Czym jest mutyzm wybiórczy? Jak pomóc dziecku z tym zaburzeniem?

Fot. Mordolff / Getty Images

Mutyzm wybiórczy to schorzenie, które charakteryzuje się całkowitym brakiem mowy w pewnych sytuacjach, zwykle nowych i stresujących. Jest ono typowe dla wieku dziecięcego, częściej rozpoznaje się je u dziewczynek. Mutyzm wybiórczy związany jest z lękiem i zaburzeniami emocjonalnymi.

Zaburzenia lękowe są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych problemów psychicznych i mogą dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Częściej rozpoznaje się je u kobiet. Ich przyczyną są czynniki genetyczne, osobowościowe i rozwojowe. Poza objawami psychicznymi często pojawiają się dolegliwości somatyczne. Jednym z przejawów zaburzeń lękowych jest mutyzm wybiórczy. Spotyka się go zwykle u dzieci między 2 a 5 rokiem życia.

Co to jest mutyzm wybiórczy?

Mutyzm wybiórczy jest zaburzeniem na tle psychicznym polegającym na całkowitym braku mowy w wybranych sytuacjach lub podczas obecności konkretnych osób. Oznacza to, że dana osoba w pewnych okolicznościach mówi poprawnie, bez żadnego problemu i w stopniu odpowiednim dla swojego wieku, a w innych milczy i nie przejawia żadnej chęci komunikacji. Często zdarza się, że w domu dzieci są bardzo aktywne i dużo mówią, a w szkole lub w obecności obcych przestają mówić całkowicie.

Mutyzm wybiórczy jest jednym z rodzajów mutyzmu funkcjonalnego, który wiąże się z istnieniem niekorzystnych czynników psychicznych i środowiskowych. W tej grupie wyróżnia się także mutyzm całkowity (osoba nie mówi w ogóle, niezależnie od okoliczności) oraz sytuacyjny (osoba nie mówi w momentach stresujących). Mutyzm wybiórczy rozpoznaje się u 7 na 1000 dzieci. Najwięcej przypadków dotyczy dziewczynek między 2 a 5 rokiem życia.

Jak wspierać chorego? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Jak wspierać chorego? Źródło: 36,6

Objawy mutyzmu wybiórczego

Objawy mutyzmu wybiórczego to całkowity brak mowy w konkretnych sytuacjach lub w kontakcie z wybranymi osobami, a także niechęć do podjęcia jakiejkolwiek interakcji. Zdarza się, że dziecko może zareagować ucieczką, płaczem lub agresją na próbę nawiązania z nim kontaktu. Osoba z mutyzmem wybiórczym trzyma wyraźny dystans wobec otoczenia, unika kontaktu wzrokowego, potrafi zastygnąć nieruchomo w nienaturalnej pozie. Czasem dziecko zaczyna zachowywać się nerwowo – obgryza paznokcie, poprawia włosy, skubie lub szarpie ubranie.

Charakterystycznym objawem mutyzmu wybiórczego jest to, że dziecko samo wybiera z kim i kiedy chce rozmawiać. Zwykle w domu komunikuje się swobodnie, jest wesołe, aktywne, a niekiedy nawet bardzo gadatliwe. Mutyzm wybiórczy pojawia się natomiast w szkole lub przedszkolu. Osoba nim dotknięta nie rozmawia z nauczycielami i rówieśnikami, a wywołana do odpowiedzi – milczy. Zaburzenie wpływa na wyniki w nauce, ponieważ nauczyciel może mieć trudności z oceną postępów. Dzieci z mutyzmem często nie komunikują swoich potrzeb i nie proszą o pomoc w sytuacji zagrożenia.

Aby stwierdzić mutyzm wybiórczy u dzieci, muszą zostać spełnione 4 kryteria:

  • objawy utrzymują się dłużej niż miesiąc,
  • dziecko w pełni rozumie mowę innych osób, poza szczególnymi sytuacjami komunikuje się bez problemu,
  • okoliczności, w których dziecko przestaje mówić, są powtarzalne, podobne do siebie i przewidywalne,
  • brak innych zaburzeń, np. wady słuchu.

Przyczyny mutyzmu wybiórczego

Przyczyny mutyzmu wybiórczego mają podłoże psychiczne. Są związane z odczuwaniem przez dziecko lęku, stresu, nieśmiałości lub niskiej samooceny oraz z silną potrzebą akceptacji. Zdarza się, że maluch przestaje się odzywać w obecności osób, które go skrytykowały, np. za wadę wymowy lub nieprawidłowe wypowiadanie słów. Uważa się, że tendencja do nadmiernego niepokoju i nadwrażliwości może mieć podłoże genetyczne. Przyczyną mutyzmu wybiórczego mogą być również nieprawidłowe wzorce społeczne: izolacja lub nakaz milczenia jako forma kary. Często lęk przed mówieniem wiąże się z nową sytuacją, np. rozpoczęciem nauki, zmianą środowiska lub wykluczeniem przez rówieśników. Dlatego mutyzm wybiórczy jest najczęściej spotykany w przedszkolu i szkole.

Mutyzm wybiórczy u nastolatków może być związany z zaniedbaniem i brakiem leczenia zaburzenia na wcześniejszych etapach rozwoju. U dziecka dochodzi do utrwalenia się milczenia w trudnych sytuacjach. Z tego powodu mogą pojawić się zauważalne trudności z nawiązywaniem kontaktów, utrzymaniem relacji społecznych, a także fobie, nasilone lęki i depresja.

Czy kiedykolwiek byłaś z dzieckiem u logopedy?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Jak pomóc dziecku z mutyzmem wybiórczym?

Leczenie mutyzmu wybiórczego i terapia psychologiczna są wskazane w każdym przypadku, ponieważ nie jest to zaburzenie, z którego się wyrasta. Dziecko pod okiem wyszkolonego terapeuty powinno nauczyć się mierzyć ze swoim lękiem i jego przyczynami, poznać sposoby na rozładowanie stresu i napięcia emocjonalnego oraz wzmocnić wiarę w siebie i poczucie własnej wartości. Następnie stopniowo podejmowane są czynności kształtujące prawidłowe wzorce zachowań i rozwijające komunikację werbalną. Terapia mutyzmu wybiórczego może odnieść skutek, jeżeli najbliższe otoczenie wie, jak postępować z dzieckiem. Należy je wspierać, zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i nie wywierać na nim presji.

Bibliografia:

1. J. Czapla, Ja się nie odzywam : problemy dziecka z mutyzmem wybiórczym, w: Czym jest mutyzm wybiórczy. Warunki diagnozy. Terapia dziecka z mutyzmem, Głos Pedagogiczny. - 2016, nr 77, s.17-19.

Data aktualizacji: 09.04.2019,
Opublikowano: 08.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej