Czy promieniowanie podczerwone jest szkodliwe dla zdrowia? Zastosowanie i zagrożenia

Fot. NaLha / Getty Images

Promieniowanie podczerwone jest wykorzystywane podczas zabiegów fizykoterapeutycznych. Jego główną cechą jest emitowanie ciepła wpływającego pozytywnie na tkanki, które uległy urazowi i minimalizującego dolegliwości bólowe. Przez szkodliwość podczerwieni nie każdy może korzystać z tego rodzaju terapii.

Szkodliwość promieniowania podczerwonego dotyczy przede wszystkim skóry i oczu. Może ono prowadzić do oparzeń, zapalenia spojówek i wysuszania gałki ocznej. Należy jednak pamiętać, że podczerwień jest groźna tylko w przypadku długotrwałej lub niekontrolowanej ekspozycji. Odpowiednio stosowana i dawkowana może pozytywnie wpływać na organizm. Z tego powodu promieniowanie podczerwone jest jednym z elementów światłolecznictwa.

Szkodliwość promieniowania podczerwonego

Promieniowanie podczerwone (infrared – IR) jest niewidzialne dla ludzkiego oka. Długość fali mieści się w granicach 770–15000 nm. Jego naturalnym źródłem jest Słońce, jednak każde ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego ma zdolność do emitowania tego rodzaju promieniowania. Wyróżnia się 3 rodzaje podczerwieni:

  • IR-A – krótkofalowe, które wnika najgłębiej (przechodzi przez naskórek aż do tkanki podskórnej);
  • IR-B – średniofalowe, które jest absorbowane w naskórku (wnika maksymalnie 5 mm w głąb tkanki);
  • IR-C – długofalowe, sięgające do naskórka.

Przez lata prowadzono wiele badań, które miały na celu stwierdzić, czy podczerwień jest szkodliwa na zdrowia. Zagrożenia mogą wynikać z efektu cieplnego, które wywołuje ten rodzaj promieniowania. Zbyt długa ekspozycja i wysokie natężenie wpływają negatywnie na skórę, ponieważ absorbuje ona aż 70% docierających do niej fal. Jest to przyczyną wysuszania naskórka, przyspieszenia starzenia się skóry oraz oparzeń. Najbardziej szkodliwe promieniowanie to IR-A, ponieważ wnika najgłębiej w tkankę.

Zagrożenia promieniowania podczerwonego są związane również z oddziaływaniem tego rodzaju energii na gałkę oczną. Jest ona dużo bardziej narażona na działanie podczerwieni niż skóra, ponieważ receptory bólowe obecne w rogówce wysyłają impulsy nerwowe dopiero po przekroczeniu temperatury 47℃, natomiast do oparzenia tego narządu dochodzi już kilka stopni wcześniej. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie podczerwone grozi także powstaniem zmętnienia soczewki (zaćma), stanu zapalnego tęczówki, spojówki, brzegów powiek oraz wysuszeniem rogówki.

Należy pamiętać, że szkodliwość promieniowania podczerwonego dotyczy długotrwałej i niekontrolowanej ekspozycji. Przy stosowaniu odpowiednich dawek i natężenia we wskazanych stanach chorobowych podczerwień wykazuje właściwości terapeutyczne, dlatego znalazła zastosowanie w medycynie.

Pozytywny wpływ promieniowania podczerwonego na organizm

Promieniowanie podczerwone stosuje się podczas zabiegów fizykoterapeutycznych jako terapię światłem lub ciepłolecznictwo, ponieważ w małych dawkach i niskim natężeniu nie jest szkodliwe. Ekspozycji poddawane jest całe ciało lub jego fragment w celu zmniejszenia bólu, przyspieszenia gojenia się ran i złagodzenia stanu zapalnego. Podczerwień powoduje:

  • miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych,
  • zwiększenie przepływu krwi przez tkanki oraz ich dotlenienie i lepsze odżywienie,
  • przyspieszenie przemiany materii w komórkach,
  • zmniejszenie napięcia w mięśniach,
  • pobudzenie zakończeń nerwowych,
  • pobudzenie termoreceptorów.

W terapii najczęściej wykorzystuje się lampę sollux. Poza podczerwienią emituje ona także światło widzialne. Jest w niej zastosowane promieniowanie IR-A, ponieważ wnika ono głęboko w tkanki (do 1 cm). Lampę ustawia się w odległości 30 cm od chorej tkanki. Czas naświetlania zależy od zakresu fal i rodzaju schorzenia. Zwykle wynosi on 15–20 minut. Aby zminimalizować szkodliwość promieniowania podczerwonego dla oczu, na czas zabiegu pacjent zakłada specjalne okulary ochronne.

Wskazania do naświetlania podczerwienią

Zabiegi, w których stosuje się promieniowanie podczerwone, są zalecane w leczeniu ostrych i przewlekłych stanów zapalnych stawów i tkanek miękkich, przewlekłego bólu mięśni, nerwobólów, przeczulicy, parestezji, wzmożonego napięcia mięśniowego. Wskazaniem są również stany po urazach narządu ruchu. Wpływ podczerwieni na ukrwienie i odżywienie tkanek umożliwia szybsze gojenie się ran, odmrożeń oraz stanów po zapaleniu skóry wywołanych infekcją bakteryjną.

Parestezje mogą być spowodowane zaburzeniami psychicznymi, a zwłaszcza nerwicą lękową.

Zobacz film: Objawy i leczenie nerwicy lękowej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Promieniowanie podczerwone – przeciwwskazania

Zabiegi z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego nie mogą być stosowane przez wszystkich pacjentów. Przeciwwskazania to:

Bibliografia:

  1. A. Wałach, M. Pihut, J. Loster, Charakterystyka zabiegów fizjoterapeutycznych stosowanych w leczeniu pacjentów z zaburzeniami czynnościowymi narządu żucia, Protetyka stomatologiczna 2006, LVI, 4.
  2. T. Mika, Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996.
Data aktualizacji: 29.05.2019,
Opublikowano: 29.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej