Czy uraz głowy u dziecka jest groźny? Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Fot: SDI Productions / gettyimages.com

Uraz głowy u dziecka to jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się na szpitalny oddział ratunkowy. Nigdy nie można go lekceważyć. Uraz głowy u dziecka może być niegroźny i wiązać się jedynie z naruszeniem ciągłości skóry lub ciężki, w którym doszło do uszkodzenia mózgu.

Najczęściej urazy głowy powstają z powodu silnego uderzenia podczas upadku lub w wyniku wypadku komunikacyjnego. Dzieli się je na lekkie, średnio ciężkie i ciężkie. Zdarza się, że mimo braku zewnętrznych obrażeń uszkodzeniu uległy struktury położone wewnątrz czaszki, co jest szczególnie niebezpieczne, nie tylko u dzieci. Uraz głowy prowadzi do uszkodzenia skóry, złamania kości czaszki, wstrząśnienia lub stłuczenia mózgu oraz krwiaka śródczaszkowego. Kiedy do niego dojdzie, należy skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza gdy pojawiają się niepokojące objawy, np. zawroty głowy.

Zobacz także:

Czym jest padaczka Rolanda. Jakie są jej przyczyny, symptomy i leczenie?

Ból oka połączony z bólem głowy oraz podczas mrugania

Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia

Przyczyny urazu głowy u dziecka

Uraz głowy u dziecka zdarza się często (częściej przytrafiają się tylko urazy kończyn). Szacuje się, że rocznie z tego powodu z pomocy lekarza korzysta nawet 40 tysięcy osób. Na szczęście więcej jest urazów lekkich, tylko w 3–5 % przypadków dochodzi do uszkodzenia wewnętrznych struktur czaszki.

Urazy głowy u dziecka, zwłaszcza bardzo małego, najczęściej są wynikiem niedopilnowania go przez rodziców. Do wypadku dochodzi na skutek uderzenia o barierki łóżeczka, upadku podczas kąpieli, chodzenia, biegania lub próby wstawania oraz wypadnięcia z wózka. Urazy głowy u dziecka powstają także z powodów nieprzypadkowych, czyli w wyniku przemocy.

Uraz głowy u dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym może być spowodowany wypadkiem komunikacyjnym lub powstać w następstwie uprawiania sportu. Do uszkodzenia głowy dochodzi także w wyniku przemocy (od osób dorosłych lub rówieśników).

Objawy urazu głowy u dziecka

Uraz głowy u dziecka najczęściej objawia się bólem głowy, przerwaniem ciągłości skóry, krwawieniem, pojawieniem się zaczerwienienia, krwiaka lub guza w miejscu uderzenia. Objawy te można zaobserwować niemal natychmiast po urazie. Warto jednak zaznaczyć, że nie występują one we wszystkich przypadkach. Zdarza się, że skóra nie jest naruszona, jednak zostały uszkodzone struktury wewnętrzne.

W cięższych przypadkach objawy urazu głowy u dziecka to:

  • utrata przytomności;
  • zawroty głowy;
  • nierówne lub poszerzone źrenice;
  • zaburzenia świadomości;
  • niedowład kończyn;
  • spadek ciśnienia tętniczego krwi;
  • śpiączka.

Są to wczesne objawy urazu głowy u dziecka. Jednak wolno narastający krwiak wewnątrzczaszkowy może spowodować, że dolegliwości pojawią się dopiero po czasie (tzw. późne objawy urazu głowy). Zalicza się do nich:

  • poranne bóle głowy;
  • nudności i wymioty;
  • zaburzenia wzroku i pamięci;
  • nadmierną senność;
  • zmiany osobowości;
  • zaburzenia świadomości.

Uraz głowy u dziecka a gorączka

Wzrost temperatury ciała i gorączka nie mają związku z urazem głowy u dziecka. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub pediatrą w celu wykonania badań i określenia przyczyny podniesionej temperatury ciała. W większości przypadków jest ona spowodowana infekcją wirusową lub bakteryjną, która u dzieci rozwija się nagle.

Uraz głowy u dziecka – pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przy urazie głowy u dziecka, zależy od tego, czy doszło do utraty przytomności. Jeżeli nie, a maluch jest w dobrym stanie, postępowanie polega na opatrzeniu ewentualnych ran na skórze (dezynfekcja rany i zatamowanie krwawienia) lub złagodzeniu objawów uderzenia poprzez przyłożenie zimnego okładu w miejsce urazu. Rodzice powinni także uważnie obserwować dziecko przez kilkanaście godzin, a w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, zgłosić się do najbliższego lekarza.

Jeżeli uraz głowy u dziecka spowodował utratę przytomności lub drgawki, należy wezwać pogotowie ratunkowe, a następnie udzielić dziecku pomocy. Konieczne jest sprawdzenie oddechu. Jeśli jest wyczuwalny, dziecko trzeba ułożyć w pozycji bocznej ustalonej w głową lekko uniesioną do góry (najlepiej wsunąć pod nią poduszkę lub złożony koc). Brak oddechu jest wskazaniem do rozpoczęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

W przypadku ataku drgawkowego po urazie głowy należy zabezpieczyć ją i usunąć z okolicy wszystkie przedmioty, które mogłyby spowodować szkodę. Nie wolno wkładać nic do ust dziecka ani powstrzymywać drgawek na siłę. Po ustąpieniu ataku trzeba ułożyć dziecko na boku, przykryć kocem i zostać z nim do przyjazdu pogotowia.

Uraz głowy u dziecka – kiedy do lekarza?

Uraz głowy u dziecka jest wskazaniem do wizyty lekarskiej zawsze wtedy, kiedy pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy bezpośrednio po wypadku lub w ciągu kilkunastu najbliższych godzin (np. wymioty, zaburzenia pamięci, niedowład, niezrozumiała mowa, zaburzenia świadomości). Rodzice powinni udać się na szpitalny oddział ratunkowy, gdzie lekarz zbada dziecko oraz wykona dodatkowe badania (np. tomografię komputerową głowy, infrascanner).

Jak jest zbudowany układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

36,6

Bibliografia:

1. D. Lewartowska-Nyga, G. Skotnicka-Klonowicz, Lekki uraz głowy u dzieci – błaha sprawa czy duży problem diagnostyczno-terapeutyczny? Rola infrascannera w procesie diagnostycznym, [w:] „Developmental Period Medicine”, 2016, XX, 2, s. 126–133.

Data aktualizacji: 29.04.2021,
Opublikowano: 04.05.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej