Czy w czasach pandemii można leczyć cokolwiek innego niż COVID-19? Pacjenci pytają RPO

Getty Images

W związku z pandemią koronawirusa odwoływane są planowe zabiegi czy wcześniej ustalone wizyty i kontrole lekarskie. I choć walka z tym patogenem jest teraz priorytetem dla wszystkich, niektórzy skarżą się, że inne schorzenia są aktualnie lekceważone.

Problemy skórne, schorzenia kręgosłupa czy różnego rodzaju bóle schodzą teraz na dalszy plan. W szpitalach i klinikach brakuje bowiem odzieży ochronnej, maseczek czy rękawiczek, a więc wszelkie zapasy oddawane są odpowiednim oddziałom. Poza tym w myśl zasady #zostańwdomu, sporo gabinetów lekarskich jest nieczynnych, a te które funkcjonują, przyjmują tylko przypadki, które potrzebują natychmiastowej pomocy. I choć dla wielu jest to zrozumiałe, dla niektórych stało się powodem skarg, kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Na jakie pytania odpowiada RPO w czasie pandemii?

Czy można leczyć teraz cokolwiek innego, aniżeli COVID-19? Co zrobić, gdy ma się złamaną rękę, a przebywa się na kwarantannie? Co z szczepieniami dla dzieci, jeśli są wyznaczone terminy, ale przychodnie odmawiają przyjęcia? Jak chronić lekarzy, którzy nie pracują na oddziałach zakaźnych, a trafiają do nich pacjenci z koronawirusem? Co z wizytami u lekarzy orzeczników ZUS, bez opinii których nie zostaje przedłużona renta? Aż w końcu czy kwarantanna nie narusza praw obywatelskich? A wszystko dlatego, że sąsiedzi robią remonty i nie przestrzegają zasad tej formy izolacji. To właśnie między innymi na tego typu pytania muszą odpowiadać pracownicy biura RPO.

Czy tego rodzaju wątpliwości mogą dziwić? Cóż, z jednej strony prawdopodobnie większość z nas zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, z drugiej jednak nie dziwi fakt, że frustruje nas ograniczenie dostępu do pomocy lekarskiej, czyli czegoś, co jeszcze kilkanaście dni temu było niemal na wyciągnięcie ręki. Warto jednak uzbroić się w tym momencie w cierpliwość i zastosować do zaleceń Ministerstwa Zdrowia. A wszystko po to, by zminimalizować tragiczne skutki pandemii i jak najprędzej powrócić do normalnego życia.

Zobacz film: Wiceminister zdrowia: Dziennie wykonujemy około 3 tys. badań na koronawirusa

Źródło: TVN24

Data aktualizacji: 24.03.2020,
Opublikowano: 23.03.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej