Od miesiąca w miejscach publicznych obowiązuje nakaz chodzenia w maseczkach. Wiele osób z niecierpliwością czeka na zniesienie tego rozporządzenia. Czy i kiedy możemy spodziewać się poluzowania przepisów?
Uciążliwy dla wielu obowiązek może zostać poluzowany
Od 16 kwietnia obywatele z powodu pandemii koronawirusa są zobligowani do zakrywania nosa i ust. Przepisy te dotyczą przebywania w przestrzeniach publicznych i ogólnodostępnych miejsc taki jak chodniki i place targowe, obiekty kultów religijnych, obiekty handlowe, szeroko rozumiane terenów zielonych i tym podobne miejsca.
Ze względu na coraz wyższą temperaturę, trudności z oddychaniem i dyskomfort noszenia maseczek, większość Polaków z niecierpliwością czeka na zniesienie nakazu. Chociaż za takie postępowanie może zostać nałożona kara administracyjna, część społeczeństwa nie stosuje tego obowiązku i pozwala sobie na noszenie maseczek na brodzie, albo nie ma ich w ogóle. Jak się ostatnio okazało, uciążliwy dla wielu obowiązek może zostać poluzowany szybciej niż wszyscy się spodziewali.
Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski przyznał, że mimo iż Ministerstwo Zdrowia nadal podtrzymuje swoje stanowisko i uważa, że zakrywanie nosa i ust chroni społeczeństwo to jednocześnie rozważa częściowe zniesienie nakazu noszenia maseczek. Jak zaznaczył, tylko w pewnych regionach polski i tylko i wyłącznie na otwartej przestrzeni. Pierwsze propozycje luzowań obowiązku Ministerstwo Zdrowia ma przedstawić w ciągu dwóch tygodni. By podjąć tę decyzję resort ma przeanalizować współczynnik zakażalności wraz z gęstością zaludnienia w różnych regionach kraju.
Myślę, że w ciągu może tygodnia, dwóch, zaproponujemy taki model związany z noszeniem maseczek, być może wyłączający pewne regiony, powiaty, województwa z tego obowiązku w przestrzeni otwartej. Raczej nie mówimy o tym, żeby zrezygnować z tego obowiązku w przestrzeniach zamkniętych
– powiedział Sławomir Gadomski, Wiceminister Zdrowia
Zobacz film: dr Paweł Grzesiowski o tym, jak samodzielnie wykonać maseczkę.
źródło: Dzień dobry TVN.
Autor:
Karina Kosmala
Data aktualizacji: 15.05.2020,
Opublikowano: 15.05.2020 r.
Ergonomia pracy jest ważna z wielu względów. Stosowanie się do jej zasad sprawia, że ogranicza się ryzyko pojawienia wad kręgosłupa, problemów ze stawami i bólu głowy. Ergonomiczny monitor chroni wzrok oraz ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych, dzięki optymalnej wielkości obrazu. Sprawdź, o czym pamiętać, by pracować zdrowo przy komputerze.
W filetach śledziowych znaleziono bakterię Listeria monocytogenes - takie ostrzeżenie wydał GIS. Sprawdź, o jaki konkretnie produkt chodzi i jakie mogą być konsekwencje jego spożycia.
Przestępcy wymyślają substancje narkotykowe, które potrafią zabić za pierwszym razem – ostrzegał w Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce pojawiła się już kolejna bardzo niebezpieczna substancja o nazwie 4F-MDMB-BICA. Narkotyk jest odpowiedzialny za przynajmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia bieżącego roku.
Napoje energetyczne działają pobudzająco i polepszają koncentrację. Jednocześnie jednak fatalnie działają na jakość snu i żołądek. Co jeszcze "gwarantują" nam energetyki? Sprawdź!
Dla wszystkich fanów "36,6" mamy dobrą wiadomość! Już dzisiaj startuje ósmy sezon programu. Jakie konkretnie tematy zostały poruszone w pierwszym odcinku? Sprawdź koniecznie!
Plan na sobotnie popołudnie? O godzinie 18:00 serwujemy ósmy sezon najzdrowszego programu telewizyjnego w Polsce. Zbiórka? Przed ekranami TVN. Nie może ciebie zabraknąć!
Ocet spirytusowy ma wiele zastosowań. Używa się go w przemyśle tekstylnym, do produkcji detergentów i artykułów spożywczych czy w kosmetyce. Warto jednak wiedzieć, że przyjmowany w małych ilościach ma też świetny wpływ na nasze zdrowie.
O jaki produkt chodzi tym razem? Ventolin. Co to za preparat? Środek ten przepisuje się przede wszystkim astmatykom i alergikom. Ułatwia on oddychanie zarówno u dorosłych, jak i dzieci.