Czym jest core stability? Przykłady ćwiczeń stabilności ogólnej

Fot. Dan-Edwards / Getty Images

Core stability to zlepek słów wywodzących się z języka angielskiego, które oznaczają core – rdzeń, trzon, stability – stabilność. Określa się tak zestaw ćwiczeń, których celem jest aktywacja mięśni stabilizujących. Przykładowym ćwiczeniem jest podpór na piłce czy mostek.

Core stability to trening cieszący się w ostatnim czasie dużą popularnością wśród fizjoterapeutów, trenerów personalnych, trenerów fitness. Skupia się na pracy nad mięśniami determinującymi w znacznym stopniu działanie układu ruchowego. Mięśnie te nazywane są mięśniami rdzenia. Wśród nich znajdują się m.in.: mięsień wielodzielny, przepona, mięsień poprzeczny brzucha, mięśnie dna miednicy. Do ich aktywacji dochodzi podczas każdego ruchu ciała. Mięśnie te starają się utrzymywać tułów wyprostowany.

Czym jest core stability?

Core stability to zestaw ćwiczeń kształtujących ogólną stabilność centrum organizmu, czyli środka ciężkości ciała. Alternatywnie nazywane są ćwiczeniami mięśni głębokich. Celem treningu jest wzmocnienie otaczających tułów mięśni, które determinują w dużym stopniu poruszanie się. Prawidłowa ich praca pozwala na stabilizację klatki piersiowej, miednicy i kręgosłupa, co zmniejsza ryzyko powstania urazów oraz stwarza warunki dla efektywnego wykonania ruchu. Dodatkowo trening core stability wspomaga proces rehabilitacji. Stąd też w sposób szczególny wskazany jest osobom z wadami postawy. Usprawnia powrót do prawidłowej postawy ciała. Poprzez ochronę i odciążenie kręgosłupa oszczędza dolegliwości bólowych. Specjaliści podkreślają, że zwiększa kontrolę, wydolność i siłę mięśniową. Pozwala na stopniowe eliminowanie niepotrzebnych współruchów, które pojawiają się podczas wykonywania danej czynności. W konsekwencji tego zaoszczędzi się energię i poprawi bezpieczeństwo ruchu. Trening core stability wpływa też na poprawę wyników sportowych.

Główne założenie core stability

Główne założenie core stability training to wykonywanie konkretnych ćwiczeń przez określony czas (powinien być dostosowany do indywidualnej sprawności fizycznej) z dbałością o technikę. Ćwiczenia wykonuje się powoli, tak by ruchy były łagodne i harmonijne. Ich podstawą jest utrzymywanie prostej sylwetki poprzez napięcie mięśni brzucha i pleców. Ćwiczenia core stability powinno się wykonywać regularnie, 2–3 razy tygodniowo. Jeden trening powinien trwać około 30 minut przy uwzględnieniu przerw między kolejnymi ćwiczeniami.

Polecamy: Ćwiczenia na kolana: wzmacniające, izometryczne, na szpotawe i koślawe kolana

Co zrobić, aby mieć zdrowy kręgosłup? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dbaj o swój kręgosłup. Źródło: 36,6.

Przykłady ćwiczeń core stability

Core stability nie należą do trudnych ćwiczeń. Po uzyskaniu fachowej wiedzy można je wykonywać samodzielnie. Poniżej zaprezentowano przykładowe ćwiczenia core stability:

  • Podpór na piłce – pozycją wyjściową jest leżenie na brzuchu na piłce gimnastycznej i opieranie się o podłoże rękami i palcami stóp. Najpierw unosi się do przodu prawą rękę. Powinna się ona znaleźć na wysokości barku, równolegle do podłoża. Następnie unosi się do góry lewą nogę. Ta kończyna również powinna być ułożona równolegle do podłoża. Należy zwrócić uwagę, żeby w trakcie wykonywania ruchu pozostałe części ciała nie zmieniły położenia. Ułożenie to utrzymuje się możliwie najdłużej, po czym zmienia się rękę i nogę na przeciwną. Na każdą kończynę powinno się przeznaczyć 5–6 powtórzeń.
  • Mostek z uniesioną nogą – pozycją wyjściową jest leżenie na plecach z rękoma ułożonymi wzdłuż tułowia, nogami zgiętymi w stawach kolanowych i postawionymi na podłożu stopami. Najpierw unosi się pośladki. Następnie odrywa się od podłoża jedną stopę i wyprostowuje nogę w kolanie. W trakcie ćwiczenia należy zadbać, by druga stopa i ręce nie zmieniły ułożenia. Pozycję utrzymuje się tak długo, jak się potrafi, po czym zmienia się nogę na przeciwną. Na każdą kończynę powinno się wykonać 5–6 powtórzeń.
  • Podpór bokiem na przedramieniu – pozycją wyjściową jest ułożenie ciała w jednej linii, tak żeby bark, biodro i kolano znajdowały się prosto, przedramię ręki wewnętrznej opiera się o podłoże, rękę zewnętrzną można oprzeć na biodrze, nogę zewnętrzną kładzie się przed wewnętrzną (noga na dolne, na której się leży). Ruch polega na uniesieniu biodra do góry, wytrzymaniu w pozycji przez kilkanaście sekund i opuszczeniu ciała. Na każdą stronę powinno się wykonać 5–6 powtórzeń.
  • Klęk na jednej nodze – pozycją wyjściową jest klęk jednonóż, stopę drugiej nogi opiera się z przodu o podłoże. Miednicę wypycha się jak najbardziej do przodu, podczas czego powinno się odczuwać rozciąganie z przodu pachwiny. Ruch powinien trwać co najmniej kilka sekund. Na każdą kończynę powinno się wykonać 5–6 powtórzeń.
  • Leżenie tyłem z uniesionymi nogami – pozycją wyjściową jest leżenie na plecach z dokładnie przytwierdzonymi do podłoża łopatkami, ręce układa się wzdłuż tułowia. Ruch polega na uniesieniu nóg na tyle, by zachować kąt ostry. W takiej pozycji powinno się wytrzymać kilkadziesiąt sekund. Wykonać należy 10–15 powtórzeń.
  • Deska na prostych rękach – pozycją wyjściową jest podpór na dłoniach i kolanach. Ruch polega na unoszeniu bioder. O podłoże opiera się dłońmi i palcami stóp. Ciało powinno tworzyć linię prostą. Podczas ćwiczenia nie należy zadzierać do góry głowy. W takiej pozycji powinno się wytrzymać kilkadziesiąt sekund. Wykonać należy 10–15 powtórzeń.

Bibliografia:

  1. Hadała M., Centrum stabilizacji „core stability” jako podzespół treningu kontroli motorycznej według założeń Kinetic Control, „Praktyczna Fizjoterapia & Rehabilitacja” 2012, 27, s. 27‒35.
  2. Fredericson M., Moore T., Core stabilization training for middle and long distance runners, „New Studies in Athletics” 2005, 20(1), s. 25‒37.
  3. Lech A., Grymel-Kulesza E., Trening stabilizacji kompleksu lędźwiowo--miedniczno-biodrowego jako terapia bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Opis przypadku, W: Podgórska M. (red.), Choroby XXI wieku – wyzwania w pracy fizjoterapeuty, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zarządzania, Gdańsk 2017, s. 93-106.
  4. Golec J., Mieleń S., Szczygieł E., Przybytek M., Wpływ treningu stabilizacji centralnej na stan funkcjonalny i dolegliwości bólowe chorych z dyskopatią lędźwiowego odcinka kręgosłupa, „Ostry Dyżur” 2016, 9(2), s. 35–40.
Data aktualizacji: 09.07.2019,
Opublikowano: 09.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej