Czym jest rolowanie mięśni? Zasady, technika, rolowanie mięśni kręgosłupa

Fot.: Robert Daly / Getty Images

Rolowanie mięśni to metoda na ich rozluźnienie, uelastycznienie i regenerację. Zalecane jest przede wszystkim po treningu. Na uwagę zasługuje także rolowanie mięśni kręgosłupa obciążonego m.in. długotrwałym unieruchomieniem czy utrzymywaniem nieprawidłowej postawy.

Do niedawna pokutowało przekonanie, że po treningu wystarczy zrobić stretching, czyli rozciągnąć mięśnie, aby je zregenerować i rozluźnić. Okazuje się jednak, że to za mało. Bardzo dobrym uzupełnieniem ćwiczeń rozciągających jest rolowanie mięśni.

Co to jest rolowanie mięśni?

Rolowanie to forma automasażu (chyba że wykonuje je specjalista). Z rolowaniem mięśni związane są tzw. punkty spustowe (ang. Trigger points). Są to nieduże obszary o znacznym stopniu nadwrażliwości występujące w obrębie brzuśca mięśniowego (brzusiec to skupienie włókien mięśniowych, które tworzy mięśnie szkieletowe ze ścięgnami) bądź w obrębie powięzi mięśnia. Powięź to błona zbudowana z tkanki łącznej włóknistej zbitej, osłaniająca poszczególne mięśnie i grupy mięśniowe.

Punkty spustowe pojawiają się w mięśniach narażonych na długotrwałe przeciążenie (np. u biegaczy, rowerzystów czy osób prowadzących siedzący tryb życia). Punkty te, pod wpływem nacisku, powodują ból oraz tkliwość. Co ważne, ból może pojawić się w innym miejscu, np. po przeciwnej stronie ciała.

W usunięciu punktu spustowego może pomóc rolowanie mięśni. Rolowanie nazywane jest autorozluźnianiem. Wykonuje się je przy użyciu specjalnego wałka. Dzięki rolowaniu można skutecznie oddziaływać na powięź, która otacza mięśnie. Podczas tradycyjnego rozciągania nie jest to możliwe. Szczególnie zalecane jest rolowanie mięśni po treningu. Dzięki temu można rozluźnić i rozciągnąć mięśnie, a także wspomóc ich regenerację. Pozwoli to uniknąć bólu i kontuzji na przyszłość. Rolowanie mięśni można wykonać też przed treningiem, aby lepiej przygotować mięśnie do pracy i uniknąć przeciążeń.

Rolowanie mięśni kręgosłupa

Punkty spustowe tworzą się wskutek siedzącego trybu życia, długiej jazdy samochodem, unieruchomienia spowodowanego np. operacją, braku aktywności fizycznej czy niewłaściwą postawą ciała. Efektem może być ból kręgosłupa. Również niewłaściwie wykonywany trening, np. na siłowni, może przeciążyć kręgosłup i spowodować jego bolesność. W tym przypadku rolowanie mięśni kręgosłupa jest bardzo skutecznym rozwiązaniem.

Rolowanie mięśni warto stosować profilaktycznie, szczególnie przez osoby mało aktywne fizycznie i często unieruchomione, aby nie doprowadzić do przeciążenia kręgosłupa i tym samym zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu.

Jak wykonywać rolowanie mięśni?

Rolowanie mięśni powinno trwać kilka, kilkanaście minut, należy stopniowo zwiększać długość tej czynności, np. zaczynając od 3 minut i dochodząc do 10–15 minut. Podczas rolowania, zgodnie z nazwą, należy rolować wałkiem ciało. Rolowanie mięśni wykonuje się etapami i starannie. Czynność ta, szczególnie u osób początkujących, może powodować ból i dyskomfort. Z czasem ból słabnie.

Na każdą partię ciała powinno się wykonać 8–10 powtórzeń. Jedno powtórzenie oznacza przesunięcie rolki w górę i w dół.

W przypadku rolowania mięśni nóg, a konkretnie przodu ud, należy oprzeć się na przedramionach i ułożyć wałek pod udami. Podczas bólu trzeba unieść nogę (lub obie nogi), co pozwoli rozluźnić mięśnie. Rolowanie pośladków można wykonać, delikatnie siadając na wałku, a ciężar ciała przenosząc na przedramiona (podparcie z tyłu). Natomiast rolowanie kręgosłupa powinno odbywać się na leżąco, z wałkiem umieszczonym pod plecami.

Można także wykonać skróconą wersję rolowania, poświęcając 2–3 minuty na szybką pracę z wałkiem (np. na początku dnia).

Trening a rolowanie mięśni:

  • Rolowanie przed treningiem najlepiej wykonać w ramach rozgrzewki, ale nie rezygnując z innych ćwiczeń rozciągających mięśnie.
  • Rolowanie po treningu najlepiej wykonać łącznie ze stretchingiem.
  • Przyrządy do rolowania mięśni.
  • W sklepach sportowych dostępne są specjalne wałki (rolki), zwykle piankowe, do rolowania mięśni. Różnią się one między sobą twardością i rozmiarem. Jedne są płaskie, inne mają wypustki.
  • Osoby początkujące powinny wybrać wałek miękki.
  • Wałki twarde przeznaczone są dla osób zaawansowanych, wykorzystuje się je w gabinetach fizjoterapeutycznych.
  • Rolowanie miękkim wałkiem po treningu jest mniej bolesne niż rolowanie wałkiem twardym.
  • Miękki wałek warto wybrać do rolowania w ramach rozgrzewki przed treningiem.
  • Twardych wałków nie powinny stosować osoby, u których nie ma masy mięśniowej lub które mają jej mało.
  • Wałek z wypustkami w krótkim czasie pobudza mięśnie, jest jednak polecany osobom zaawansowanym.
  • Do rolowania mięśni kręgosłupa sprawdzi się podwójna rolka (tzw. duoball). Większą podwójną rolką masuje się odcinek piersiowy i lędźwiowy. Mniejszą – odcinek szyjny.
  • Profilaktycznie kręgosłup najlepiej rolować miękkim wałkiem bez wypustek.
  • Wypustki na rolce mogą być skuteczne w zwalczaniu cellulitu.

Rolowanie urazu – o czym trzeba pamiętać?

Rolowanie mięśni w miejscu urazu czy kontuzji powinno być wykonywane jedynie pod okiem fachowca (fizjoterapeuty), szczególnie przez osoby początkujące. Rolowanie urazu na własną rękę może pogłębić kontuzję i spowodować uszczerbek na zdrowiu. 

Zobacz film: Ćwiczenia na mięśnie brzucha. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 20.02.2018,
Opublikowano: 21.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Skurcze łydek – przyczyny, jak się ich pozbyć i jak rozmasować skurcz łydki

Skurcze łydek to nierzadki objaw pojawiający się najczęściej w nocy. Bolesne skurcze (zarówno te w nocy, jak i kilkudniowe) mogą być symptomem m.in. niedoboru mikro i makroelementów, niewydolności żylnej tzw. żylaków lub przetrenowania. Silne skurcze łydki można skutecznie pokonać – jedną z metod jest masaż.

Czytaj więcej
Tężyczka – jawna i utajona forma choroby oraz jej objawy. Czy da się zapobiec atakom?

Tężyczka powoduje drętwienie twarzy, kończyn i skurcze mięśni różnych części ciała na skutek nadmiernej wrażliwości nerwowo-mięśniowej. Występuje w postaci jawnej i utajonej, której rozpoznanie jest znacznie trudniejsze.

Czytaj więcej
Czym jest sarkopenia? Przyczyny, objawy i leczenie schorzenia

Sarkopenia jest schorzeniem, w wyniku którego dochodzi do utraty masy mięśniowej, a tym samym do obniżenia sprawności fizycznej. Jej przyczyną jest starzenie się organizmu, jednak mogą ją spowodować także inne czynniki. Leczenie sarkopenii wymaga zmiany stylu życia, czyli wdrożenia odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Czytaj więcej
Zapalenie mięśni – objawy i metody leczenia. Rokowanie

Stan zapalny mięśni oznacza zespół dolegliwości dotyczących mięśni szkieletowych, tkanki łącznej, skóry czy innych struktur wewnętrznych. Zjawisko charakteryzuje się różnorodną etiologią i przebiegiem. Leczenie choroby jest trudne, a rokowanie zależy od obrazu klinicznego.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Refleksoterapia, czyli leczniczy masaż stóp, głowy i dłoni. Sprawdź, jak może poprawić zdrowie

Refleksologia to technika zaliczana do akupresury. Polega na odpowiednim uciskaniu punktów zlokalizowanych na stopach, twarzy oraz dłoniach, które są nazywane refleksami. Poszczególne punkty odpowiadają pracy określonych organów lub części ciała. Masaż refleksów ma najczęściej na celu poprawę pracy danych narządów.

Czytaj więcej
Co to jest tauryna? Jak działa na mięśnie i mózg? Sprawdź dawkowanie i... skutki uboczne

Tauryna to związek chemiczny, wykorzystywany przede wszystkim jako składnik suplementów diety przeznaczonych dla sportowców oraz popularnych napojów energetycznych. Jego podstawową właściwością jest wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach.

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - choroba dziedziczna: patogeneza, objawy, sposób leczenia, rehabilitacja i rokowania

Rdzeniowy zanik mięśni jest schorzeniem układu nerwowego i mięśniowego, które objawia się osłabieniem mięśni i upośledzeniem ruchu. Jest to rzadka choroba o podłożu genetycznym, występująca w czterech różnych postaciach, z których każdy pojawia się na różnym etapie życia. Leczenie rdzeniowego zaniku mięśni opiera się przede wszystkim na stosowaniu środków, zwalczających objawy tej choroby.

Czytaj więcej
Koronawirus: uporczywe zmęczenie może być długotrwałym objawem COVID-19

Pacjenci, którzy pokonali COVID-19, nie zawsze wracają do pełnego zdrowia. Infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 może wywołać nie tylko trwałe zmiany np. w płucach, ale też prowadzić do rozwoju zespołu chronicznego zmęczenia - wykazały najnowsze badania.

Czytaj więcej
Biały ser nie tylko pomaga schudnąć, ale też zapobiega insulinooporności

Twaróg to jeden z ulubionych produktów osób na diecie. I nic dziwnego! Zawiera mało kalorii, za to ma w sobie mnóstwo białka, które zapobiega utracie masy mięśniowej podczas odchudzania. Ale to nie jedyne powody, dla których biały ser pomaga zgubić zbędne kilogramy.

Czytaj więcej