Czym jest stalking? Jak bronić się przed nękaniem?

Fot: sam thomas / gettyimages.com

Stalking to powtarzające się działania polegające na śledzeniu, nękaniu i naruszaniu czyjejś prywatności. Są one przestępstwami, podobnie jak ujęte w tym samym artykule kodeksu karnego podszywanie się pod kogoś w celu wyrządzenia mu szkody. Przy mniejszym nasileniu takie czyny uznaje się za wykroczenia.

Stalking to angielskie pojęcie, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza podchody, śledzenie kogoś, a w terminologii prawnej nękanie, podszywanie się czy złośliwe niepokojenie. Ściganie takich działań następuje wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego.

Co to jest stalking?

Stalking to działalność polegająca na prześladowaniu innej osoby w tej sferze jej życia, którą najczęściej uznaje się za prywatną. Stalker (lub stalkerka) stara się zdobyć wiedzę na temat obiektu swego zainteresowania, śledzi go, może domagać się kontaktu albo nękać swój cel komunikatami, wzbudzając poczucie zagrożenia i niepokoju. Prośby, żądania, nawet groźby podjęcia akcji prawnej kierowane przez osobę prześladowaną nie powodują zmniejszenia aktywności stalkera, a wręcz pobudzają go do zintensyfikowania swych maniakalnych działań.

Stalking w pracy

Stalking w pracy spotykany jest szczególnie w dużych firmach i korporacjach, w których nie wszyscy pracownicy bezpośrednio się znają. Zjawisko to należy odróżnić od nękania pracownika przez osobę na co dzień kierującą jego pracą. Takie działanie, czyli mobbing, ma charakter prześladowania, deprecjonowania, krytykowania (również publicznego), molestowania czy zmuszania do pracy poza jej standardowymi godzinami.

Zobacz także: Ergofobia – skąd się bierze lęk przed pracą i jak sobie z nim radzić?

Stalking w miejscu pracy lub w szkole to patologiczna relacja, jaka powstaje między obiektem nękania a prześladowcą – kolegą lub koleżanką, nieraz znanymi jedynie z widzenia. Uznając ofiarę za atrakcyjną, godną zainteresowania, a jednocześnie niedostępną, stalker zaczyna śledzić jej poczynania w pracy oraz w życiu prywatnym. Szuka pretekstu do kontaktu albo starannie skrywa swą tożsamość i anonimowo przesyła wiadomości nękanej osobie.

Psychologia stalkingu

Psychologiczna analiza działań stalkera jest trudna, gdyż motywów działań tego typu jest wiele. Prześladowcami stają się m.in. osoby, które:

  • mają niską samoocenę i obawiają się odrzucenia przy próbach nawiązania kontaktu;
  • są niespełnione w życiu emocjonalnym i realizują tak swoją fascynację inną osobą;
  • nie przepracowały traumy z dzieciństwa (szczególnie dotyczącej patologii w rodzinie);
  • mają zaburzenia seksualności albo psychopatyczne skłonności.

Skłonność do stalkingu powstaje również u osób po rozpadzie związku i kieruje się przeciw byłemu partnerowi czy partnerce. Decydujące znaczenie mają tu urażona duma, poczucie krzywdy, naruszenie przyjmowanego za pewnik poczucia wspólnoty i „własności” drugiej osoby oraz niekiedy złość i chęć zemsty. Byli partnerzy prześladują, próbują zastraszyć czy publicznie skompromitować swą ofiarę.

Działania stalkera (który czuje się pokrzywdzony brakiem reakcji swego obiektu lub negatywnym odbiorem swoich działań) często eskalują na tyle, że prześladowca staje się natarczywy i wulgarny, stara się wywołać lęk i przerażenie (np. głuchymi telefonami i tworzeniem wrażenia, że nieustannie obserwuje swoją ofiarę). Może też publikować w Internecie materiały kompromitujące nękaną osobę, wysyłać mniej lub bardziej wyimaginowane oskarżenia i skandaliczne materiały do rodziny lub do miejsca pracy.

Czym zajmuje się psychiatra i kiedy warto skorzystać z pomocy tego specjalisty? Odpowiedź zajdziesz w filmie:

Zobacz film: Psychiatra. Czym się zajmuje? Źródło: Getty Images / iStock

Stalking w Internecie

Powszechna dostępność internetu i telefonii komórkowej sprawia, że stalkerzy zyskali nowe środowisko działania. Śledzą na bieżąco aktywność swych ofiar w mediach społecznościowych, zdobywając informacje o ich miejscu zamieszkania, pracy, znajomych i preferencjach. Stalker może nękać kogoś wiadomościami tekstowymi czy telefonami o każdej porze dnia i nocy oraz w każdym miejscu.

Zobacz także: Przyczyny i objawy wypalenia zawodowego. Jak sobie z nim radzić?

Stalking w kodeksie karnym

Kodeks karny rozpatruje zjawisko stalkingu w dwóch kategoriach:

  • powtarzającego się nękania powodującego poczucie zagrożenia i naruszania sfery prywatności,
  • podszywania się pod osobę prześladowaną w celu jej skompromitowania, zyskania informacji, przejęcia kontaktów czy spowodowania innej szkody.

Działania te zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat trzech, a jeśli spowodują u przerażonej, zastraszonej osoby podjęcie próby samobójczej – nawet do 10 lat więzienia.

Drobne, jednorazowe działania o typie stalkingu mogą być traktowane jako wykroczenie złośliwego niepokojenia.

Jak bronić się przed stalkerem?

Doświadczenie uczy, że nie należy podejmować dialogu ze stalkerem ani angażować do tego celu znajomych (którzy sami mogą stać się ofiarami nękania). Można do niego wysłać stanowcze, pozbawione emocji żądanie zaprzestania nękania, ale nie należy tego w nieskończoność powtarzać – daje to stalkerowi poczucie bezkarności i kontroli nad ofiarą.

Znanego prześladowcę można wezwać oficjalnie na piśmie (nawet z pomocą prawnika) do zakończenia stalkingu. Jeśli dręczenie przyjmuje niepokojący charakter albo zaczyna wpływać na psychiczny stan ofiary, należy skierować zawiadomienie do organów ścigania. Aby działania śledczych doprowadziły do ukarania sprawcy, trzeba zachować wszystkie ewentualne listy, smsy, korespondencję, którą wysyłał za pośrednictwem e-maila czy komunikatorów, notować daty i czas nękających telefonów.

Zobacz także: Jak rozpoznać depresję endogenną? Przyczyny, objawy i leczenie tego zaburzenia psychicznego

Bibliografia:

1. K. Cygan, Ochrona prywatności i wizerunku w ujęciu art. 190a kodeksu karnego, [w:] „Bezpieczeństwo Współczesnego Świata. Prawne aspekty bezpieczeństwa”, Poznań 2014.

2. E. Łętowska, Kilka uwag o kradzieży tożsamości w Internecie – w praktyce, [w:] „Prawne i administracyjne aspekty komunikacji elektronicznej”, Wałbrzych 2018.

Data aktualizacji: 16.08.2019,
Opublikowano: 16.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej