Czym jest choroba Baastrupa? Leczenie i rehabilitacja „kissing spines”

Fot.: WavebreakmediaMicro / stock.dobe.com

Choroba Baastrupa polega na zbliżeniu i stykaniu się wyrostków kolczystych, co powoduje ich wzajemne ocieranie się o siebie podczas ruchu. Nie daje objawów neurologicznych. Zastosowanie w jej przypadku ma leczenie operacyjne i zachowawcze.

Choroba Baastrupa to postać choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Typowy jest dla niej konflikt w wyproście wyrostków kolczystych z powodu ich nadmiernych rozmiarów i niestabilności, powstałych stanów zwyrodnieniowych czy lordozy. W leczeniu wykorzystuje się reedukację posturalną, ortezy, terapię manualną, częściowe resekcje wyrostków kolczystych, taping i międzywyrostkową stabilizację.

Co to jest choroba Baastrupa?

Choroba Baastrupa to szczególna postać choroby zwyrodnieniowej odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa. Najczęściej zmiany są zlokalizowane na poziomie L4-L5. Opisał ją w 1933 r. duński radiolog Christian Ingerslev Baastrup. Najczęściej dotyka osoby starsze. Zwykle nie występuje odrębnie, lecz towarzyszy innym zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa.

Objawy choroby Baastrupa

Charakterystyczne dla choroby Baastrupa objawy stanowią tzw. całujące się wyrostki kolczyste. Stąd też choroba nazywana bywa „kissing spines”. Chorobie towarzyszy przewlekły ból w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Typowym symptomem jest tkliwość palpacyjna w zakresie wyrostków i więzadeł kręgosłupa. Skutkiem choroby Baastrupa jest często bolesny przerost tułowia.

W przypadku tego schorzenia nie rozwijają się mrowienia, parestezje i zaburzenia czucia ani nie dochodzi do promieniowania bólu do innych części ciała.

Zobacz film: Co to jest skolioza? Źródło: 36,6

Choroba Baastrupa – przyczyny

Za główną przyczynę choroby Baastrupa uważa się nadmierną ruchomość kręgosłupa (tzw. hipermobilność) oraz predyspozycje anatomiczne do występowania zbyt długich wyrostków kolczystych kręgów – do powstawania uciążliwych dolegliwości dochodzi w wyniku ich ocierania się o siebie. Ponadto schorzenie może być wywołane uszkodzeniem więzadła międzykolczystego. Na rozwój choroby Baastrupa oddziałuje także pogłębienie lordozy, które powoduje mechaniczny ucisk na więzadło międzykolcowe. W konsekwencji dochodzi do jego degeneracji.

Choroba Baastrupa – rozpoznanie

Rozpoznanie choroby Baastrupa opiera się głównie na badaniu RTG kręgosłupa. Na zdjęciu rentgenowskim można zauważyć typową dla schorzenia sklerotyzację (proces zagęszczający utkanie kostne w miejscach przeciążonych) w obrębie sąsiadujących ze sobą kręgów kolczystych. Ponadto widoczny jest tzw. pseudostaw, czyli staw rzekomy. Pod tym pojęciem rozumie się brak zrostu cechujący się pojawieniem się deformacji końców kostnych. Badanie RTG informuje także o zwężeniu szpar stawowych i przestrzeni międzykręgowych, zwapnieniu (odkładaniu się soli wapnia w tkankach miękkich organizmu), zniekształceniu otworów oraz osteofitach, czyli zmianach zwyrodnieniowych w postaci narośli kostnych. Oprócz badania RTG kręgosłupa przeprowadza się test skłonu kręgosłupa w przód. Podczas niego (pogłębianie lordozy lędźwiowej) ból łagodnieje, a w trakcie prostowania się, czyli wracania do pozycji wyjściowej, nasila się.

Leczenie choroby Baastrupa

Leczenie choroby Baastrupa opiera się na interwencji chirurgicznej i terapii zachowawczej. Operację przeprowadza się, jeśli dolegliwości wywołane przez chorobę uniemożliwiają choremu normalne funkcjonowanie. Wykonuje się wtedy zabieg osteotomii wyrostków kolczystych, który polega na przecięciu kości w celu poprawy ich kształtu i długości czy korekcji osi kończyny. W przypadku choroby Baastrupa celem zabiegu jest skrócenie długości wyrostków. Można dokonać także wycięcia dodatkowych kaletek maziowych.

Z kolei leczenie zachowawcze choroby Baastrupa jest bardzo rozbudowane i można w nim zastosować m.in.:

  • kinesiotaping (KT) – stworzony w latach 70. XX w. przez japońskiego chiropraktyka Kenzo Kase; polega na stosowaniu specjalistycznych plastrów przyklejanych na ciało chorego z wykorzystaniem różnych technik: mięśniowych, powięziowych, więzadłowych, korekcyjnych, funkcjonalnych i limfatycznych; dynamiczne plastrowanie wspomaga funkcjonowanie mięśni i stawów, pozwala na normalizację napięcia mięśniowego, aktywuje układ limfatyczny i endogenny system znieczulenia, zmniejsza ból i poprawia mikrokrążenie;
  • miejscowe ostrzyknięcia kortykosteroidami, które zmniejszają ból i łagodzą stan zapalny;
  • terapia manualna, a zwłaszcza trakcje, czyli bierne działanie translatoryczne (linijne), gdzie w wyniku siły zewnętrznej (terapeuty) dochodzi do oddalenia od siebie powierzchni stawowych;
  • kinezyterapia, czyli leczenie ruchem – obejmuje ćwiczenia reedukacji posturalnej, wzmocnienia mięśni grzbietu i brzucha, odtworzenie nawyku przyjmowania prawidłowej postawy;
  • fizykoterapia – oddziaływanie na organizm rozmaitymi bodźcami fizycznymi, jak diatermia (miejscowe nagrzewanie tkanek pod wpływem silnego pola elektromagnetycznego), prądy diadynamiczne (prądy zmienne o małej częstotliwości), jonoforeza (forma elektroterapii polegająca na wprowadzeniu cząstek obdarzonych ładunkiem elektrycznym do organizmu), termoterapia (wykorzystywanie energii cieplnej w celach leczniczych).

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Gaździk T.S., Bielecki T., Ortopedia i traumatologia. T. 2, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008.

2. Beks J.W.F., Kissing spines: Fact or Fancy?, „Acta Neurochirurgica”, 1989, 100(3-4), s. 134–135.

3. Żuk T., Dziak A,. Gusta A., Podstawy ortopedii i traumatologii, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1980.

4. Franok S., Surgical Treatment of Interspinal Osteoarthrosis (“Kissing Spine”), “Acta Orthopaedica Scandinavica”, 1943, 14(1-4), s. 127–152.

5. Singla A., Shankar V., Mittal S., Garg B., Baastrup's disease: The kissing spine, “World Journal of Clinical Cases”, 2014, 2(2), s. 45–47.

6. Kochański B., Plaskiewicz A., Dylewska M., Cichosz M., Zukow W., Hagner W., Plastrowanie dynamiczne w terapii wybranych dysfunkcji stawu kolanowego, “Journal of Education, Health and Sport”, 2014, 4(10), s. 322–330.

7. Mosiejczuk H., Lubińska A., Ptak M., Szylińska A., Kemicer-Chmielewska E., Laszczyńska M., Rotter I., Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, „Pomeranian Journal of Life Sciences”, 2016, 62(1), s. 60–66.

Data aktualizacji: 31.03.2018,
Opublikowano: 09.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej