Czy przymusowa izolacja to prosta droga do uzależnienia od alkoholu? Pytamy specjalistę

Fot: AROON PHUKEED / gettyimages.com

W czasie pandemii znacznie wzrosła sprzedaż alkoholu. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że umiemy się z nim obchodzić i potrafimy powiedzieć sobie "dość". Czy Polacy tak potrafią? Dlaczego tak chętnie sięgają po alkohol w czasie pandemii? Rozmawiamy o tym z Agatą Czają-Michaud, psychologiem i certyfikowanym specjalistą psychoterapii uzależnień.

Co nam daje picie alkoholu? Dlaczego tak chętnie po niego sięgamy? 

Agata Czaja-Michaud, psycholog: Alkohol to środek psychoaktywny, który oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Powoduje zmiany w naszym zachowaniu i myśleniu. Po alkohol sięgamy najczęściej ze względów towarzyskich, a także dla „rozluźnienia”i „poprawy” nastroju.

Potrafimy pić kulturalnie?

W Polsce niestety cały czas nie ma kultury picia alkoholu, takiej jak np. we Francji. Często brakuje nam umiaru. Rocznie statystyczny Polak wypija 11 litrów czystego spirytusu na głowę. W wielu środowiskach, w towarzystwie, normą jest nachalne namawianie do picia. Wielu moich pacjentów, niepijących alkoholików lub po prostu chcących ograniczyć picie alkoholu, skarży się, że, aby zyskać akceptację w towarzystwie trzeba podać jakiś konkretny powód, dla którego się nie pije. Warto zaznaczyć, że alkoholizm w Polsce to bardzo duży problem. Mamy więcej osób uzależnionych od alkoholu niż chorych na nerwicę czy depresję.

Dlaczego w czasie przymusowej izolacji częściej sięgamy po alkohol czy inne używki? Przyczyną jest stres, czy raczej samotność spowodowana przymusową izolacją?

Izolacja, niepewność, co do sytuacji społecznej, zawodowej, strach przed zakażeniem u siebie czy bliskich osób, spiętrzenie obowiązków, mogą działać jako stresory prowadzące do nadużywania alkoholu czy innych używek. Zwłaszcza u osób, które już wcześniej miały skłonności do nałogów. Zgłaszają się do mnie też osoby, które do tej pory nie nadużywały alkoholu, ale chorowały na zaburzenia nerwicowe czy depresyjne, a teraz w czasach pandemii częściej zaglądają do kieliszka.

Co gorsza, uzależnienie jednego domownika, ma negatywny wpływ na całą jego rodzinę. Dlatego obecnie na terapię zgłasza się dużo współmałżonków osób uzależnionych, bo nie radzą sobie w tej podwójnie trudnej sytuacji - pandemii i nałogu partnera.

Kiedy można mówić o nadużywaniu alkoholu?

Nie każdy sposób spożycia alkoholu da się sklasyfikować jako chorobę alkoholową. Zanim człowiek uzależni się od alkoholu, przechodzi przez kontinuum stanów pośrednich, które mogą stać się wstępem do pełnoobjawowego nałogu alkoholowego.

Co powinno zaniepokoić?

Niepokoić powinny sytuacje, gdy:

  • zaczynają się mnożyć okazje do picia – pije się coraz częściej i więcej;
  • alkohol staje się „lekarstwem” na różne problemy, w tym problemy emocjonalne– stres, samotność, nieśmiałość, kłopoty w pracy, kłótnie z partnerem, smutek, lęk;
  • dzień rozpoczyna się od wypicia napoju alkoholowego.
  • człowiek denerwuje się, gdy nie może zrealizować planów związanych z napiciem się;
  • spożywa się alkohol w nieodpowiednich sytuacjach – w pracy, w ciąży, w czasie karmienia piersią, podczas zażywania lekarstw;
  • prowadzi się samochód będąc w stanie nietrzeźwości;
  • łagodzi się objawy kaca alkoholem – „klinowanie”;
  • pojawiają się doświadczenia „urwanego filmu” – człowiek nie pamięta, co robił podczas alkoholowych imprez;
  • najbliższe otoczenie coraz częściej zwraca uwagę, że człowiek ma problem z alkoholem, że traci kontrolę nad ilością wypijanych trunków;
  • pogarszają się relacje z osobami bliskimi, zaniedbuje się codzienne obowiązki, reaguje się agresją i rozdrażnieniem, gdy pojawia się temat nadużywania alkoholu.

Gdzie można poszukać pomocy, kiedy poczujemy, że alkohol zaczyna kierować naszym życiem?

Osoby z problemem alkoholowym leczą się w poradniach leczenia uzależnień, które oferują pomoc indywidualną oraz grupowe wsparcie. Leczenie uzależnienia może się odbywać także w szpitalu czy ośrodku, który dysponuje dziennym (pacjent uczestniczy w codziennych zajęciach terapeutycznych, a nocuje w domu) oraz całodobowym - zamkniętym - oddziałałem odwykowym.

Niektórzy decydują się na uczestnictwo w spotkaniach grupy samopomocowej, czyli wspólnocie anonimowych alkoholików (mityngi AA).

A gdzie poszukać pomocy w czasie pandemii?

W obecnej sytuacji zostaje nam pomoc psychologiczna online lub terapia telefoniczna u psychologa specjalizującego się w uzależnieniach. W przypadku osób, które piją szkodliwie krótkoterminowe poradnictwo psychologiczne często jest wystarczającą formą pomocy. Jeśli ktoś jest uzależniony od alkoholu konieczna jest dłuższa psychoterapia.

Dlatego jeśli widzimy u naszych bliskich symptomy picia szkodliwego czy ryzykownego, warto korzystać z pomocy psychologicznej, aby dowiedzieć się jak efektywnie zmotywować taką osobę do podjęcia leczenia.

Data aktualizacji: 08.04.2020,
Opublikowano: 08.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej