Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Fot. Stígur Már Karlsson /Heimsmyndir / Getty Images

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Mięśnie szkieletowe spełniają w organizmie człowieka bardzo ważną rolę. Przede wszystkim umożliwiają utrzymanie prawidłowej postawy ciała, a także wykonywanie ruchów. Dobrze rozwinięta tkanka mięśniowa jest tożsama ze sprawnością fizyczną, która umożliwia codzienną aktywność. Niestety wraz z wiekiem jej ilość maleje. Mięśnie słabną i pogarsza się ich funkcjonowanie. W takiej sytuacji u pacjenta rozpoznawana jest sarkopenia. Schorzenie to zostało zaliczone do tzw. wielkich zespołów geriatrycznych, czyli problemów, które pojawiają się w podeszłym wieku.

Co to jest sarkopenia?

Sarkopenia jest schorzeniem, które występuje u osób starszych. Polega ono na zmniejszeniu masy mięśniowej i osłabieniu mięśni. Prowadzi to do pogorszenia ich funkcjonowania i obniżenia sprawności fizycznej. Pierwsze oznaki choroby można zaobserwować u pacjentów po 50 roku życia. Objawy te stopniowo nasilają się w kolejnych latach.

Przez wiele lat sarkopenia była uznawana za zjawisko związane z wiekiem. Jednak w 2010 roku Europejska Grupa Robocza ds. Sarkopenii rozszerzyła jej definicję na „zespół objawów charakterystycznych dla wieku podeszłego”. Wielu badaczy zaczęło zaliczać ją do zespołów geriatrycznych. Skutkiem tego było uznanie sarkopenii za jednostkę chorobową i wpisanie jej w 2016 roku do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.

Przyczyny sarkopenii

Przyczyny sarkopenii to procesy starzenia się organizmu. W ich wyniku około 25 roku życia zaczyna obniżać się masa mięśniowa. Każdego roku jest jej mniej o 0,5%. Zjawisko to postępuje w kolejnych dekadach życia. U osób, które ukończyły 60 lat, jest to już 1–2%.

Do rozwoju sarkopenii predysponują:

  • czynniki genetyczne;
  • zaburzenia hormonalne (choroby tarczycy, obniżone stężenie cholesterolu, nadmierna ilość kortyzolu);
  • długotrwałe przyjmowanie niektórych leków (glikokortykosteroidów, digoksyny, fluoksetyny);
  • choroby przewlekłe lub wyniszczające organizm;
  • zła dieta, zaburzenia wchłaniania i niedożywienie;
  • brak aktywności fizycznej.

Jakie są objawy sarkopenii?

Objawy sarkopenii to głównie postępująca utrata sił. Osoba chora zauważa, że wykonywanie niektórych czynności zaczyna sprawiać jej trudności. Z czasem znacznie pogarsza się sprawność fizyczna, a wraz z nią pojawiają się zaburzenia chodu, równowagi oraz szybsze męczenie się, np. podczas wchodzenia po schodach, problemy z poruszaniem się. Sarkopenia może być przyczyną upadków – wzrasta więc ryzyko złamań i urazów.

U niektórych pacjentów dochodzi do wyraźnego spadku masy ciała. Osoba, która choruje na sarkopenię, jest osłabiona, wątła i bardzo szczupła. Pojawiają się problemy z termoregulacją, dochodzi także do osłabienia odporności. Czasem tkanka mięśniowa jest zastępowana tkanką tłuszczową, dlatego rozpoznanie schorzenia może być utrudnione.

Wyróżnia się 3 etapy sarkopenii:

  • presarkopenia – zmniejszenie masy mięśni,
  • sarkopenia właściwa – zmniejszenie masy mięśni i ich osłabienie,
  • sarkopenia ciężka – zmniejszenie masy mięśni, osłabienie i pogorszenie sprawności fizycznej.

Metody leczenia sarkopenii

Leczenie sarkopenii obejmuje: ćwiczenia fizyczne, stosowanie odpowiedniej diety, a niekiedy także przyjmowanie środków farmakologicznych (testosteronu, hormonu wzrostu). Duże znaczenie odgrywa także prawidłowa terapia chorób przewlekłych, które przyczyniły się do wystąpienia schorzenia.

Dieta przy sarkopenii polega przede wszystkim na odpowiedniej podaży białka i kalorii. Posiłki powinny być urozmaicone, zawierać dużo owoców i warzyw. Dzięki temu do organizmu zostaną dostarczone niezbędne składniki odżywcze i witaminy.

Sarkopenia – ćwiczenia

Polecane w sarkopenii ćwiczenia to tzw. trening oporowy, czyli siłowy. Umożliwia on przyrost tkanki mięśniowej i wzmocnienie mięśni. Zwiększa się także ogólna sprawność organizmu. Wystarczy trenować 2 razy w tygodniu. Ćwiczenia przy sarkopenii muszą być dobrane indywidualnie i dostosowane do możliwości pacjenta. W tym celu warto udać się do specjalisty – fizjoterapeuty lub trenera personalnego.

Otyłość sarkopeniczna

Otyłość sarkopeniczna to sytuacja, kiedy utracie masy mięśniowej towarzyszy nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej. Jej przyczyną są postępujące procesy starzenia się i związane z nimi zmiany w organizmie. Na wystąpienie otyłości sarkopenicznej są szczególnie narażone osoby, które nie uprawiają aktywności fizycznej i nieprawidłowo się odżywiają (duża ilość cukrów i tłuszczu w diecie, niedobór witamin i substancji odżywczych). Czynnikiem ryzyka są także cukrzyca i zaburzenia hormonalne.

Zobacz wideo: Jak działa ukałd mięsniowy?

36,6

Bibliografia:

1. A. Strzelecki i wsp., Sarkopenia wieku podeszłego, [w:] „Gerontologia Polska”, 2011, t. 19, nr 3–4, s. 134–145.

2. R. Krzymińska-Siemaszko, Sarkopenia 2018 – zaktualizowane kryteria diagnostyczne do diagnozowania niewydolności mięśni, [w:] „Geriatria”, 2018, 12, s. 227–234.

Data aktualizacji: 08.04.2022,
Opublikowano: 11.04.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej