Czym jest bakuchiol? Właściwości i zastosowanie botanicznego retinolu

Anna Gorbacheva/getty images

Bakuchiol uważa się za roślinny odpowiednik retinolu, jednak w przeciwieństwie do pochodnej witaminy A jego stosowanie nie wywołuje zaczerwienienia i pieczenia skóry. Związek ten wykazuje działanie ujędrniające, wygładzające, przeciwzmarszczkowe i złuszczające.

Bakuchiol to najnowsze odkrycie w pielęgnacji skóry trądzikowej i ze zmarszczkami. Dodatkowo usuwa przebarwienia, poprawia koloryt skóry i sprawia, że staje się ona bardziej promienna. Dotychczas tylko kilka marek kosmetycznych wprowadziło bakuchiol do swoich produktów. Ze względu na działanie przeciwzapalne związek ten od dawna wykorzystywany jest w tradycyjnej medycynie indyjskiej i chińskiej do leczenia egzemy.

Czym jest bakuchiol?

Bakuchiol (wzór sumaryczny C18H24O) to fenol zaliczany do grupy pochodnych terpenów. Związek ten występuje w naturze, a największe jego ilości znajdują się w liściach i nasionach rośliny Psoralea corylifolia (znanej też jako Babći), która porasta tereny Indii, Pakistanu, Iranu, Chin i Sri Lanki. Po raz pierwszy wyizolował go w 1966 roku prowadzony przez Mehta zespół badaczy, właśnie z nasion tej rośliny. Występuje również w Otholobium pubescens, Prosopis glandulosa, Psoralea drupacea, Ulmus davidiana, Piper longum, Aerva sanguinolenta Blum. Rośliny te należą do flory Azji, Afryki i Europy Środkowej.

Bakuchiol, nazywany również botanicznym retinolem, znalazł zastosowanie w kosmetyce. Pierwsze komercyjne wykorzystanie tego związku miało miejsce dopiero w 2007 roku, kiedy wprowadzony został na rynek pod nazwą handlową Sytenol® A przez Sytheon Ltd. Niestety na polskim rynku nie ma zbyt wielu kosmetyków zawierających ten składnik. Jak na razie bakuchiol znaleźć można w wybranych serach, płatkach, kremach przeznaczonych do stosowania rano i wieczorem lub pod oczy. W kosmetykach pełni funkcję substancji kondycjonującej, aktywnej, antymikrobowej i bakteriobójczej. Jak wskazują badacze, bakuchiol nie tylko wpływa korzystnie na skórę, lecz także ma działanie przeciwnowotworowe i zapobiega utracie masy kostnej.

Bakuchiol – kto powinien go stosować?

Kosmetyki z bakuchiolem przeznaczone są do wszystkich rodzajów skóry, a zwłaszcza trądzikowej, wrażliwej, nadwrażliwej na retinol, z widocznymi niedoskonałościami, przebarwieniami, zmarszczkami lub uszkodzeniami posłonecznymi. Sięgają po nie również osoby zmagające się z bliznami po trądziku i nierówną strukturą skóry. Bakuchiol może stanowić alternatywę dla peelingów chemicznych lub zabiegów mikrodermabrazji.

Bakuchiol: skutki uboczne

Mimo że budowa chemiczna bakuchiolu nie przypomina struktury retinoidów, to wykazuje on zbliżone do nich właściwości. W przeciwieństwie jednak do retinoidów związek jest lepiej tolerowany przez wrażliwą skórę. Przeprowadzone dotychczas badania nie wykazały, żeby powodował pieczenie, zaczerwienienie, przesuszenie czy podrażnienia. W odróżnieniu od retinoidów nie działa fotouczulająco, nie wymaga więc wysokiej ochrony przeciwsłonecznej. Należy podkreślić, że Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) zakwalifikowała bakuchiol do I grupy (bezpieczny podczas stosowania).

Jakie właściwości ma bakuchiol?

Związek ceniony jest zwłaszcza ze względu na właściwości przeciwzmarszczkowe. Zwiększa liczbę fibroblastów (komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny, czyli składników budulcowych skóry), oddziałując na głębsze warstwy skóry. Dzięki temu staje się ona bardziej sprężysta i jędrna, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Bakuchiol ma zdolność wielopoziomowego niwelowania oznak starzenia się naskórka. Skutecznie wygładza cerę dzięki właściwościom złuszczających (usuwa zrogowaciałą warstwę naskórka) oraz przywraca elastyczność i nawilżenie skóry. Przyspiesza też cykl odnowy komórkowej i regenerację naskórka, a także koi podrażnienia. Ponadto związek ten poprawia koloryt cery i likwiduje przebarwienia. Wynika to ze zmniejszania aktywności melanocytów odpowiedzialnych za produkcję melaniny. Wzmacnia również barierę ochronną skóry i chroni przed nadmierną utratą wody.

W przeprowadzonych badaniach dowiedziono także, że bakuchiol ma podobną do retinolu zdolność opóźniania fotostarzenia się skóry. Na uwagę zasługuje też antybakteryjne działanie związku, hamuje on bowiem namnażanie zarówno Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych bakterii. Podkreśla się też jego zdolność do zwalczania gronkowca złocistego (z łac. Streptococcus aureus) i gronkowca skórnego (z łac. Streptococcus epidermidis), przyczyniających się do powstania niedoskonałości skórnych. Bakuchiol ma także właściwości przeciwtrądzikowe, antyoksydacyjne (zwalcza wolne rodniki przyspieszające starzenie się skóry) i skutecznie hamuje stany zapalne (blokuje prozapalne cytokiny i enzymy). Reguluje też poziom kwasów tłuszczowych w składzie sebum. Dość często występuje w połączeniu z niacynamidem, który normalizuje poziom wydzielanego sebum, zapobiegając powstawaniu zaskórników i nieestetycznego połysku twarzy.

Zobacz film: Bakuchiol – roślinna alternatywa dla retinolu

źródło: Dzień dobry TVN

Bibliografia:

1. A. Kołaczek, Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, [w:] „Kosmetologia Estetyczna” 2015, nr 6 (4), s. 541–545.

2. S. Dhaliwal, I. Rybak, S. R. Ellis i wsp., Prospective, randomized, double‐blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing, [w:] „British Journal of Dermatology” 2019, nr 180 (2), s. 289–296.

3. R. K. Chaudhuri, K. Bojanowski, Bakuchiol: a retinol-like functional compound revealed by gene expression profiling and clinically proven to have anti-aging effects, [w:] „International Journal of Cosmetic Science” 2014, nr 36 (3), s. 221–230.

Data aktualizacji: 16.11.2020,
Opublikowano: 16.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej