Czym jest hemisekcja zęba? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu hemisekcji

pixelfit / Getty Images 

Hemisekcja zęba to zabieg stomatologiczny mający na celu uratowanie chorego zęba. Polega na częściowym usunięciu zęba, tj. korzeni wraz z odpowiadającą im częścią korony. Wskazania do przeprowadzenia go stanowią złamanie korzenia czy duże zmiany próchnicowe.

Hemisekcja zęba jest zabiegiem stomatologicznym, który przeprowadzany jest przeważnie w przypadku braku powodzenia lub możliwości realizacji leczenia zachowawczego. Okazuje się pomocny wobec problemów periodontologicznych czy mechanicznych urazów. Dotyczy najczęściej dolnych zębów trzonowych. Zabieg wykonuje się przeważnie w znieczuleniu miejscowym.

Czym jest hemisekcja zęba?

Chirurgia stomatologiczna umożliwia uratowanie zębów dotkniętych nawet bardzo ciężkimi schorzeniami. Jednym z zabiegów jest hemisekcja. Polega na odseparowaniu chorej części zęba od zdrowej, a następnie jej usunięciu. Część zęba, która nie została usunięta, poddana zostaje leczeniu kanałowemu, a następnie dokonuje się odbudowy połowy zęba. Najczęściej ma ona protetyczny charakter w postaci wkładu koronowo-korzeniowego i korony. Hemisekcja zęba przeprowadzana jest na wielokorzeniowych zębach, czyli trzonowcach i przedtrzonowcach. Najczęściej jednak wykonuje się ją na dolnych zębach trzonowych.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o zęby:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Hemisekcja – na czym polega?

Hemisekcja stanowi dość czasochłonny i poważny zabieg. Na podstawie wcześniej zrobionego zdjęcia radiologicznego ząb kwalifikowany jest do zabiegu lub też nie. Hemisekcja wykonywana jest przeważnie w znieczuleniu miejscowym, a w szczególnych przypadkach w znieczuleniu ogólnym. Przeznaczona do usunięcia część przy użyciu wiertła oddzielana jest od części zdrowej. Odseparowany korzeń z koroną usunięty zostaje za pomocą kleszczy. Hemisekcja często przeprowadzana jest łącznie z osteotomią, czyli przecięciem kości. Niekiedy wymagane jest założenie szwów. Po upływie około 6 tygodni podejmowana jest protetyka zęba. W zdrowej lub prawidłowo przeleczonej endodontycznie koronie zęba osadza się wkład koronowo-korzeniowy. Stanowi on podłoże dla osadzenia korony protetycznej, co następuje po kolejnych 2–4 tygodniach. Najlepiej, żeby korona protetyczna zęba po hemisekcji była zblokowana z koroną sąsiedniego zęba. Jednak przy odpowiedniej ilości zachowanych tkanek części koronowej zęba wystarczająca bywa rekonstrukcja zachowawcza z wykorzystaniem materiałów kompozytowych. Postępowanie to zapewnia funkcjonalnie i estetycznie działającą rekonstrukcję przestrzeni po utraconym zębie. W ten sposób ząb będzie wyglądał naturalnie w stosunku do reszty uzębienia.

Przez kilka godzin od zabiegu nie należy jeść i pić. Typowymi dolegliwościami po hemisekcji zęba są opuchlizna i ból zęba, który w przypadku dużego nasilenia uśmierza się środkami przeciwbólowymi. Pomocne okazuje się stosowanie zimnych okładów. Objawy te powinny ustąpić w ciągu kilku dni, a w przypadku ich długotrwałego utrzymywania się należy udać się do specjalisty.

Czytaj także: Ból po usunięciu zęba – ile trwa? Jak go złagodzić?

Wskazania do hemisekcji zęba

Hemisekcja bywa nierzadko jedyną możliwością, dzięki której ekstrakcja (usunięcie) zęba przestaje być konieczne. Jest to zabieg podejmowany z wielu wskazań. Wykonuje się go w przypadku silnie zniszczonych zębów, kiedy leczenie kanałowe nie przyniesie zadowalających rezultatów. Korzysta się z niego podczas problemów periodontologicznych (np. pionowe złamanie zęba, które obejmuje jeden z korzeni i koronę) czy z braku skuteczności innych form leczenia stanów zapalnych wierzchołków korzeniowych. Inne wskazania do hemisekcji to:

  • ubytki kości wyrostka zębodołowego z obnażeniem korzenia,
  • duże zmiany próchnicowe obejmujące furkację (rozwidlenie) korzeni,
  • powikłania leczenia endodontycznego,
  • resorpcja (proces utraty miękkich i twardych tkanek zęba),
  • perforacja (wytworzenie fałszywego kanału zębowego, będące powikłaniem procesu próchnicowego, resorpcji, działania stomatologa podczas opracowywania kanału pod wkład koronowo-korzeniowy),
  • głęboka kieszonka kostna przy korzeniu lub rozwidleniu korzeni.

Wśród przeciwwskazań do hemisekcji korzenia lub zęba wymienia się przede wszystkim: niepoprawnie przeprowadzone leczenie endodontyczne w dwóch korzeniach, brak możliwości protetycznego odtworzenia zęba, bardzo mocne rozchwianie zębów, choroby przyzębia, takie jak paradontoza.

Hemisekcja a radektomia

Dość często hemisekcja mylona jest z radektomią, która jest zabiegiem stomatologicznym polegającym na usunięciu wyłącznie jednego korzenia zęba przy pozostawieniu nienaruszonej korony. Jak wcześniej wspominano, hemisekcja dotyczy zarówno korzenia, jak i korony.

Hemisekcja zęba należy do stosunkowo drogich zabiegów stomatologicznych. Cena różnić się może w zależności od doświadczenia lekarza, renomy gabinetu czy miasta. Koszt hemisekcji szacowany jest od 300 zł do nawet 1500 zł.

Czytaj takżePolacy nie dbają o swoje zęby. Tylko 1 proc. nie ma próchnicy i chorób przyzębia!

Data aktualizacji: 10.06.2020,
Opublikowano: 11.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej