Czym jest anomalia Ebsteina? Objawy, leczenie i przyczyny zespołu Ebsteina

Fot.: cnythz / Getty Images

Anomalia Ebsteina stanowi około 0,5% ogółu wrodzonych wad serca, przy czym to najczęstsza wrodzona wada zastawki trójdzielnej. Polega na nieprawidłowej budowie i umiejscowieniu płatków tej zastawki. Chorzy poddawani są farmakoterapii, a niekiedy leczeniu operacyjnemu.

Anomalia Ebsteina po raz pierwszy opisana została w 1866 przez Wilhelma Ebsteina w artykule pt. „O bardzo rzadkim przypadku niedomykalności zastawki trójdzielnej spowodowanej wadą wrodzoną”. Zespół Ebsteina określany jest jako przewodozależna, sinicza wada serca. Rozpoznanie opiera się przeważnie na badaniu echokardiograficznym.

Czym jest anomalia Ebsteina?

Anomalia Ebsteina (z ang. Ebstein's anomaly) to stosunkowo rzadko występująca (dotyczy 1–5 na 200 000 żywo urodzonych noworodków) wrodzona wada serca. Literatura przedmiotu przedstawia rzadkie przypadki jej rodzinnego występowania. Specjaliści podkreślają, że do powstania choroby predysponuje przyjmowanie przez ciężarną w pierwszym trymestrze preparatów zawierających lit.

Anomalia Ebsteina charakteryzuje się nieprawidłową budową i umiejscowieniem płatków zastawki trójdzielnej (z ang. right atrioventricular valve) zwanej też zastawką przedsionkowo–komorową prawą, która zapobiega cofaniu się krwi z prawej komory do prawego przedsionka serca. Typowe jest przesunięcie ku dołowi płatka przegrodowego i tylnego (obniżenie przyczepu płatków wynosi co najmniej 20 mm w przypadku osób dorosłych i 15 mm u niemowląt), powiększenie na kształt żagla płatka przedniego, przesunięcie w stronę koniuszka serca pierścienia zastawki. W wyniku przesunięcia zastawki w stronę prawej komory serca dochodzi do jej podziału na dwie części: przedsionkową i komorową, które nazywa się także odpowiednio proksymalną (zatrializowaną) i dystalną (przednią właściwą). Dodatkowo u zdecydowanej większości chorych (80–94%) stwierdza się ubytek międzyprzedsionkowy lub drożny otwór owalny.

Jakie są typy zespołu Ebsteina?

Carpentier wyróżnił cztery typy anomalii Ebsteina:

  • typ A – deformacji zastawki nie towarzyszy zmiana objętości komory prawej,
  • typ B – stwierdza się znaczną atrializację prawej komory i mobilny przedni płatek,
  • typ C – dochodzi do znacznego zmniejszenia objętości komory prawej i ruchomości przedniego płatka,
  • typ D – komora prawa niemal całkowicie stanowi część przedsionka.

Jak działa układ krążenia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6

Objawy zespołu Ebsteina

Skala objawów doświadczanych przez chorych na zespół Ebsteina jest rozmaita. Często dokucza im uczucie kołatania serca i duszność. Wykazują ograniczoną tolerancję na wysiłek fizyczny. Wśród objawów przedmiotowych wymienia się m.in.: sztywne rozdwojenie II tonu serca, szerokie rozdwojenie I tonu serca, obecność III i IV tonu serca, osłuchowo ton śródskurczowy, który kojarzy się z łopoczącym na wietrze żaglem, sinicę. Osoby z zespołem Ebsteina mogą doświadczać także zaburzeniem rytmu serca w postaci dodatkowych skurczy i trzepotania przedsionków. Niedomykalność zastawki trójdzielnej ogranicza ilość krwi, która przepompowywana jest do krążenia płucnego. Utrudniona droga odpływu krwi z prawej komory sprawia, że zalegająca krew powiększa prawe serce i pogłębia nieprawidłowości w funkcjonowaniu zastawki. Według badaczy łagodne typy anomalii mogą pozostawać bezobjawowe nawet do okresu dorastania lub dojrzałości.

Zespół Ebsteina a inne choroby

Zespół Ebsteina występuje przeważnie jako izolowana wada, choć mogą jej towarzyszyć także inne wady serca. Najczęściej stwierdza się: ubytek przegrody międzykomorowej, transpozycję (zmianę położenia) dużych naczyń, wspólny kanał przedsionkowo-komorowy, stenozę (zwężenie) zastawki płucnej, koarktację (zwężenie) aorty. Anomalia Ebsteina współwystępuje niekiedy z tetralogią Fallota, zespołem CHARGE, zespołem Edwardsa, asocjacją VACTERL, zespołem Downa, zespołem Noonan, zespołem Kabuki, zespołem Harrisa-Osborne'a, zespołem Cornelii de Lange i zespołem Aperta.

Potrafisz zadbać o swoje serce?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Choroba Ebsteina w klasyfikacji ICD-10

W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (z ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) choroba Ebsteina sklasyfikowana została do kategorii Q, czyli Wad rozwojowych wrodzonych, zniekształceń i aberracji chromosomowych, podkategorii 22, czyli Wrodzonych wad rozwojowych zastawki pnia płucnego i zastawki trójdzielnej i podtypu 5. W związku z tym jej zapis w ICD-10 przedstawia się następująco: Q22.5.

Leczenie i diagnostyka anomalii Ebsteina

W rozpoznaniu choroby Ebsteina szczególną rolę odgrywa badanie echokardiograficzne i EKG (elektrokardiogram). Stosunkowo niewielkie zaburzenia rytmu serca wywołane przez anomalie Ebsteina leczy się farmakologicznie. Chorzy o znacznej arytmii, sinicy, zaawansowanej niewydolności serca lub z pogarszającą się wydolnością wysiłkową określaną za pomocą spiroergometrii poddawani są leczeniu chirurgicznemu. U większości leczenie operacyjne wykazuje niski wskaźnik wczesnej śmiertelności. Mimo postępu kardiologii i kardiochirurgii zespół Ebsteina nadal pozostaje sporym wyzwaniem terapeutycznym.

Data aktualizacji: 11.03.2019,
Opublikowano: 08.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej