"Jeśli cierpimy na bezsenność, tabletki nic nie dadzą" - o wspomagaczach zasypiania rozmawiamy z terapeutą snu

Getty Images

Kiedy liczenie owiec już nie pomaga, aby zasnąć sięgamy po różnego rodzaj środki nasenne. Czy to skuteczne i zdrowe rozwiązanie? Odpowiedzi między innymi na to pytanie udzielił nam Mateusz Majchrzak - psycholog i ekspert snu.

Problem z zaśnięciem przynajmniej raz miał prawdopodobnie każdy. I o ile takie sytuacje pojawiają się sporadycznie, nie powinniśmy mieć większych powodów do zmartwień. Jeśli jednak stają się one naszą codziennością, warto nie lekceważyć tej kwestii. Co możemy zrobić, by uniknąć bezsenności? Bez wątpienia ograniczyć przed pójściem do łóżka korzystanie z telefonu komórkowego czy komputera, zrezygnować z ciężkich i tłustych kolacji, a także postarać się maksymalnie zaciemnić sypialnię oraz przewietrzyć pomieszczenie, w którym śpimy. Jeśli jednak i takie działanie okaże się bezskuteczne, dobrze jest sięgnąć po poradę specjalisty. Bo okazuje się, że na tabletki na sen dostępne w aptece bez recepty czy alkohol nie mamy co liczyć...

Przeczytaj też: Dieta na dobry sen. Co jeść, aby dobrze spać?

Tabletki na sen bez recepty. Czy działają?

Jest coś takiego, jak efekt placebo. Obojętnie, co się ludziom da, jeśli oni w to wierzą, to im się subiektywnie poprawi. Preparatów ziołowych jest bardzo dużo. I szczerze – jak pacjenci do mnie przychodzą, to oni już przetestowali połowę z nich. Więc jeśli mamy jakiś problem ze snem, mam na myśli bezsenność, raczej nam to nic nie da - tłumaczy Mateusz Majchrzak.

Nasz ekspert uważa również, że część tych preparatów jest błędnie stosowana. Na przykład melatonina nie działa na bezsenność. Ten środek powinno zalecać się osobom, które pracują zmianowo i mają nocne dyżury lub też zmagają się z tak zwanym jet lagiem (problemy ze snem w związku ze zmianą strefy czasowej). Preparat tego typu pomoże uregulować wewnętrzny zegar, nie jest jednak strzałem w dziesiątkę, gdy mowa o problemach z zasypianiem. 

Czy alkohol pomaga w zasypianiu?

Prawdą jest, że szybciej możemy stracić świadomość i że nas to trochę rozluźnia. Z drugiej strony alkohol niszczy architekturę snu. Mamy mniej snu głębokiego, powoduje też blokowanie snu REM, kiedy śnimy. Mamy też więcej wybudzeń – szczególnie w drugiej połowie nocy, gdy alkohol się już wypłukuje. […] Lepiej 6 godzin czystego snu, niż 7,5 na alkoholu – dodaje ekspert.

Czy drzemki są dobre?

Mitem jest, że każdy człowiek potrzebuje ośmiu godzin snu. Zdaniem specjalisty jest to bardzo indywidualna kwestia. Jeśli jednak danej nocy spaliśmy zbyt krótko (dla siebie), możemy w ciągu dnia uciąć sobie drzemkę. Czerwone światło powinno się nam jednak zapalić, jeśli cierpimy na bezsenność – wówczas taki relaks pogorszy jeszcze sprawę. Pamiętajmy też,  że najkorzystniej jest drzemać przed godziną 15:00 i nie dłużej niż 25 minut (wtedy nie wchodzimy w fazę głębokiego snu). Dzięki temu nie wstaniemy z kanapy „rozbici”, ani nie zakłócimy sobie nocnego wypoczynku.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz całą naszą rozmowę oraz przeczytaj, jak ułatwić sobie zasypianie w upalny dzień.

Źródło: Zdrowie

Data aktualizacji: 20.08.2020,
Opublikowano: 19.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej