rozrodczym, stosująca antykoncepcję hormonalną, powinna zamienić tą metodę zapobiegania ciąży na inną. 

Z kolei jeśli suchość pochwy dotyczy kobiet przekwitających, czyli znajdujących się w wieku okołomenopauzalnym, dobrym rozwiązaniem może okazać się hormonalna terapia zastępcza zwiększająca poziom estrogenów w organizmie (np. w formie środków dopochwowych, jak krążki, globulki, tabletki, kremy). 

U kobiet w okresie połogu i karmiących piersią suchość pochwy znika samoistnie. W przypadku suchości pochwy będącej konsekwencją infekcji intymnej konieczne jest przywrócenie flory bakteryjnej pochwy do normy. Dbanie o prawidłową higienę intymną to podstawa - zaleca się stosowanie płynów o neutralnym i kwaśnym pH. 

Wykluczyć trzeba perfumowane mydła, żele, kosmetyki w sprayu do higieny intymnej. Oprócz wyżej wymienionych środków pomocne w wyeliminowaniu problemu suchości pochwy jest współżycie seksualne. 

Jeśli niedostateczne nawilżenie pochwy wynika z aspektów psychologicznych, konieczna jest konsultacja psychologiczna lub wizyta u seksuologa.

Kobieta zmagająca się z tą suchością pochwy powinna pamiętać o nawadnianiu organizmu i spożywać przynajmniej 2 l płynów dziennie. Dieta bogata powinna być w ryby, warzywa i owoce oraz w produkty zawierające fitoestrogeny (substancje roślinne imitujące kobiece hormony). Znaleźć je można w warzywach strączkowych, płatkach owsianych, siemieniu lnianym, pestkach dyni i słonecznika, jabłkach, czereśniach, marchwi, gruszkach, cebuli. Dolegliwości staną się mniej uciążliwe przy noszeniu przewiewnej bawełnianej bielizny.

Zobacz film: Antykoncepcja hormonalna oraz nowoczesne metody naturalne. Źródło: Stylowy Magazyn

Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Jakie są objawy kiły? Jak rozpoznać tę chorobę?

Objawy kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, wywołanej przez krętka bladego, choć są charakterystyczne, bywają bagatelizowane lub sprawiają wstyd pacjentowi. W efekcie zbyt późno trafia on do lekarza. Znajomość dolegliwości pozwala na szybkie podjęcie działania.

Czytaj więcej
PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV. Wskazania, przebieg, zagrożenia

Jeszcze do nie tak dawna jedyną metodą profilaktyki zakażenia HIV (ludzkim wirusem niedoboru odporności) było unikanie sytuacji ryzykownych i stosowanie prezerwatyw. Obecnie osoby z grupy ryzyka mogą stosować nową metodę – PrEP, czyli profilaktykę przedekspozycyjną.

Czytaj więcej
Ginekolog – kim jest, czym się zajmuje, kiedy należy się do niego udać?

Ginekolog specjalizuje się w profilaktyce, rozpoznawaniu, leczeniu dolegliwości związanych z układem rozrodczym i piersiami. Zajmuje się też prowadzeniem ciąży. Do jego obowiązków należy również udzielanie porad o antykoncepcji. Specjalizacja z ginekologii trwa 5 lat.

Czytaj więcej
Vibin mini - wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania do stosowania leku

Vibin mini jest doustnym, dwuskładnikowym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Lek w postaci tabletek jest wydawany na receptę.

Czytaj więcej
Ginekolog - kiedy warto udać się do niego na wizytę?

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Do jego obowiązków należy także prowadzenie ciąży. To on odbiera poród i opiekuje się kobietą w okresie połogu.

Czytaj więcej
Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn będzie dostępny za pół roku

Czytaj więcej
Miesiączka oraz skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych niesie konsekwencje istotne dla całego organizmu, który musi na nowo przystosować się do funkcjonowania bez hormonów dostarczanych z zewnątrz. Ma to istotne znaczenie między innymi podczas planowania ciąży.

Czytaj więcej
Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko

Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko – kiedy najlepiej rozpocząć starania o dziecko? Od trzech lat biorę tabletki antykoncepcyjne.

Czytaj więcej