Czym jest i kiedy stosować peeling chemiczny?

Fot: AndreyPopov / gettyimages.com

Peeling chemiczny jest jedną z odmian peelingu. Wykonuje się go u dermatologa bądź kosmetologa w celu oczyszczenia twarzy poprzez usunięcie martwego naskórka. Peeling chemiczny, czyli zabieg kwasami, jest szczególnie polecany na przebarwienia skóry.

Słowo peeling pochodzi od angielskiego peel ‘obierać, obierek’. To rodzaj zabiegu kosmetycznego, polegającego na złuszczaniu naskórka. Peeling bywa nazywany ablacją, abrazją, eksfoliacją. Znajduje zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i w dermatologii. Wykonuje się go, aby pozbyć się martwych komórek naskórka.

Peeling chemiczny – na co pomaga?

Jednym z rodzajów peelingów jest peeling chemiczny (chemabrazja). Aby pozbyć się martwego naskórka, przeprowadza się zabieg kwasami – na skórę nakładana jest mieszanka odpowiednio skomponowanych substancji chemicznych. Peelingi tego typu najczęściej wykonywane są na twarz, ale również na szyję, ramiona, dekolt, plecy czy dłonie.

Dzięki peelingowi chemicznemu ze skóry zostają usunięte martwe komórki. Skóra staje się wygładzona i odświeżona. Peelingi chemiczne są szczególnie polecane na przebarwienia. Wygładzają również płytkie zmarszczki i pomagają zredukować blizny (np. potrądzikowe), rewitalizują skórę, zmniejszają łojotok i rozszerzone pory.

Zobacz film: Zadbaj o skórę zimą. Zrób peeling. Źródło: X-Bank Gallery.

Rodzaje peelingów chemicznych:

  • Peeling powierzchniowy – podczas zabiegu zostaje usunięta jedynie zrogowaciała warstwa naskórka. Pomaga na: poprawę kondycji skóry, trądzik, drobne przebarwienia.
  • Peeling średnio głęboki – pomaga na: blizny potrądzikowe, głębsze przebarwienia i bardziej widoczne zmarszczki.
  • Peeling głęboki – w tym rodzaju peelingu chemicznego wykorzystuje się najsilniejsze preparaty chemiczne. Pomaga na: redukcję głębokich zmarszczek, blizn, przebarwień. Zwykle przeprowadza się go z zaleceń lekarza.

Oczyszczanie twarzy kwasami

Podczas zabiegu kwasami osoba wykonująca peeling chemiczny dobiera składniki preparatu w zależności od rodzaju planowanego zabiegu, stanu i potrzeb skóry. W pierwszej kolejności, przed wykonaniem peelingu kwasowego, skóra zostaje dokładnie oczyszczona. Następnie rozprowadza się na niej preparat peelingujący i zmywa po kilku minutach. W peelingu chemicznym najczęściej wykorzystuje się kwasy:

  • TCA (kwas trójchlorooctowy) – peeling kwasem TCA jest szczególnie polecany w przypadku trądziku i łojotoku, przebarwień, zrogowaciałego naskórka, brodawek, kurzajek, plam, zmarszczek, rozstępów.
  • BHA (beta-hydroksykwasy, np. kwas salicylowy) – głęboko oczyszcza pory i pomaga leczyć trądzik. Kwas salicylowy (a także glikolowy czy retinol) przeznaczony jest do przeprowadzenia peelingu yellow peel. To wielofazowy zabieg kwasami będący najmniej inwazyjnym rodzajem peelingu chemicznego. Jest polecany głównie na trądzik, w celu wzmocnienia i odżywienia skóry.
  • AHA (alfa-hydroksykwasy) – peeling chemiczny z wykorzystaniem kwasów AHA jest zalecany przede wszystkim do cery suchej i zniszczonej.
  • Kwas migdałowy (należy do kwasów AHA) – peeling kwasem migdałowym daje najlepsze efekty w przypadku cery trądzikowej, naczyniowej, ze skłonnością do przebarwień i gromadzenia zanieczyszczeń, pomaga na zmiany pozapalne. Złuszczanie kwasem migdałowym może być stosowane przez cały rok.
  • Glikol – peeling glikolowy (z kwasem glikolowym), w zależności od stężenia kwasu, stosuje się w celu: normalizacji wydzielania sebum, rewitalizacji, odmłodzenia, wygładzenia i rozjaśnienia skóry, redukcji zmian trądzikowych, pobudzenia syntezy kolagenu i elastyny.
  • Pirogronowy – peeling pirogronowy przeznaczony do cery dojrzałej z oznakami zwiotczenia, utraty jędrności oraz elastyczności, wykonywany głównie w celu spłycenia zmarszczek. Daje bardzo dobre efekty w przypadku zaskórników.
  • Fenol – peeling chemiczny z fenolem pomoże na przebarwienia powstałe np. wskutek ekspozycji słonecznej.
  • Retinol – peeling chemiczny z retinolem odmładza skórę, wygładza zmarszczki, odbudowuje włókna kolagenowe, usuwa zanieczyszczenia, rozjaśnia przebarwienia, stymuluje odnowę komórkową.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Pielęgnacja twarzy po zabiegu kwasami

Po peelingu chemicznym skóra zmienia zabarwienie – jest to normalna reakcja. Po usunięciu preparatu skóra może być zaczerwieniona kilka dni, a skłonność do podrażnień i zaczerwienienia może utrzymywać się nawet przez 6 tygodni. Peelingi chemiczne średnio głębokie oraz głębokie mogą powodować dolegliwości o charakterze pieczenia, które należy łagodzić zalecanymi przez lekarza środkami. Po zabiegu kwasami należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce. Należy pamiętać, aby w słoneczne dni, przed wyjściem z domu, posmarować skórę kremem z wysokim filtrem ochronnym. Bardzo ważne po peelingach chemicznych jest nawilżanie złuszczonego obszaru skóry. W tym celu warto stosować przede wszystkim dermokosmetyki, najlepiej zalecone przez dermatologa bądź kosmetologa. Należy przy tym zrezygnować z kosmetyków zawierających alkohol. Wszelkie preparaty powinny być łagodne i neutralne dla skóry.

Peeling chemiczny – przeciwwskazania

Niewłaściwie przeprowadzony zabieg kwasami (albo zabieg wykonany u osób, które nie powinny poddawać się peelingowi chemicznemu) grozi powikłaniami (np. trwałymi przebarwieniami czy infekcjami). Główne przeciwwskazania do peelingu chemicznego to:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • stany zapalne, podrażnienia skóry,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu,
  • zapalenie tkanki łącznej,
  • liczne znamiona melanocytowe,
  • egzemy skórne,
  • oparzenia słoneczne,
  • stosowanie doustnej terapii pochodnymi witaminy A,
  • długotrwała terapia sterydami,
  • stany po krioterapii czy po zabiegach chirurgicznych w obrębie twarzy.

Zobacz film: Jakie kosmetyki wybierać, aby poprawić wygląd skóry? Źródło: Stylowy Magazyn.

Data aktualizacji: 11.06.2018,
Opublikowano: 11.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej