Czy sieć 5G jest niebezpieczna dla zdrowia? 

Fot: zf L / gettyimages.com

Od pewnego czasu w Polsce coraz więcej sieci komórkowych wprowadza tzw. sieć 5G. Mimo że ta technologiczna rewolucja ma ułatwić nam życie i przyspieszyć przepływ danych, to budzi też ogromne kontrowersje. Cześć osób uważa, że stacje nadawacze będą emitowały wysokie promieniowanie, które może być groźne dla zdrowia. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

5G to technologia mobilna piątej generacji. Jej wprowadzenie sprawi, że przepływ danych będzie dużo szybszy, a samo połączenie z internetem będzie znacznie stabilniejsze. Dzięki technologii 5G ściąganie muzyki, zdjęć czy filmów będzie trwało dużo krócej.

Nowa sieć pozwala na podłączenie do internetu bardzo dużej liczby urządzeń. Dzięki takiemu stałemu połączeniu i wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji możliwe staje się rozwinięcie inteligentnego przemysłu, inteligentnych miast czy inteligentnego transportu. 

Czy promieniowanie jest niebezpieczne dla zdrowia?

Skąd zatem bierze się lęk przed siecią 5G, która powstała po to, aby ułatwić nam życie? Winne jest pole elektromagnetyczne, które zdaniem wielu osób może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie i przyczynić się nawet do rozwoju nowotworów.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), która przygotowuje zestawienie najbardziej rakotwórczych związków czy substancji umieściła promieniowanie elektromagnetyczne w grupie 2B. Tym samym znalazło się ono w towarzystwie aloesu, miłorzębu japońskiego (gingko biloba) oraz kiszonek. Oznacza to tyle, że IARC uznaje je za "potencjalnie rakotwórcze". Co ciekawe, agencja nie określa, w jakim natężeniu czy okolicznościach promieniowanie elektromagnetyczne może się być niebezpieczne.

Zbyt małe natężenie

Specjaliści podkreślają, że promieniowanie, które generują urządzenia telekomunikacyjne i stacje bazowe jest zbyt małe, aby mogło faktycznie wpłynąć na działanie organizmu. Znacznie silniejsze promieniowanie wytwarza choćby kuchenka mikrofalowa.

Pole elektromagnetyczne staje się niebezpieczne dopiero wtedy, gdy ma wysoką częstotliwość. Szkodliwe zatem może być promieniowanie jonizujące, np. ultrafioletowe, rentgenowskie, a nie to emitowane przez stacje bazowe sieci komórkowych.

Czy pisanie SMS-ów może być niebezpieczne dla zdrowia? dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak niebezpieczne jest pisanie SMS-ów? Źródło: 36,6

Nie ma się czego bać

Promieniowanie elektromagnetyczne wzięła pod lupę także Światowa Organizacja Zdrowia. WHO po analizie ponad 25 tys. badań naukowych uznała, że nie ma wystarczających dowodów na to, że pole elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenia telekomunikacyjne ma niekorzystny wpływ na zdrowie.

Korzystanie z urządzeń elektronicznych może powodować jedynie tzw. efekt termiczny, czyli nagrzewanie się skóry i warstw powierzchownych ciała. Jednak z takim "nagrzaniem" organizm człowieka umie sobie poradzić. Aby wyrównać temperaturę zwiększa przepływ krwi, co pozwala "usunąć" nadmiar ciepła. Identyczny mechanizm zachodzi w czasie dużego wysiłku fizycznego.

Data aktualizacji: 09.04.2020,
Opublikowano: 08.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Cała prawda o lodach – fakty i mity

Lody śmietankowe, czekoladowe, owocowe, lody na patyku, amerykańskie, lodowe rożki… Te zmrożone łakocie mogą przywodzić na myśl letnie dni, beztroski urlop, poobiedni deser lub słodkie umilenie dnia. 

Czytaj więcej
Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze - jak pracować zdrowo?

Ergonomia pracy jest ważna z wielu względów. Stosowanie się do jej zasad sprawia, że ogranicza się ryzyko pojawienia wad kręgosłupa, problemów ze stawami i bólu głowy. Ergonomiczny monitor chroni wzrok oraz ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych, dzięki optymalnej wielkości obrazu. Sprawdź, o czym pamiętać, by pracować zdrowo przy komputerze.

Czytaj więcej
Już dzisiaj kolejny odcinek "36,6 °C". Sprawdź, co przygotowaliśmy dla ciebie tym razem

Dzisiaj o godzinie 18:00 po raz kolejny przeniesiemy cię do świata medycznych i zdrowotnych nowinek. Sprawdź, co konkretnie przygotowaliśmy!

Czytaj więcej
GIS ostrzega o bakterii w filetach śledziowych

W filetach śledziowych znaleziono bakterię Listeria monocytogenes - takie ostrzeżenie wydał GIS. Sprawdź, o jaki konkretnie produkt chodzi i jakie mogą być konsekwencje jego spożycia. 

Czytaj więcej
Uwaga na nowe narkotyki! Potrafią spowodować zgon po jednym zażyciu

Przestępcy wymyślają substancje narkotykowe, które potrafią zabić za pierwszym razem – ostrzegał w Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce pojawiła się już kolejna bardzo niebezpieczna substancja o nazwie 4F-MDMB-BICA. Narkotyk jest odpowiedzialny za przynajmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia bieżącego roku.

Czytaj więcej
Energetyki - kto powinien o nich zapomnieć i czym można je zastapić

Napoje energetyczne działają pobudzająco i polepszają koncentrację. Jednocześnie jednak fatalnie działają na jakość snu i żołądek. Co jeszcze "gwarantują" nam energetyki? Sprawdź!

Czytaj więcej
Już dzisiaj pierwszy odcinek nowego sezonu "36,6"! Co dla ciebie przygotowaliśmy?

Dla wszystkich fanów "36,6" mamy dobrą wiadomość! Już dzisiaj startuje ósmy sezon programu. Jakie konkretnie tematy zostały poruszone w pierwszym odcinku? Sprawdź koniecznie! 

Czytaj więcej
Już w najbliższą sobotę rusza ósmy sezon programu "36,6". Gorąco zapraszamy!

Plan na sobotnie popołudnie? O godzinie 18:00 serwujemy ósmy sezon najzdrowszego programu telewizyjnego w Polsce. Zbiórka? Przed ekranami TVN. Nie może ciebie zabraknąć! 

Czytaj więcej
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?

Ocet spirytusowy ma wiele zastosowań. Używa się go w przemyśle tekstylnym, do produkcji detergentów i artykułów spożywczych czy w kosmetyce. Warto jednak wiedzieć, że przyjmowany w małych ilościach ma też świetny wpływ na nasze zdrowie.

Czytaj więcej
GIF wycofuje z aptek kolejny lek

O jaki produkt chodzi tym razem? Ventolin. Co to za preparat? Środek ten przepisuje się przede wszystkim astmatykom i alergikom. Ułatwia on oddychanie zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Czytaj więcej