Czym jest glinka bentonitowa? Właściwości i zastosowanie tzw. żywej glinki

Fot:tashka2000 / gettyimages.com

Glinka bentonitowa uważana jest za jeden z lepszych środków do detoksykacji organizmu. Stanowi doskonałe źródło minerałów, jak wapń, żelazo, magnez, krzem, mangan, glin, potas, cynk czy miedź. Wykazuje pozytywny wpływ na kondycję skóry, ale i układu pokarmowego.

Glinką określa się pył wulkaniczny osadzający się na ziemi. Znanych jest wiele rodzajów glinki, które różnią się między sobą unikalnym składem mineralnym, decydującym w dużym stopniu o ich właściwościach. Jedną z bardziej rozpowszechnionych jest glinka bentonitowa. Bentonit wapienny jest najwyższej jakości glinką terapeutyczną, która może być stosowana zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Czym jest glinka bentonitowa?

Glinka bentonitowa, zwana też wapienną lub żywą, to bentonit wapienny. Otrzymuje się ją z wydobywanego z głębi ziemi odpowiednio wiekowego popiołu wulkanicznego. Jej nazwa wywodzi się od miasta w Fort Benton w stanie Wyoming położonym w Stanach Zjednoczonych, gdzie odkryte zostały jej pokaźne złoża. Pokłady glinki bentonitowej znajdują się także w środkowej Polsce. Glinka bentonitowa jest jasnoszarego koloru, pozbawiona smaku i niemalże bezzapachowa. Stanowi źródło minerałów, jak wapń, żelazo, magnez, krzem, mangan, glin, potas, cynk, miedź, sód.

Glinka bentonitowa ze względu na wiele cennych właściwości znalazła zastosowanie w przemyśle chemicznym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Ten uniwersalny i naturalny kosmetyk wykorzystywany jest powszechnie w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach SPA.

Glinka bentonitowa w kosmetyce

Wśród efektów kosmetycznych zastosowania glinki bentonitowej na szczególną uwagę zasługują:

  • działanie kojące, łagodzące, gojące, odtłuszczające, wygładzające,
  • zintensyfikowanie produkcji kolagenu,
  • zwężanie porów, usunięcie zaskórników,
  • delikatne złuszczanie nadmiaru martwego naskórka,
  • mineralizacja, odżywienie, dotlenienie skóry.

Glinka bentonitowa w lecznictwie

W lecznictwie glinka bentonitowa ma zastosowanie zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Zewnętrznie zalecana jest pomocniczo w leczeniu m.in.: egzemy, łuszczycy, półpaśca, oparzeń, wrzodów, trudno gojących się ran i skaleczeń, zmian po ukąszeniu owadów, żylaków, urazów stawów. Okłady z glinki bentonitowej przykładać można także przy bólach głowy, lumbago, bolesnych miesiączkach, przepuklinie. Z kolei glinka bentonitowa używana jest wewnętrznie w formie roztworu do picia. W tym przypadku okazuje się pomocna w leczeniu alergii i zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Redukuje wzdęcia, zgagę, refluks, stymuluje perystaltykę jelit. Działa jak katalizator stymulujący procesy syntezy. Uczestniczy w procesie oczyszczania organizmu z toksyn i trucizn czy pasożytów. Glinka może także usuwać szkodliwe metale toksyczne, takie jak rtęć, kadm i ołów. Wykazuje działanie bakteriobójcze (usuwa m.in. bakterie salmonelli, gronkowca, pałeczki okrężnicy), przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, alkalizujące, przeciwwirusowe (efektywnie wiąże rotawirusy i koronawirusy). Wzmacnia układ odpornościowy. Używana jest również do higieny zębów jako pasta do mycia i płyn do płukania zębów. Likwiduje nieprzyjemny zapach z ust i usuwa osad nazębny.

Domowa maseczka - jak ją przygotować? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Domowa maseczka ujędrniająca skórę. Źródło: Klinika urody.

Jak wykonać maseczkę, napój, kompres i środki do higieny zębów z glinki bentonitowej?

Żeby uzyskać maseczkę, należy glinkę bentonitową wymieszać w proporcjach 1:2 z przegotowaną i ostudzoną wodą. Glinka nie rozpuszcza się w wodzie, a w wyniku kontaktu z nią pęcznieje. Po dokładnym połączeniu składników maseczkę nakłada się na uprzednio oczyszczona skórę i trzyma około 20 minut do momentu całkowitego zaschnięcia. Po tym czasie maseczkę zmywa się letnią wodą. Zaleca się wykonywanie takiej maseczki 1–2 razy w tygodniu.

Glinkę do kompresu przygotowuje się tak samo jak w przypadku maseczki. Na zmienione chorobowo miejsca nakłada się grubą warstwę glinki i owija gazą lub płócienną ściereczką. Kompres trzyma się przez 2–3 godziny. Z glinki bentonitowej przygotować można także kąpiel. Wsypuje się 2–4 szklanki glinki do wanny z gorącą wodą. Kąpiel nie powinna trwać dłużej jak 20 minut.

Przygotowanie napoju z glinki bentonitowej jest bardzo proste. Należy wymieszać pół łyżeczki glinki w szklance letniej przegotowanej wody. Zaleca się spożywanie jednej porcji dziennie. Z czasem można zwiększać ilość dodawanej do wody glinki do maksymalnie 1 łyżki stołowej. Tak samo przyrządza się płyn do płukania ust. Usta można płukać po każdym umyciu, a w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej – nawet co godzinę.

Pastę do czyszczenia zębów i dziąseł uzyskuje się dzięki połączeniu kilku łyżek glinki z wodą w takiej proporcji, żeby uzyskać dość gęstą konsystencję, która nie będzie spadała ze szczoteczki. Mieszankę przechowywać trzeba w szklanym słoiczku. Szczoteczkę do zębów należy zmoczyć w wodzie, a następnie zanurzyć w glince.

Jaką maseczkę wybrać do skóry naczynkowej? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Domowa maseczka dla skóry naczynkowej. Źródło: Klinika urody.

Ile kosztuje glinka bentonitowa?

Oryginalna glina bentonitowa stanowi dość drogi produkt. Za opakowanie 100 g płaci się około 50 zł. W sprzedaży znajdują się także gotowe maseczki z glinki bentonitowej na twarz i ciało. Opakowanie 100 g to koszt około 25 zł.

Glinka bentonitowa a detoksykacja organizmu

Bentonit wapienny wykazuje specyficzne właściwości fizyczne. Ma zdolność do przyciągania i wchłaniania toksyn przy jednoczesnym niewchodzeniu w organizmie w żadne reakcje chemiczne. Glinka bentonitowa tworzy ładunek elektryczny w stanie uwodnionym. Na skutek kontaktu z wodą rozkłada się na mniejsze struktury o ujemnym ładunku elektrycznym. Znajdujące się w organizmie zanieczyszczenia mają dodatni ładunek elektryczny. Po wprowadzeniu glinki do organizmu zanieczyszczenia są do niej przyciągane, a następnie razem z nią naturalnie wydalone.

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 11.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

ck55 17.01.2020r.

posiada przyswajalny glin (aluminium)? a to ciekawostka. To chyba ją dyskwalifikuje.

babcia 09.11.2019r.

czy dzieciom 4 i 6 letnim mozna podawac?

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej