Czym jest mastka i u kogo występuje? Jakie są sposoby usuwania mastki?

Mastka to całkowicie fizjologiczna substancja, która gromadzi się pod męskim napletkiem na żołędzi. Mimo iż przez większość kojarzona jest z penisem, występuje również u kobiet w okolicach łechtaczki. Nawilżając narządy płciowe, korzystnie wpływa na przebieg stosunku płciowego.

Mastka to gromadząca się na żołędzi substancja, która u małych chłopców zapewnia samoistne stopniowe oddzielanie się napletka od prącia dzięki zapewnieniu skórze odpowiedniego poziomu nawilżenia. Ilość gromadzącej się mastki zwiększa się w okresie dojrzewania płciowego. Niedostateczna higiena osobista i zaleganie mastki doprowadzić może do zapalenia napletka.

Co to jest mastka?

Mastka (z łac. smegma) to określenie w nomenklaturze medycznej opisujące białą mazistą lub serowatą żółtą wydzielinę, która gromadzić się może zarówno u mężczyzn (z łac. smegma praeputii), jak i u kobiet (z łac. smegma clitoridis). Mastka występować może w różnych ilościach. Produkcja smegmy wzrasta stopniowo do czasu uzyskania dojrzałości płciowej. Wejście w średni wiek wiąże się ze spadkiem jej wytwarzania.

Mastka zbudowana jest ze złuszczonych i stłuszczonych komórek nabłonkowych napletka, substancji łojowej, flory bakteryjnej i resztek moczu. W przypadku mężczyzn w składzie mastki wymienia się też komórki nasienia. Smegma zawiera około 27% tłuszczów i 13% białka. Badacze uznają ten skład za zgodny z martwiczymi pozostałościami nabłonka.

Gdzie występuje mastka?

Obecność mastki to całkowicie naturalne zjawisko. W przypadku mężczyzn gromadzi się pod napletkiem (fałd skórny, który osłania całkowicie lub częściowo żołądź prącia, czyli jego zwieńczenie). Substancja zbiera się zwłaszcza w szyjce żołędzi zwanej też bruzdą żołędzi, która ma postać rynienki. Mastka u kobiet gromadzi się pod napletkiem łechtaczki, czyli niewielkim fałdem skórnym, który stanowi część mniejszych warg sromowych. Określany bywa skórnym kapturkiem łechtaczki.

Zobaczcie, jak jest zbudowany męski układ rozrodczy:

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego. Źródło: 

Mastka u dziecka i dorosłych – funkcje

Mastka u chłopców pojawia się już w pierwszych miesiącach życia, kiedy to żołądź chroniona jest przez sklejony z nią napletek. Stan ten określa się jako stulejka, co na początkowym etapie rozwoju jest całkowicie fizjologicznym zjawiskiem. Wówczas napletek i nabłonek żołędzi zbudowane są ze wspólnej blaszki wewnętrznej napletka. Zbierająca się mastka w miarę wzrostu prącia pozwala na stopniowe oddzielanie się żołędzi i napletka. Odklejanie się napletka to proces samoistny, naturalnym i dość rozciągnięty w czasie. U większości trzylatków można go już zsunąć.

U dorosłych mastka zapewnia odpowiednie nawilżenie narządów rozrodczych, a przez to odbycie stosunku płciowego. Określa się ją mianem naturalnego lubrykantu, który zapobiega suchości okolic intymnych, a dzięki temu ich podrażnieniom.

Jak usunąć mastkę pod napletkiem?

Mastka nie wymaga leczenia. To fizjologiczna substancja, której nadmierna ilość powinna być usuwana, lecz dopiero po naturalnym oderwaniu napletka od prącia. Przesuwanie na siłę napletka w dół będzie bolesne i może doprowadzić do powstawania ranek, naderwania wędzidełka, uszkodzenia powierzchni żołędzi, powstania właściwej stulejki. Zabiegi higieniczne ograniczyć trzeba do dokładnego obmywania penisa od zewnątrz i przewijania dziecka.

Po oderwaniu napletka ewakuowanie mastki powinno następować podczas kąpieli. Narządy płciowe należy myć wodą z mydłem. Nieregularnie zmywana mastka może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu krocza. Pominięcie odciągnięcia napletka natomiast skutkować może rozwojem infekcji układu moczowo-płciowego. Specjaliści podkreślają konieczność kształtowania u dzieci prawidłowych nawyków higieny, zwłaszcza intymnej. Dodatkowo przyzwyczajanie do każdorazowego mycia rąk po skorzystaniu z toalety oraz noszenia czystej bielizny i odzieży.

Mastka a rozwój stanu zapalnego

Gromadząca się na żołędzi mastka stanowić może pożywkę dla rozwoju bakterii i ulec zropieniu. W konsekwencji tego dochodzi do obrzęku i zaczerwienienia napletka, a niekiedy i nabrzmienia, opuchnięcia całego członka. Odczuwa się swędzenie żołędzi i trudności z oddawaniem moczu. Stan zapalny napletka wymaga specjalistycznej konsultacji. Pomocne w jego leczeniu okazują się preparaty odkażające oraz ziołowe kąpiele przygotowane na bazie naparu z szałwii lub rumianku. U kobiet pozostawiona między mniejszymi i większymi wargami sromowymi oraz pod napletkiem łechtaczki mastka jest również pożywką dla rozwoju bakterii i grzybów, w efekcie czego powstaje stan zapalny narządów płciowych.

Bibliografia:

R. S. van Howe, F. M. Hodges, The carcinogenicity of smegma: debunking a myth, „Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology”, 2006, 20(9), s. 1046–1054.

J. M. Chung, C. S. Park, Microbiology of smegma: Prospective comparative control study, “Investigative and Clinical Urology”, 2019, 60(2), s. 127–132.

Data aktualizacji: 07.05.2019,
Opublikowano: 07.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nowe badania w sprawie leczenia raka prostaty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Jak wygląda leczenie? Co pacjentom oferuje współczesna medycyna?  

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej
Otyłość brzuszna – jaką dietę stosować u kobiet i mężczyzn?

Dieta na otyłość brzuszną powinna być ubogokaloryczna, oparta na podstawowych zasad żywienia, bogata w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy. Otyłość brzuszna występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Może być przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Bezdech senny – przyczyny, objawy, rozpoznanie i sposoby leczenia

Bezdech senny to zaburzenia oddechu w czasie snu. Czynnikiem predysponującym do jego powstania jest otyłość. Około 70% osób z bezdechem sennym ma nadmierną masę ciała. W jego leczeniu stosowane są przede wszystkim specjalne aparaty wspomagające proces oddychania. Sprawdź, jak rozpoznać bezdech senny. 

Czytaj więcej
Leczenie stopy cukrzycowej - jak przebiega? Jakie są metody?

Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne i wymaga zaangażowania interdyscyplinarnego zespołu specjalistów. Dobór metod terapeutycznych uzależniony jest od skali objawów, a rokowania co do wyleczenia stopy cukrzycowej wzrastają, jeśli interwencja medyczna zostanie wprowadzona na początkowym etapie rozwoju schorzenia.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej