Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Fot: PM Images / gettyimages.com

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Nagła śmierć sercowa to zgon osoby, u której występowała choroba serca (rozpoznana lub utajona). W zdecydowanej większości przypadków ma ona podłoże arytmiczne, czyli związane z rytmem serca – migotanie komór, częstoskurcz komorowy, aktywność elektryczna bez tętna lub asystolia (brak aktywności elektrycznej). W Europie rocznie odnotowuje się 400 tysięcy przypadków nagłej śmierci sercowej. Jej najczęstsze przyczyny to: niewydolność i choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatie, zwężenie zastawki aorty oraz wady wrodzone. Jednym ze skuteczniejszych sposobów zapobiegania jest wszczepienie kardiowertera-defibrylatora. 

Co to jest kardiowerter-defibrylator i jak działa?

Wszczepialny kardiowerter-defibrylator serca to urządzenie medyczne, które składa się z baterii i elektrody defibrylującej. Ma ono zdolność rozpoznawania i przerywania arytmii, które zagrażają życiu (mogą prowadzić do zatrzymania krążenia i nagłej śmierci sercowej). W przypadku ich wystąpienia kardiowerter-defibrylator wysyła serię impulsów (wysokoenergetycznych lub niskoenergetycznych), których celem jest przywrócenie prawidłowego rytmu zatokowego.

W momencie zadziałania kardiowertera-defibrylatora pacjent zwykle niczego nie odczuwa. Natomiast w przypadku, kiedy dojdzie do defibrylacji (wysokoenergetyczny impuls) może poczuć silne uderzenie w okolic serca i delikatne mrowienie na ciele. W tym momencie powinien przerwać swoje czynności i położyć się lub usiąść. Jeżeli doszło do pogorszenia samopoczucia, należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Elektrodę defibrylującą umieszcza się w prawej komorze i prawym przedsionku serca. Natomiast połączoną z nią baterię wszczepia się podskórnie pod lewym obojczykiem. Ma ona grubość około 8 milimetrów i jest widoczna jako niewielkie wybrzuszenie pod skórą.

Czytaj też: Dawid Kubacki odebrał żonę ze szpitala. "Okazuje się, że prawie każdy z nas zna kogoś z kardiowerterem-defibrylatorem, potocznie nazywanym rozrusznikiem serca. Ja z taką osobą będę dzielić życie, drugie życie"

Wskazania do wszczepienia kardiowertera-defibrylatora

Wszczepienie kardiowertera-defibrylatora jest elementem profilaktyki nagłej śmierci sercowej. Zabieg należy rozważyć u pacjentów, u których, mimo stosowanego leczenia farmakologicznego, istnieje duże ryzyko wystąpienia groźnych zaburzeń rytmu serca. Warto zaznaczyć, że kardiowerter-defibrylator nie zapobiega powstawaniu arytmii, ale rozpoznaje je i przerywa w momencie ich pojawienia się.

Wskazania do wszczepienia kardiowertera-defibrylatora to:

  • częstoskurcz komorowy, który przebiega z zaburzeniami krążenia;
  • wystąpienie zatrzymania krążenia w migotaniu przedsionków;
  • skurczowa niewydolność serca.

Wskazania do wszczepienia kardiowertera-defibrylatora obejmują także jednostki chorobowe, które mogą być przyczyną ciężkich zaburzeń rytmu serca. Zalicza się do nich: kardiomiopatie (przerostowa lub arytmogenna) oraz choroby genetyczne – zespół długiego QT i zespół Brugadów. Wskazania do kardiowertera-defibrylatora są oparte na wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Wszczepienie kardiowertera-defibrylatora

Wszczepienie kardiowertera-defibrylatora odbywa się w warunkach sali zabiegowej w jednym z 43 ośrodków w Polsce. Przeprowadzany jest on przez zespół medyczny, który składa się z lekarzy kardiologów, anestezjologów oraz przeszkolonych pielęgniarek. Pacjent podczas zabiegu znajduje się w znieczuleniu ogólnym (zniesiona jest świadomość, odruchy i odczuwanie bólu).

Implantacja kardiowertera-defibrylatora nie wymaga otwarcia klatki piersiowej. Elektrodę wprowadza się do jam serca przezżylnie. W celu umieszczenia baterii konieczne jest wykonanie niewielkiego nacięcia skóry pod lewym obojczykiem. Zazwyczaj rana zszywana jest przy pomocy szwów, które same się wchłaniają i nie jest konieczne ich usuwanie.

Po zabiegu wszczepienia kardiowertera-defibrylatora konieczne jest przeprowadzenie testu wysiłkowego (zapis elektrokardiograficzny podczas wysiłku na bieżni lub rowerze) w celu dostrojenia pracy urządzenia. Przez parę dni (do zagojenia się rany) należy unikać wykonywania intensywnych ruchów ramionami.

Zalecenia po wszczepieniu kardiowertera-defibrylatora

Po implantacji kardiowertera-defibrylatora pacjent powinien ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Przede wszystkim konieczne jest zgłaszanie się na systematyczne kontrole. Podczas nich sprawdzana jest żywotność baterii oraz to, czy po zabiegu występowały arytmie.

Pacjent po wszczepieniu kardiowertera-defibrylatora powinien unikać pól elektromagnetycznych, które mogłyby zaburzać pracę urządzenia (telefon komórkowy należy odbierać zawsze po przeciwnej stronie). Nie można też podnosić ciężkich przedmiotów ani poddawać się badaniom rezonansem magnetycznym.

Zobacz wideo: Jak działa układ krążenia?

36,6

Bibliografia:

1. G. Raczak, D. Sominka, Wskazania do wszczepienia kardiowertera-defibrylatora, [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2009, t. 3, nr 3, s. 165–172.

Data aktualizacji: 15.04.2023,
Opublikowano: 08.04.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej