Czym jest krioglobulinemia? Objawy, rozpoznanie i leczenie krioglobulinemii

Fot. Mohammed Haneefa Nizamudeen / Getty Images

Krioglobulinemia to choroba układowa o charakterze leukocytoklastycznego zapalenia naczyń. Może być monoklonalna, mieszana, poliklonalna. Jednym z częściej występujących jest typ II, który nierzadko współtowarzyszy z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. 

Krioglobulinemia może mieć postać samoistną bądź wtórną i występować w przebiegu innych chorób. Przypadłości tej w ICD-10 nadano oznaczenie D89.1. Krioglobulinemia objawia się zmianami skórnymi, stanem zapalnym małych naczyń, bólem stawów, uszkodzeniem nerek. Literatura przedmiotu donosi też o bezobjawowych jej przypadkach.

Czym jest krioglobulinemia?

Krioglobulinemia (z łac. cryoglobulinemia) to choroba układowa mająca charakter leukocytoklastycznego zapalenia naczyń. Typowa jest dla niej obecność we krwi przeciwciał nazwanych krioglobulinami. Te patologiczne białka po raz pierwszy opisane zostały w 1933 r. przez Wintrobe'a i Buella, a nazwane w 1947 r. przez Watsona i Lernera. Krioglobulinemia towarzyszyć może innym chorobom lub mieć charakter samoistny (tzw. choroba zasadnicza – idiopatyczna).

Krioglobulinemia w klasyfikacji ICD-10

W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (z ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) krioglobulinemia sklasyfikowana została do kategorii D, czyli Choroby krwi i narządów krwiotwórczych oraz niektóre choroby przebiegające z udziałem mechanizmów autoimmunologicznych i podkategorii 89, czyli Inne zaburzenia przebiegające z udziałem mechanizmów immunologicznych niesklasyfikowanych gdzie indziej i podtypu 1, czyli Krioglobulinemia.

Jak działa układ krążenia? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Jakie są typy krioglobulinemii?

Wyodrębniono następujące typy krioglobulinemii:

  • typ I tzw. monoklonalna, jednoskładnikowy możliwe choroby towarzyszące: przewlekła białaczka limfatyczna, szpiczak mnogi, chłoniaki nieziarnicze, krioglobuliny składają się głównie z monoklonalnych immunoglobulin klasy IgM lub IgG, rzadziej IgA,
  • typ II tzw. mieszany, poliklonalno-monoklonalny możliwe choroby towarzyszące: wirusowe zapalenie wątroby typu C, wirusowe zapalenie wątroby typu B, zespół Sjögrena, choroby autoimmunologiczne i limfoproliferacyjne, krioglobuliny składają się głównie z monoklonalnych immunoglobulin klasy IgM i poliklonalnych klasy IgG, rzadziej monoklonalnych immunoglobulin typu IgA i poliklonalnych typu IgG,
  • typ III tzw. poliklonalny możliwe choroby towarzyszące: guzkowe zapalenie tętnic, choroby zakaźne o podłożu grzybiczym, bakteryjnym, wirusowym, reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekłe zapalenia tarczycy, wątroby, kłębuszkowe zapalenie nerek, SLE, zespół Sjögrena, krioglobuliny składają się z poliklonalnych immunoglobulin klasy IgM.

Co zrobić, aby serce było zdrowe? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie:

Zobacz film: Jak dbać o serce? Źródło: 36,6.

Krioglobulinemia – objawy

Krioglobulinemia typu I przebiega najczęściej bezobjawowo. U niektórych chorych wystąpić może objaw Raynauda. To napadowy skurcz tętnic zazwyczaj w obrębie rąk. Przypadłość przebiega na ogół trójfazowo. W pierwszej kolejności pojawia się faza zblednięcia. Następuje w niej skurcz tętniczek, a w jego konsekwencji niedokrwienie kończyn, które przyjmują blady kolor. Skóra staje się chłodna. Mogą wystąpić zaburzenia czucia. Druga jest faza zasinienia, której towarzyszą drętwienie i ból. Ostatnia faza czynnego przekrwienia objawia się zaczerwienieniem, uczuciem pieczenia i gorąca, obrzękiem.

Bez względu na typ krioglobulinemii towarzyszyć mogą objawy skórne, takie jak: zmiany guzkowe, owrzodzenia, sinica siateczkowata, martwica, hiperpigmentacja. Zauważa się ich nasilanie pod wpływem zimna. Częste objawy krioglobulinemii typu II i III stanowią: bóle głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia neurologiczne, bóle stawowe (zwłaszcza stawów śródręczno-paliczkowych, kolanowych, międzypaliczkowych bliższych, nadgarstkowych), uczucie osłabienia. Krioglobuliny powodują wzmożoną lepkość krwi, przez co utrudniają prawidłowy jej przepływ w naczyniach włosowatych. W przypadku II typu krioglobulinemii pojawić się mogą dodatkowo dolegliwości, takie jak: skaza krwotoczna, zapalenie kłębuszków nerkowych, zaburzenia czynności wątroby, duszność, kaszel. Stwierdza się też wzmożoną podatność na zakażenia. Rzadko występuje zapalenie pęcherzyków płucnych i krwawienia z przewodu pokarmowego.

Krioglobulinemia – diagnostyka

W diagnostyce krioglobulinemii wykorzystuje się przeważnie testy, które potwierdzają zjawisko krioprecypitacji zachodzącej w niskich temperaturach. W tym celu pobiera się na czczo próbkę krwi o objętości 10–20 ml do ogrzanej probówki, niezawierającej antykoagulantu. Wśród innych metod wymienia się dyfuzję w żelu agarozowym umożliwiającą dokładne określenie immunoglobulin w krioglobulinach. Rozpoznanie opiera się też o objawy kliniczne i wyniki badań histopatologicznych.

Krioglobulinemia – leczenie

Leczenie krioglobulinemii determinowane jest w przypadku typów mieszanych z chorobą im współtowarzyszącą. Sporadycznie w terapii stosowana jest plazmafereza. W cięższych przypadkach może zachodzić konieczność leczenia immunosupresyjnego. Należy je zastosować u chorych z postępującymi gwałtownie objawami niewydolności narządowej lub bezpośrednim zagrożeniem życia. Leczenie immunosupresyjne opiera się na podawaniu interferonu, cyklosporyny, leków cytotoksycznych. Celem leczenia jest ograniczenie produkcji krioglobuliny, zapalenia wywołanego ich obecnością, ograniczenie powikłań narządowych. Należy pamiętać, że krioglobulinemia to jedno z przeciwwskazań do krioterapii, czyli zabiegów leczenia zimnem.

Bibliografia:

  1. Kaszuba A., Zmiany skórne w chorobach ogólnoustrojowych. Tom 2, Lublin, Czelej, 2018.
  2. Łapiński T.W., Flisiak R., Krioglobulinemia występująca w przewlekłych wirusowych zapaleniach wątroby, „Medical Science Review – Hepatologia”, 2008, 8, s. 24-26.
  3. Suszek D., Mazur D., Michalska M., Kwolczak J., Krioglobulinemia w chorobach reumatycznych, „Forum Reumatologiczne”, 2017, 3(3), s. 141-146.
  4. Czubek M., Czuszyńska Z., Szczerkowska-Dobosz A. i wsp., Samoistna mieszana krioglobulinemia typu II – dobry wynik leczenia, „Reumatologia”, 2005, 43(4), s. 227–232.
Data aktualizacji: 21.01.2019,
Opublikowano: 21.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej