Czy pożar w Czarnobylu stanowi zagrożenie dla Polski?
Fot: BreakingTheWalls / gettyimages.com
Od kilku dni płoną lasy otaczające elektrownię jądrową w Czarnobylu. Czy pożary stanowią zagrożenie dla Polski? Polska Agencja Atomistyki wydała w tej sprawie specjalny komunikat.
Polska Agencja atomistyki uspokaja, że sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie i - w związku z pożarami w obrębie elektrowni jądrowej w Czarnobylu - nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia.
Nie ma powodów do obaw
Agencja, powołując się informacje przekazane przez stronę ukraińską, informuje, że sytuacja została opanowana i obecnie trwa dogaszenie. Tym samym nie ma zagrożenia dla elektrowni oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego.
Dodatkowo wyniki pomiaru filtrów z wysokoczułych stacji ASS-500, nie odbiegają od normy. W opinii PAA wiatr wiejący w kierunku zachodnim i południowo-zachodnim zmniejsza ryzyko wystąpienia ewentualnego skażenia.
PAA zapewnia, że na bieżąca monitoruje sytuacje i pozostaje w kontakcie z ukraińskim dozorem jądrowym oraz Międzynarodową Agencją Energii Atomowej.
Awaria w elektrowni w Czarnobylu
Do wybuchu reaktora jądrowego w elektrowni w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Szacuje się, że podczas samej akcji ratunkowej zginęło 28 osób. Ile osób zmarło z powodu napromieniowania - tego nie wiadomo.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?