Czym jest lakierowanie zębów? Lakierowanie zębów u dzieci, zalecenia po lakierowaniu

Fot: prosthetist / fotolia.com

Lakierowanie zębów polega na pokryciu ich warstwą fluoru, stąd inna nazwa zabiegu – fluoryzacja. To jedna z najpowszechniejszych metod profilaktyki przeciwpróchniczej. Lakierowanie zębów u dzieci i u dorosłych powinno odbywać się cyklicznie, z zastosowaniem zaleceń dentysty wykonującego zabieg.

Zęby człowieka pokryte są szkliwem, najtwardszą tkanką w organizmie. Żeby były odporne na działanie różnych czynników, w tym kwasów, pokrywa się je fluorem. Lakierowanie zębów jest jednym z podstawowych sposobów ochrony przed próchnicą. Im wcześniej przeprowadzi się zabieg fluoryzacji, tym zęby będą lepiej zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Fluoryzację dzieli się na:

  • Endogenną (wewnętrzną) – polega na dostarczaniu organizmowi preparatów zawierających związki fluoru (np. w formie tabletek czy syropu) – zaleca ją lekarz.
  • Egzogenną (zewnętrzną) – polega na lakierowaniu zębów fluorem w gabinecie dentystycznym. Zabieg fluoryzacji jest bezbolesny. Może go przeprowadzić jedynie stomatolog.

Lakierowanie zębów u dzieci

Zalecane jest, aby pierwszą fluoryzację przeprowadzić na zębach mlecznych u dzieci w wieku przedszkolnym. Lakierowanie zębów mlecznych chroni je przed przedwczesnym wypadnięciem – szybka utrata mleczaków może prowadzić do rozwoju wad ortodontycznych na zębach stałych.

Zobacz także: Kiedy wypadają zęby mleczne? Jak zadbać o zdrowy uśmiech dziecka?

Podczas zabiegu lakierowania na zęby nakładana jest warstwa fluoru. Lakier do zębów wybiera stomatolog. Najpierw – za pomocą takich zabiegów, jak skaling i piaskowanie – lekarz oczyszcza i osusza powierzchnię zębów, a następnie, najczęściej przy użyciu specjalnego pędzelka, nakłada preparat, który po kilku minutach wysycha. To ważne, aby zęby były dokładnie oczyszczone z osadu oraz kamienia – w przeciwnym wypadku zabieg fluoryzacji może okazać się nieskuteczny.

Lakier do fluoryzacji może mieć różną konsystencję, kolor i zapach – obecnie coraz częściej stosuje się lakiery bezbarwne, np. o zapachu owoców. Według ekspertów Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej skuteczne w zapobieganiu próchnicy są lakiery zawierające 5% fluorku sodu (NaF). Odpowiednio dobrany przez dentystę lakier do zębów uwalnia fluor przez kilka miesięcy po zabiegu. Zaleca się, aby dzieciom lakierować zęby co ok. 3 miesiące.

Lakierowanie zębów u dzieci do 18. roku życia jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Lakierowanie zębów u dorosłych

Zabieg fluoryzacji powinno się przeprowadzać cyklicznie również u dorosłych, w tym u osób z niskim bądź umiarkowanym ryzykiem rozwoju próchnicy. Na lakierowanie do dentysty najlepiej zgłaszać się co pół roku. Jeśli lekarz oceni ryzyko wystąpienia próchnicy na wysokie, lakierowanie należy powtarzać co 3 miesiące.

Zobacz także: Co to jest lapisowane zębów? Lapisowanie zębów mlecznych, lapisowanie bezbarwne

Wskazaniem do częstszego lakierowania może być nadwrażliwość zębów u pacjentów, u których odsłonięta jest powierzchnia korzenia zęba, co powoduje m.in. wysoką wrażliwość na zmiany temperatur (np. podczas spożywania lodów czy gorących pokarmów). Zalecaną częstotliwość wykonywania zabiegu fluoryzacji ustala lekarz. U osób (zarówno u dzieci, jak i u dorosłych), które planują założenie stałego aparatu ortodontycznego, lakierowanie powinno być przeprowadzone 10–14 dni wcześniej.

Lakierowanie zębów w prywatnym gabinecie dentystycznym kosztuje średnio 50–120 zł.

Lakierowanie zębów – zalecenia

Po lakierowaniu zębów należy stosować się do zaleceń lekarskich, dzięki czemu fluor będzie mógł wbudować się w szkliwo zęba.

Zalecenia po lakierowaniu zębów:

  • Nie jeść ani nie pić przez 2 godziny po zabiegu. Uwaga! Po niektórych lakierach do zębów nie należy jeść ani pić przez 4 godziny. Poinformuje o tym stomatolog.
  • Nie myć zębów przez 12 godzin po zabiegu.
  • Do końca dnia, w którym wykonany został zabieg fluoryzacji, nie spożywać produktów mlecznych, pokarmów stałych ani twardych.
  • W dniu lakierowania nie myć zębów.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o zęby:

    Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

    Lakierowanie zębów – przeciwwskazania

    Istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia lakierowania zębów. To przede wszystkim wszelkie stany zapalne jamy ustnej. Jeśli lekarz zdiagnozuje owrzodzenia, również może odradzić przeprowadzenie fluoryzacji. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do lakierowania – fluor nie przenika przez łożysko.

    Uwaga! Duże dawki fluoru są dla zdrowia szkodliwe. Nadmiar fluoru dostarczanego organizmowi może spowodować fluorozę, która atakuje szkliwo zębów, kości i ścięgna. We fluorozie na zębach tworzą się charakterystyczne plamy kredowe, które z czasem ciemnieją. Powodują one nadżerkę szkliwa. U dorosłych fluoroza uszkadza nerwy, dlatego coraz więcej dentystów wybiera lakiery z niskim stężeniem fluoru. Po zabiegu fluoryzacji należy ściśle przestrzegać zaleceń. Można rozważyć stosowanie pasty do zębów bez fluoru – warto omówić tę kwestię z dentystą. Pasty z wysokim stężeniem fluoru przeznaczone są dla osób ze znacznym ryzykiem rozwoju próchnicy, po skończeniu 16. roku życia.

    Bibliografia:

    "Stanowisko polskich ekspertów dotyczące indywidualnej profilaktyki fluorkowej u dzieci i młodzieży", prof. dr hab. Doroty Olczak - Kowalczyk, prof. dr hab. Urszuli Kaczmarek

    Data aktualizacji: 05.12.2018,
    Opublikowano: 29.09.2017 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

    Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

    Czytaj więcej
    Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

    Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

    Czytaj więcej
    Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

    Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

    Czytaj więcej
    Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

    Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

    Czytaj więcej
    Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

    Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

    Czytaj więcej
    Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

    Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

    Czytaj więcej
    Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

    Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

    Czytaj więcej
    Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

    Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

    Czytaj więcej
    Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

    Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

    Czytaj więcej
    Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

    Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

    Czytaj więcej