Czym jest osad w moczu i co oznacza? Charakterystyka badania i interpretacja wyników

Fot. TolikoffPhotography / Getty Images

Osad w moczu to badanie, które warto przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Jego wyniki pozwalają na zdiagnozowanie schorzeń nerek, a także innych zaburzeń funkcjonowania układu moczowego. Badanie osadu moczu jest zalecane przede wszystkim w przypadku kobiet w ciąży, a także pacjentów ze stwierdzonymi chorobami dróg moczowych.

Badanie moczu jest bardzo istotnym elementem diagnostyki wielu chorób. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie schorzeń w stosunkowo wczesnym stadium, kiedy nie towarzyszą im jeszcze charakterystyczne objawy. Jednym z ważnych parametrów jest tzw. osad w moczu.

Co to jest osad w moczu i kiedy warto go zbadać?

Osad w moczu to termin oznaczający jeden z parametrów badania ogólnego moczu. Na jego podstawie określa się zawartość składników morfotycznych płynu, takich jak: leukocyty w osadzie moczu, erytrocyty, bakterie, nabłonki płaskie i okrągłe, wałeczki szkliste, ziarniste, leukocytowe, erytrocytowe i nabłonkowe oraz kryształy.

Badanie tego typu pozwala na wykrycie dodatkowych elementów morfotycznych w płynie, których nadmiar może wskazywać na stan chorobowy. Warto więc co jakiś czas przeprowadzić tzw. mikroskopowy osad moczu, czyli szczegółową analizę pozwalającą na wykrycie nawet niewielkich nieprawidłowości.

Mikroskopowe badanie osadu moczu zaleca się wykonywać kontrolnie w ramach profilaktyki chorób układu moczowego. Szczególną uwagę powinni zwrócić na to pacjenci ze zdiagnozowanymi schorzeniami nerek, cukrzycą, żółtaczką i nadciśnieniem tętniczym. Ponadto badanie osadu moczu warto przeprowadzać w przypadku częstego oddawania moczu i zbyt wysokiego lub niskiego stężenia sodu we krwi. Ważne również, aby badać osad w moczu w ciąży, ponieważ zakażenia dróg moczowych mogą być niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i dla płodu.

Wskazaniem do wykonania badania jest biały osad w moczu widoczny gołym okiem. Taki mętny mocz z osadem często jest jednym z pierwszych objawów informujących o rozwijającej się chorobie.

Z kolei osoby, u których zdiagnozowano zmiany nowotworowe w układzie moczowym, powinny wykonać dodatkowe badanie. Cytologia osadu moczu, bo o niej mowa, stanowi ważne narzędzie profilaktyczne, a także pozwala na dokładną kontrolę stanu zdrowia pacjentów.

Badanie moczu - co mówi o zdrowiu? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Mocz - co można wyczytać z badania moczu? Źródło: 36,6.

Normy osadu w moczu

W badaniu wyróżnia się kilka parametrów opisanych poszczególnymi wartościami. Jeśli chodzi o osad moczu, normy wskazujące na prawidłowe funkcjonowanie organizmu to:

  • erytrocyty – w mikroskopowym osadzie moczu widoczne 3–4 sztuki w tzw. polu widzenia;
  • leukocyty – 4–5 sztuk w polu widzenia;
  • bakterie w osadzie moczu – nieobecne;
  • nabłonki płaskie w osadzie moczu – 3–5 sztuk w polu widzenia;
  • nabłonki okrągłe – nieobecne;
  • wałeczki szkliste – 2–3 sztuki w polu widzenia;
  • wałeczki ziarniste, nabłonkowe, leukocytowe i erytrocytowe – nieobecne;
  • kryształy – nieobecne.

Jeżeli normy osadu moczu są przekroczone, świadczy to o rozwoju stanu chorobowego.

O czym świadczą leukocyty w osadzie moczu?

Jednym z niepokojących wyników są leukocyty w osadzie moczu, których wartość przekracza dopuszczalne normy fizjologiczne. Świadczy to o tzw. leukocyturii. Wskazuje ona na rozwijający się ostry lub przewlekły stan zapalny układu moczowego. Leukocyturii towarzyszy też ropomocz, który uwidacznia się jako mętny osad w moczu o zmienionej barwie.

Jeśli chodzi o osad moczu, leukocyty występują w nadmiarze w przypadku takich stanów chorobowych, jak m.in.: zapalenie pęcherza moczowego, kamica układu moczowego, odmiedniczkowe, śródmiąższowe lub kłębuszkowe zapalenie nerek czy zapalenie przydatków. Leukocyturia zdarza się też u kobiet spodziewających się dziecka, dlatego tak ważne jest badanie osadu moczu w ciąży.

Zbyt duża liczba leukocytów w osadzie moczu wymaga dalszej diagnostyki i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Często konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii, a w ciężkich przypadkach nawet hospitalizacji.

Jak często wykonujesz badanie moczu?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Jak interpretować pozostałe wyniki osadu moczu?

Inne odstępstwa od normy w badaniu osadu moczu również wskazują na toczącą się w organizmie chorobę, a właściwa interpretacja wyników jest konieczna do zidentyfikowania schorzenia i wprowadzenia odpowiednich środków zaradczych.

Nieprawidłowe parametry w osadzie moczu:

  • erytrocyty w osadzie moczu – wskazują na krwinkomocz lub krwiomocz, świadczące o uszkodzeniu nerek lub dróg moczowych, np. w przebiegu kamicy nerkowej;
  • bakterie w osadzie moczu – świadczą o tzw. bakteriurii i mogą wskazywać na zakażenie układu moczowego mikroorganizmami;
  • nabłonki płaskie w osadzie moczu – dają podejrzenie zapalenia dróg moczowych;
  • nabłonki okrągłe – mogą wskazywać na uszkodzenie cewek nerkowych;
  • wałeczki ziarniste – oznaczają uszkodzenie miąższu nerek,
  • wałeczki erytrocytowe – tzw. aktywny osad moczu, wskazujący na kłębuszkowe zapalenie nerek;
  • wałeczki leukocytowe – towarzyszą odmiedniczkowemu lub śródmiąższowemu zapaleniu nerek;
  • wałeczki nabłonkowe – możliwość uszkodzenia cewek nerkowych;
  • wałeczki szkliste – nie mają znaczenia diagnostycznego;
  • kryształy – w zależności od typu kryształów mogą wskazywać na takie choroby, jak cystynuria, tyrozynemia czy kamica nerkowa.

W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości wyniki badania osadu moczu należy skonsultować z lekarzem.

Bibliografia:

  1. R. Brzozowski: Vademecum lekarza praktyka. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2001.
Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 03.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej