Czy szczepionka na grypę uchroni przed koronawirusem?

Getty Images

Najlepszymi formami ochrony przed groźnym patogenem są przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz ograniczenie kontaktów z ludźmi. Czy szczepionka przeciwko grypie także chroni przed groźnym patogenem? Sprawdźcie, co na ten temat mówią specjaliści.

O tym, w jaki sposób można walczyć z koronawirusem mówi i pisze się wiele. I choć na ten moment najlepszym lekarstwem wydaje się być odpowiednia profilaktyka (częste mycie rąk, unikanie kontaktu z innymi ludźmi) oraz prowadzenie zdrowego trybu życia, wiele osób wciąż kładzie nadzieję w szczepionce przeciwko COVID-19. Niemniej prace nad tego typu antidotum są dopiero w początkowych fazach, a co za tym idzie, szanse, że lek będzie ogólnodostępny w najbliższym czasie leżą blisko zera.

Powstaje więc pytanie, czy szczepionka przeciwko grypie może uchronić nas przed zarażeniem się koronawirusem lub też osłabić jego szkodliwe działanie? Lekarze nie mają wątpliwości, że antidotum na grypę nie zadziała na SARS-CoV-2. Taka szczepionka może jedynie pomóc przy walce z grypą właśnie. Warto jednak dodać, że po przyjęciu szczepionek wzrasta odporność.

W specjalnym wydaniu programu „36,6”, które mogliśmy w minioną sobotę oglądać na antenie TVN, jedna z zaproszonych lekarek wspomniała także, że choć koronawirus to nowa historia, lekarze od dawna pracują z wirusami, a ten patogen ma wiele wspólnych działań, do pozostałych.

Przypomnijmy, że w Polsce na ten moment stwierdzono 111 przypadków zarażenia koronawirusem. 3 osoby zmarły na skutek powikłań, jakie ze sobą niesie. Na świecie łącznie zachorowało 155 tysięcy osób w około 130 krajach, a życie straciło blisko 6 tysięcy ludzi.

Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 24.04.2020,
Opublikowano: 15.03.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej