Czy zwierzęta domowe przenoszą koronawirusa?

Fot: 36,6

Zobacz film:Czy od domowego zwierzaka można złapać koronawirusa? Źródło: 36,6

Wraz z pandemią koronawirusa wiele osób zaczęło się obawiać, że kot czy pies mogą być nosicielami groźnego wirusa. Czy faktycznie jest się czego obawiać i kontakt ze zwierzakiem może się skończyć zakażeniem?

Wszyscy posiadacze psów i kotów nie mają powodów do obaw. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że nie ma żadnych przesłanek, które sugerowałyby, że domowe zwierzęta mogą roznosić koronawirusa. Mimo że wraz z pandemią nie trzeba rezygnować z kontaktów ze zwierzakiem, to trzeba pamiętać o podstawowych zasadach higieny.

Od zwierząt nie można się zarazić koronawirusem SARs-CoV-2. Zostało to bardzo dokładnie przebadane i wiadomo, że kontakt z psem czy kotem jest całkowicie bezpieczny - lek. wet. Radosław Fedaczyński, Fundacja Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

O czym muszą pamiętać posiadacze kotów i psów?

Absolutną podstawą podczas kontaktów ze zwierzakiem jest mycie rąk. Należy o tym pamiętać zarówno przed, jak i po zabawie. Ręce trzeba umyć także po każdym kontakcie z jedzeniem (warto też częściej myć miskę zwierzęcia i sprzątać w miejscu, w którym zwierzak dostaje jedzenie) oraz fekaliami psa czy kota. Dodatkowo trzeba uważać, aby nie dotykać ust, nosa oraz oczu tuż po zabawie ze zwierzęciem.

Spacer z psem - jak zrobić to bezpiecznie?

Mimo że lekarze zalecają, aby ograniczyć wyjścia z domu do niezbędnego minimum, to posiadacze psów wiedzą, że ze zwierzakiem trzeba kilka razu dziennie wyjść. Taki spacer nie musi stanowić zagrożenia dla zdrowia, pod warunkiem, że spełnione są pewne warunki.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości. Jeśli ktoś nas mija warto się odsunąć, tak aby odległość między nami, a osobą która nas mija wynosiła o najmniej 1,5 metra.

Po powrocie do domu dobrze jest umyć psu łapy. Warto to robić zwłaszcza u tych psów, które np. śpią na kanapie, na której my również siedzimy. Czego użyć?

Najlepiej czystej wody, można też sięgnąć po psi szampon i to wystarczy. Używanie środków na bazie alkoholu. Nie spryskujmy łap ani spirytusem ani wodą utlenioną. Pamiętajmy, że pies może to zlizać i uszkodzić sobie nerki lub wątrobę. Co gorsza takie praktyki mogą spalić skórę na łapach psa, która jest tam bardzo wrażliwa. Takie zmiany trzeba później bardzo długo leczyć - mówi weterynarz.

A co z kotami? Tym, które nie wychodzą w ogóle lub tylko do przydomowego ogrodu nie trzeba wprowadzać żadnych ograniczeń. Jeśli jednak zwierzak zapuszcza się dalej i wychodzi poza naszą posesję warto - na czas pandemii - ograniczyć jego wychodzenie z domu. 

Opieka nad zwierzakiem w czasie kwarantanny

Osoby, które zostały objęte kwarantanną w ogóle nie mogą wychodzić z domu. Za takie wyjście, czy to do sklepu czy na spacer z pupilem można słono zapłacić. Po wprowadzeniu stanu epidemii grzywna za złamanie zasad kwarantanny wynosi 30 tysięcy złotych. Dlatego osoby, które mieszkają ze zwierzakiem obowiązki nad nim powinny przekazać komuś innemu. Jeśli całkowite odizolowanie od zwierzaka nie jest możliwe warto ograniczyć zabawy z psem czy kotem do minimum. 

Fot: Redakcja

Koronawirus SARS-CoV-2 - co trzeba wiedzieć?

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Schorzenie prowadzi do zapalenia płuc, które może rozwinąć się w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą duszności, wysoka gorączka, kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie.

Mimo że patogen może być niebezpieczny dla każdego z nas, to w grupie najwyższego ryzyka znajdują się osoby starsze i przewlekle chore. To właśnie one powinny pamiętać o dokładnym myciu rąk, unikaniu kontaktów z osobami chorymi oraz dużych skupisk. Specjaliści zalecają, aby osoby, które nie muszą w ogóle wychodzić z domu.

Data aktualizacji: 23.04.2020,
Opublikowano: 23.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej