Czym jest glinka bentonitowa? Właściwości i zastosowanie tzw. żywej glinki

Fot:tashka2000 / gettyimages.com

Glinka bentonitowa uważana jest za jeden z lepszych środków do detoksykacji organizmu. Stanowi doskonałe źródło minerałów, jak wapń, żelazo, magnez, krzem, mangan, glin, potas, cynk czy miedź. Wykazuje pozytywny wpływ na kondycję skóry, ale i układu pokarmowego.

Glinką określa się pył wulkaniczny osadzający się na ziemi. Znanych jest wiele rodzajów glinki, które różnią się między sobą unikalnym składem mineralnym, decydującym w dużym stopniu o ich właściwościach. Jedną z bardziej rozpowszechnionych jest glinka bentonitowa. Bentonit wapienny jest najwyższej jakości glinką terapeutyczną, która może być stosowana zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Czym jest glinka bentonitowa?

Glinka bentonitowa, zwana też wapienną lub żywą, to bentonit wapienny. Otrzymuje się ją z wydobywanego z głębi ziemi odpowiednio wiekowego popiołu wulkanicznego. Jej nazwa wywodzi się od miasta w Fort Benton w stanie Wyoming położonym w Stanach Zjednoczonych, gdzie odkryte zostały jej pokaźne złoża. Pokłady glinki bentonitowej znajdują się także w środkowej Polsce. Glinka bentonitowa jest jasnoszarego koloru, pozbawiona smaku i niemalże bezzapachowa. Stanowi źródło minerałów, jak wapń, żelazo, magnez, krzem, mangan, glin, potas, cynk, miedź, sód.

Glinka bentonitowa ze względu na wiele cennych właściwości znalazła zastosowanie w przemyśle chemicznym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Ten uniwersalny i naturalny kosmetyk wykorzystywany jest powszechnie w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach SPA.

Glinka bentonitowa w kosmetyce

Wśród efektów kosmetycznych zastosowania glinki bentonitowej na szczególną uwagę zasługują:

  • działanie kojące, łagodzące, gojące, odtłuszczające, wygładzające,
  • zintensyfikowanie produkcji kolagenu,
  • zwężanie porów, usunięcie zaskórników,
  • delikatne złuszczanie nadmiaru martwego naskórka,
  • mineralizacja, odżywienie, dotlenienie skóry.

Glinka bentonitowa w lecznictwie

W lecznictwie glinka bentonitowa ma zastosowanie zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Zewnętrznie zalecana jest pomocniczo w leczeniu m.in.: egzemy, łuszczycy, półpaśca, oparzeń, wrzodów, trudno gojących się ran i skaleczeń, zmian po ukąszeniu owadów, żylaków, urazów stawów. Okłady z glinki bentonitowej przykładać można także przy bólach głowy, lumbago, bolesnych miesiączkach, przepuklinie. Z kolei glinka bentonitowa używana jest wewnętrznie w formie roztworu do picia. W tym przypadku okazuje się pomocna w leczeniu alergii i zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Redukuje wzdęcia, zgagę, refluks, stymuluje perystaltykę jelit. Działa jak katalizator stymulujący procesy syntezy. Uczestniczy w procesie oczyszczania organizmu z toksyn i trucizn czy pasożytów. Glinka może także usuwać szkodliwe metale toksyczne, takie jak rtęć, kadm i ołów. Wykazuje działanie bakteriobójcze (usuwa m.in. bakterie salmonelli, gronkowca, pałeczki okrężnicy), przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, alkalizujące, przeciwwirusowe (efektywnie wiąże rotawirusy i koronawirusy). Wzmacnia układ odpornościowy. Używana jest również do higieny zębów jako pasta do mycia i płyn do płukania zębów. Likwiduje nieprzyjemny zapach z ust i usuwa osad nazębny.

Domowa maseczka - jak ją przygotować? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Domowa maseczka ujędrniająca skórę. Źródło: Klinika urody.

Jak wykonać maseczkę, napój, kompres i środki do higieny zębów z glinki bentonitowej?

Żeby uzyskać maseczkę, należy glinkę bentonitową wymieszać w proporcjach 1:2 z przegotowaną i ostudzoną wodą. Glinka nie rozpuszcza się w wodzie, a w wyniku kontaktu z nią pęcznieje. Po dokładnym połączeniu składników maseczkę nakłada się na uprzednio oczyszczona skórę i trzyma około 20 minut do momentu całkowitego zaschnięcia. Po tym czasie maseczkę zmywa się letnią wodą. Zaleca się wykonywanie takiej maseczki 1–2 razy w tygodniu.

Glinkę do kompresu przygotowuje się tak samo jak w przypadku maseczki. Na zmienione chorobowo miejsca nakłada się grubą warstwę glinki i owija gazą lub płócienną ściereczką. Kompres trzyma się przez 2–3 godziny. Z glinki bentonitowej przygotować można także kąpiel. Wsypuje się 2–4 szklanki glinki do wanny z gorącą wodą. Kąpiel nie powinna trwać dłużej jak 20 minut.

Przygotowanie napoju z glinki bentonitowej jest bardzo proste. Należy wymieszać pół łyżeczki glinki w szklance letniej przegotowanej wody. Zaleca się spożywanie jednej porcji dziennie. Z czasem można zwiększać ilość dodawanej do wody glinki do maksymalnie 1 łyżki stołowej. Tak samo przyrządza się płyn do płukania ust. Usta można płukać po każdym umyciu, a w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej – nawet co godzinę.

Pastę do czyszczenia zębów i dziąseł uzyskuje się dzięki połączeniu kilku łyżek glinki z wodą w takiej proporcji, żeby uzyskać dość gęstą konsystencję, która nie będzie spadała ze szczoteczki. Mieszankę przechowywać trzeba w szklanym słoiczku. Szczoteczkę do zębów należy zmoczyć w wodzie, a następnie zanurzyć w glince.

Jaką maseczkę wybrać do skóry naczynkowej? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Domowa maseczka dla skóry naczynkowej. Źródło: Klinika urody.

Ile kosztuje glinka bentonitowa?

Oryginalna glina bentonitowa stanowi dość drogi produkt. Za opakowanie 100 g płaci się około 50 zł. W sprzedaży znajdują się także gotowe maseczki z glinki bentonitowej na twarz i ciało. Opakowanie 100 g to koszt około 25 zł.

Glinka bentonitowa a detoksykacja organizmu

Bentonit wapienny wykazuje specyficzne właściwości fizyczne. Ma zdolność do przyciągania i wchłaniania toksyn przy jednoczesnym niewchodzeniu w organizmie w żadne reakcje chemiczne. Glinka bentonitowa tworzy ładunek elektryczny w stanie uwodnionym. Na skutek kontaktu z wodą rozkłada się na mniejsze struktury o ujemnym ładunku elektrycznym. Znajdujące się w organizmie zanieczyszczenia mają dodatni ładunek elektryczny. Po wprowadzeniu glinki do organizmu zanieczyszczenia są do niej przyciągane, a następnie razem z nią naturalnie wydalone.

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 11.01.2019 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

ck55 17.01.2020r.

posiada przyswajalny glin (aluminium)? a to ciekawostka. To chyba ją dyskwalifikuje.

babcia 09.11.2019r.

czy dzieciom 4 i 6 letnim mozna podawac?

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej